Дієта № 1.

 
Призначають при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, хронічному гастриті з нормальною або підвищеною секрецією у фазі затухаючого загострення і ремісії; хронічному гастриті з секреторною недостатністю у фазі загострення; гострому гастриті в період видужування; після операцій на шлунку у фазі відновлення

При виготовленні дієтичних страв передбачено всі види щадного режиму — механічного, хімічного і термічного. Страви готують у протертому вигляді, подають невеликими порціями, проте часто.

Дозволяється вживати свіжі молочні продукти (некислі), яйця, оливкову або кукурудзяну олію, відварну нежирну рибу, яловичину, телятину, кури (м’ясо відварене, січене, мелене); протерті супі, з круп, овочів, супи на овочевих відварах, молочні супи; протерті каші; солод кі страви (киселі, желе, протерті компоти); чай з молоком, хліб пшеничний черствий або сухарі. Всі страви мають бути слабко солоними.

При виготовленні страв забороняється використовувати м’ясні, рибні і грибні бульйони і консервовані овочеві відвари; овочі, багаті на ефірні масла і глюкозиди (редиска, редька, петрушка, селера, цибуля) і ті, що містять грубу клітковину (огірки, бобові, капуста); виключають з раціону кислі ягоди і фрукти, які містять велику кількість клітковини (абрикоси, виноград, сливи), сухі иепротерті фрукти, солоні і квашені продукти, здобне тісто.

Режим харчування 5—6 разів на день.

Дієта № 2.

Призначають при хронічному гастриті із зниженою шлунковою секрецією без фази загострення; хронічному ентероколіті без фази загострення; порушенні функції жувального апарата; у період видужування після гострих інфекцій і операцій. її мета — стимуляція секреції і нормалізації рухливої функції шлунка і кишок, зменшення бродильних процесів у кишках.

Їжу готують здебільшого відвареною і на парі. Допускаються смажені вироби (з м’яса, риби) без панірування. Супи можна готувати на неконцентрованнх бульйонах. Як окремі страви можна подавати моркву, картоплю, шпинат, цвітну капусту відварені, заправлені вершковим маслом; м’ясо, рибу і птицю, відварені і посічені; в’язкі каші з розмелених круп, котлети, пудинги, макаронні вироби; соуси м’ясні, рибні, сметанні; солодкі страви, соки, кисло-молочні продукти. Спеції, сіль — у помірних дозах.

Обмежують вживання продуктів, що містять грубу рослинну клітковину, а також гострі страви і закуски, незбиране молоко у вільному вигляді, гострі приправи.

Дієта № 5.

Призначають при захворюваннях печінки і жовчного міхура. Дієта сприяє відновленню порушеної функції печінки, стимуляції виділення жовчі, запобігає утворенню каменів у жовчному міхурі і жовчних шляхах. При такій дієті обмежують вживання жиру, азотистих екстрактивних речовин, холестерину і додатково вводять значну кількість тваринного білка, вуглеводів, вітамінів і рідини. Тому дієта передбачає багато страв з сиру, молока і кисломолочних продуктів, овочів і фруктів. До меню входять такі продукти і страви: хліб білий черствий, печиво вівсяне, негострий сир, салати з овочів, молоко, кисле молоко, некисла сметана, сир нежирний, білки яєць, вегетаріанські супи, на овочевих відварах без цибулі, з овочами, крупами; другі страви у відвареному і запеченому вигляді з нежирної телятини, яловичини, кроликів, курей, індичок, риби, овочеві страви, страви з круп; молочні, сметанні соуси, приготовлені на відварах і холодному борошняному пасеруванні; чай, чай з молоком, кава (із замінників), киселі, муси, желе, мед,варення, джем. Сіль додають у страви в помірній кількості.

Режим харчування 5 разів на день.

Дієти № 7 і 10.

При захворюваннях нирок призначають дієту № 7, а при серцево-судинних захворюваннях — № 10.

Для страв, передбачених цими дієтами, різко обмежують кількість солі, виключають м’ясні, рибні і грибні бульйони і соуси, продукти, багаті на холестерин, солоні і квашені, бобові, шпинат, щавель, міцний чай, какао, шоколад. Супи готують на воді, овочевих відварах. При цьому масу порцій зменшують. Для дієт використовують страви з м’яса, риби (нежирних сортів) відварені або з подальшим обсмажуванням, запіканням. Вживаная яєць обмежують.

У широкому асортименті використовують молоко, сир, кисле молоко, кефір, овочі для приготування відварених і запечених овочів; фрукти і ягоди у сирому, вареному, запеченому вигляді для приготування компотів, киселів, желе. Хліб випікають без солі.

Для поліпшення смаку страв, приготовлених без солі, рекомендується додавати дієтичну сіль.

Дієта № 9.

Призначають при цукровому діабеті. У стразах різко обмежують кількість вуглеводів, а також жиру, екстрактивних речовин. Дієта передбачає різноманітні продукти і страви; повністю виключають цукор, мед, варення, кондитерські вироби, які замінюють сорбітом, ксилітом, сахарином.

Страви готують відварені і запечені (м’ясо і рибу перед запіканням відварюють) , уникають смаження. Перші страви, готують на овочевих відварах або легких бульйонах. З м’ясних продуктів використовують яловичину, кролика, курку, нежирну рибу; картоплю відварену або пюре, моркву, буряки і ріпу (попередньо ці овочі відварюють для видалення вуглеводів, а потім тушкують). Іноді овочі перед тепловою обробкою нарізують, вимочують декілька годин у холодній воді. Соуси готують овочеві або на неміцних м’ясних, рибних, грибних бульйонах. Допускають страви з круп і макаронних виробів, проте в обмеженій кількості. Широко використовують молоко, молочні продукти. Яйця обмежують, застосовують тільки вершкове масло і олію.

Як закуски подають різні салати із свіжих овочів, вінегрети, рибу відварну, заливну, оселедець добре вимочений, ковбасу діабетичну і лікарську, масло, сир. З напоїв рекомендують чай, каву з молоком на сорбіті, ксиліті, сахарині, соки. До раціону необхідно включати страви, багаті на вітаміни, мінеральні солі (настій шипшини,.страви з висівок, дріжджів). Хліб і хлібні вироби вживають здебільшого з житнього борошна.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 × 1 =