ZpTown

Міноборони Росії намагається виконати одночасно два завдання – війну в Україні виграти та підготуватися до війни з НАТО: ISW

Шойгу

Міністерство оборони Росії здійснює три одночасні та дублюючі зусилля з формування збройних сил, намагаючись впоратися з коротко- та середньостроковими потребами в Україні, а також здійснюючи довгострокову реструктуризацію, щоб підготуватися до потенційної майбутньої широкомасштабної звичайної війни проти НАТО.

Про це повідомляє американський Інститут вивчення війни (ISW).

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу та начальник Генерального штабу генерал армії Валерій Герасимов прямо сформулювали оголошену довгострокову реструктуризацію збройних сил Росії як збільшення звичайних можливостей проти НАТО. Міністерство оборони Росії також створює нові формування, призначені для підкріплення війни Росії в Україні, окремо від структури російських сил у мирний час, зокрема кілька нових формувань, як повідомляється, повністю сформованих на окупованих територіях України та під командуванням і контролем оперативних «угруповань сил» в Україні, а не під існуючими військовими округами Росії.

Однак МО РФ, схоже, підриває свої довгострокові зусилля з реструктуризації, поспішно направляючи деякі нові формування, які, ймовірно, мали сформувати стратегічний резерв або стати основою довгострокової реструктуризації сил, як швидке підкріплення російських сил в Україні. Використання Міністерством оборони Росії поточних змін у структурі сил для перекидання новостворених і малочисельних формувань в Україну, ймовірно, перешкоджатиме досягненню паралельної мети реструктуризації російських сухопутних сил для орієнтації на звичайну війну з НАТО як головним супротивником.

У грудні 2022 року міністр оборони Росії Сергій Шойгу вперше запропонував низку змін у структурі збройних сил і намічені військові реформи, а в січні 2023 року президент Росії Володимир Путін схвалив деякі зміни. Ці зміни включають перерозподіл Західного військового округу на Московський і Ленінградський військові округи; створення на окупованій Україні «самодостатніх угруповань військ»; формування нового армійського корпусу, трьох нових мотострілецьких і двох нових десантно-штурмових дивізій; та переформування семи існуючих окремих мотострілецьких бригад у мотострілецькі дивізії. Російські військові вже впроваджують ці зміни на рівні військового округу, створюють декілька цих нових формувань від армійського до бригадного рівня, і вже розгорнули декілька з цих формувань в Україні.

Це спеціальне видання зосереджено на наслідках змін у структурі сил, виданих у 2023 році (і змінах, які, як повідомляється, розглядаються, але ще не підтверджено, що вони почалися) для російських операцій в Україні до 2024 року.

21 грудня 2022 року Шойгу вперше представив запропоновані зміни в структурі сил на колегії Міноборони Росії . На наступній колегії Міноборони Росії 17 січня 2023 року Шойгу оголосив про вказівку Путіна реалізувати дещо змінену форму пропозиції від грудня 2022 року щодо масштабних військових реформ між 2023 і 2026 роками. Шойгу та інші російські військові чиновники обговорили подальші особливості реструктуризації збройних сил після початкової презентації 17 січня, оцінка яких наведена нижче.

Міністерство оборони РФ перебуває в процесі поділу Західного військового округу (ЗВО) та ліквідації Північного флоту як незалежного командування на рівні військового округу, щоб відновити Московський і Ленінградський військові округи (МВО та ЛВО), скасувавши формування ЗВО у 2010 році. 17 січня Шойгу оголосив про створення двох «нових міжвідомчих стратегічних територіальних управлінь», ЛВО і МВО, і повідомив, що станом на 3 липня в обох військових округах триває комплектація, формування та комплектування. Російське МО об’єднало МВО и ЛВО у ЗВО у 2010 році, з подальшим розділенням частини ЗВО, щоб сформувати Об’єднане стратегічне командування Північного флоту в 2014 році. Реструктуризація військового округу 2010 року була частиною ширших реформ, спрямованих на модернізацію російських збройних сил і створення більш консолідованої системи командування та управління (C2), але з тих пір її розкритикували російські військові аналітики як «бездумне скорочення військових частин» або «повне непродумане і волюнтаристське, і особливо неефективне у застосуванні до повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році дійство.

Відновлення ЛВО і МВО, ймовірно, має на меті створити спрощені структури C2, необхідні для зосередження та управління операціями на північно-західному та західному напрямках через війну в Україні. Зараз ЗВО орієнтован на північно-східну частину українського кордону; Білорусь; і кордон Росії з НАТО через країни Балтії. Тому стратегічний фокус ЗВО розтягується між підтримкою російських операцій в Україні та виступом проти НАТО. Нещодавній вступ Фінляндії до НАТО (і ймовірний вступ Швеції) загострив цю проблему. Міноборони Росії додатково оголосило 8 жовтня про ліквідацію Північного флоту, який межує з Фінляндією та Арктикою, як формування, рівного військовому округу, та передає свої сухопутні сили, авіацію та сили протиповітряної оборони ЛВО та до 1 грудня свої військово-морські засоби ВМФ Росії. Якщо Міноборони Росії відновить кордони цих округів до 2010 року, ЛВО межуватиме з Фінляндією, Швецією та Арктикою; і МВО межуватиме з північно-східною Україною та Польщею. ЗВО припинить своє існування в нинішньому вигляді. Ця реструктуризація військового округу теоретично розподілить командний тягар російських сил, спрямованих проти НАТО, між двома повноцінними округами (а не зброєю масового знищення та останнім серед рівних штабом Північного флоту), посилить російські можливості проекції сили вздовж фінського кордону, і, ймовірно, дасть змогу МВО визначити пріоритетність операцій в Україні на російсько-українському кордоні, а також через Білорусь. Однак незрозуміло, коли відновлення МВО і ЛВО буде повністю завершено, і ISW додатково оцінить наслідки цих змін на рівні району в майбутньому звіті 2024 року.

Міністерство оборони Росії додатково формалізує кілька спеціальних штабів і силових структур російських підрозділів, які діють в Україні, у рамках поточної реструктуризації сил. 17 січня Шойгу заявив, що Міноборони створить «самодостатні угруповання сил» на окупованих територіях України. Ця зміна може бути частково спрямована на посилення риторичних заяв Росії про анексію цих окупованих територій, а також на зміцнення поточних структур C2 і встановлення умов для тривалого розгортання в Україні. Ці «самодостатні» угруповання військ можуть повністю базуватися в окупованій Україні та керуватися з неї на відміну від того, щоб направляти C2 до існуючого штабу в Росії. Специфіка цієї нової структури залишається незрозумілою, враховуючи, що два угруповання сил, які вже базуються на окупованій Україні — 1-й армійський корпус «ДНР» і 2-й корпус армії «ЛНР» — технічно вже підпорядковані 8-й Загальновійськовий армії Південного військового округу (ЗВО), штаб якої розташований у Ростові-на-Дону, Росія. Можливо, Шойгу сигналізував про намір окупованим Херсонській і Запорізькій областям створити власні угруповання військ, які будуть повністю виведені з окупованої України.

Шойгу та інші високопоставлені російські військові обговорили подальші деталі зміни структури збройних сил нижче рівня округу з січня 2023 року:

17 січня Шойгу оголосив, що Росія сформує три нові мотострілецькі дивізії (МСД) і переформує в МСД сім існуючих окремих мотострілкових бригад (ОМСБ) нинішніх Західного, Центрального і Східного військових округів і Північного флоту.

Начальник Генштабу РФ і головний командувач ТВД російських військ в Україні генерал армії Валерій Герасимов 24 січня зазначив, що три з цих ОМСБ будуть сформовані в загальновійськових арміях (ЗВА), які діють на території окупованих Херсонської та Запорізької областей.

Начальник Головного організаційно-мобілізаційного управління Генштабу генерал-полковник Євген Бурдинський 2 червня заявив, що «необхідно своєчасно організаційно-штатне забезпечення формування загальновійськових і повітряних армій, армійського корпусу, Азовського морського району, 5 дивізій і 26 бригад і створення Московського і Ленінградського військових округів». Незрозуміло, чи припускав Бурдинський, що Росія має створити 26 нових самостійних бригад на додаток до перетворення семи існуючих бригад на дивізії та створення нових корпусів і загальновійськових армій, або що згадані бригади є частинами, які вже є органічними або існують у новостворених арміях і армійських корпусах. Російські військові навряд чи зможуть швидко витримати поповнення 26 нових бригад до їхньої доктринальної кінцевої чисельності разом з іншими оголошеними змінами, тому ці згадані бригади, швидше за все, підпорядковані існуючим або новим формуванням.

Заяви Бурдинського щодо Азовського військово-морського округу, який, ймовірно, є підпорядкованим військово-морським штабом, подібним до існуючої Каспійської флотилії, свідчать про те, що Росія може прагнути пом’якшити частину командних обов’язків Чорноморського флоту (ЧФ), зокрема, оскільки Росія прагне базувати Азовський флот області з окупованих портів у Бердянську та Маріуполі.

Під час колегії 17 січня Шойгу повідомив, що Росія формує армійський корпус (АК) у Карелії, на кордоні з Фінляндією. Голова Республіки Карелія Артур Парфенчиков підтвердив створення цього АК у липні. 1 листопада російське державне ЗМІ ТАСС повідомило, що його внутрішні джерела стверджували, що Північний, Тихоокеанський, Балтійський і Чорноморський флоти та Каспійська флотилія повертаються під пряме управління ВМФ Росії, а не підпорядковуються військовим округам. ТАСС також повідомляв, що сухопутні війська, авіація і ППО Північного флоту переходять під управління Ленінградського військового округу, що реформується. Ці початкові повідомлення показують, що армійські корпуси, підпорядковані російським флотам, перейдуть у загальновійськові армії під безпосереднім контролем військових округів Росії.
Повітряно-десантні війська (ПДВ) Росії додатково зазнають ряд змін і розширень структури військ:

  • Шойгу повідомив, що Росія створить дві нові десантно-штурмові дивізії. Командувач ПДВ генерал-полковник Михайло Теплінський 2 серпня підтвердив, що ВДВ перетворює існуючу 31-шу десантно-штурмову бригаду в 104-ту десантно-штурмову дивізію, зробивши її п’ятою дивізією ВДВ. Шойгу заявив, що станом на 26 вересня завершується формування 104-ї десантно-штурмової дивізії.
  • Теплінський також заявив, що ПДВ сформує два нових полки до кінця 2023 року, ймовірно, маючи на увазі 299-й і 119-й парашутно-десантні полки, які зараз формуються, – які будуть підпорядковані 98-й і 106-й повітряно-десантним дивізіям відповідно, збільшуючи склад цих дивізій з два-три полки, щоб відповідати структурі 76-ї десантно-штурмової дивізії.
  • Шойгу і Теплінський натякали на формування нової артилерійської бригади ПДВ, яка стане першою в історії артилерійською бригадою ПДВ. Усі існуючі дивізії ПДВ мають підпорядкований артилерійський полк. Російські та інші відкриті джерела припускають, що цім підрозділом може бути 52-а артилерійська бригада ПДВ, яка, як повідомляється, вже дислокована в Україні.
  • Обмежені російські джерела припускають створення другої з двох нових дивізій ПДВ, про які згадав Шойгу, — ймовірно, 44-ї десантно-штурмової дивізії, яка формується на базі існуючих 387-ї та 111-ї МСД 1-го АК “ДНР”. Інформація про 44-у десантно-штурмову дивізію в цілому має менший рівень достовірності, ніж інформація про 104-у десантно-штурмову дивізію, і залишається непідтвердженою. Однак 44-та десантно-штурмова дивізія буде лише за назвою, а не за функціями, як дивізія ПДВ, якщо вона буде сформована з мотострілецьких полків “ДНР” (розглядаються наслідки цієї ерозії конкретного позначення підрозділів як «десантні»).
  • Нові російські формування, розміщення яких ISW підтвердив в Україні:

    25-та загальновійськова армія (25-та ЗВА):
    російські джерела та західні аналітики з відкритих джерел зазначили, що 25-а ЗВА почала формуватися на російському Далекому Сході в середині травня 2023 року. Точний склад 25-ї ЗВА залишається неясним. Принаймні два із підтверджених складових частин 25-ї ЗВА, 67-а мотострілецька дивізія (МСД) і 164-та мотострілецька бригада (МСБр), дислокувалися в районі кордону Харківсько-Луганської області станом на початок вересня і наразі підтримують наступальні операції Росії вздовж лінія Сватове-Кремінна. Заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу Збройних сил України генерал Олексій Громов 5 липня зазначив, що 25-та ЗВА матиме одну ОМРБ (підтверджено, що це 67-ма ОМСБр), 2 ОМСБр (підтверджено, що це 164-та ОМСБр та одна невпізнана МСБр), і танковий батальйон. Деякі західні аналітики припустили, що до складу 25-ї ЗВА увійде 67-а МСД (як повідомляється, складається з чотирьох складових частин: 19-го танкового полку (ТП) і 31-ї, 36-ї та 37-ї МСД); 164-ї МСБр; 11-та танкова бригада; 73-я артилерійська бригада та різні елементи підтримки. ISW ще не спостерігала візуальних доказів того, що складові підрозділи 25-ї ЗВА беруть участь у бойових діях, окрім 67-ї МСБр та 164-ї МСБр, але не має підстав сумніватися, що ці інші підрозділи існують у структурі 25-ї ЗВА. Декілька російських джерел повідомили, що 25-а ЗВА підпорядковуватиметься Східному військовому округу (СВО), оскільки він переважно формується на російському Далекому Сході. Однак деякі джерела стверджують, що 25-а ЗВА є частиною Центрального військового округу (ЦВО). Можливо, Міноборони Росії офіційно перекинуло 25-ту ЗВА між округами, або ці джерела могли злити Центральне угруповання військ, яке командує на напрямку Харків-Луганська область, де наразі розміщується 25-а ЗВА.

    25-та загальновійськова армія [Підтверджено, вісь Харків-Луганська область]
    67-ма мотострілецька дивізія [Підтверджено, напрямок Харків-Луганська область]
    19-й танковий полк [непідтверджено]
    31-й мотострілецький полк [непідтверджено]
    36-й мотострілецький полк [непідтверджено]
    37-й мотострілецький полк [непідтверджено]
    164-та ОМСБр [Підтверджено, напрямок Харків-Луганська область]
    11-й танковий батальйон [непідтверджено]
    73-тя артилерійська бригада [непідтверджено]
    Різні батальйони підтримки

    18-та загальновійськова армія (18-та ЗВО):
    Росія вже сформувала 18-ту ЗВА в окупованому Криму в складі Південного військового округу (ПВО) і розгорнула частину її підрозділів на критичних ділянках лінії фронту на півдні України. 18 серпня офіцер запасу 58-ї армії Росії Олег Марзоєв заявив, що Росія сформувала 18-у ЗВА «на базі» 22-го армійського корпусу (формально Чорноморського флоту), мабуть, маючи на увазі, що Міноборони Росії ліквідувало 22-у ЗВА і передала свої активи новому штабу армійського рівня, який підпорядковуватиметься безпосередньо ПВО, а не Чорноморському флоту. Інші російські джерела додатково припустили, що 22-й АК та його складові елементи тепер підпорядковані 18 ЗВА. Ця зміна узгоджується з іншими повідомленнями про те, що наразі російські військові позбавляють свої чотири флоти – які фактично є загальновійськовими штабами, що командують сухопутними та повітряними засобами – неморських засобів, повертаючи їх військово-морські засоби під прямий контроль ВМС Росії, як раніше повідомляв ISW. Олег Марзоєв стверджував, що 18-а ЗВА є «одним з найбільших військових формувань» ЗС РФ і зазначив, що підрозділи 18-ї ЗВА перекидалися на Херсонський напрямок навесні-влітку 2023 року. Олег Марзоєв також назвав генерал-лейтенанта Аркадія Марзоєва (очевидно не пов’язаного з Олегом Марзоєвим) новим командиром 18-ї ЗВА станом на серпень 2023 року. Міністерство оборони Великої Британії підтвердило створення 18-ї ЗВА 21 серпня 2023 року та повідомило, що 18-а ЗВА була розгорнута на Херсонському напрямку, щоб вивільнити інші більш досвідчені підрозділи, такі як сили ВДВ, для передислокації на Херсонщину, західний напрямок Запорізької області для оборони від українських контрнаступальних операцій. Один російський мілблогер припустив, що принаймні одна структура 18-ї ЗВА, ймовірно, 70-та ОМСБр і 28-ма ОМСБр, що входить до її складу, були задіяні в обороні Козачих Лагерів та інших прифронтових населених пунктів на лівому березі Дніпра. Ймовірно, зараз ці підрозділи задіяні в обороні від масштабніших, ніж зазвичай, українських операцій на лівому березі Дніпра.

    18-та загальновійськова армія [підтверджено, Херсонська область]
    70-та мотострілецька дивізія [підтверджено, Херсонська область]
    28-й мотострілецький полк [підтверджено, Херсонська область]
    22-й армійський корпус [Ймовірно, нещодавно підпорядкований 18-й загальновійськовій армії, але досі не підтверджений формальний склад]
    40-й армійський корпус [Потенційно підпорядкований 18-й загальновійськовій армії, але ще не підтверджено]
    144-та ОМСБр [Підтверджено, південь України]
    47-ма мотострілецька дивізія [підтверджено, південь України]

    40-й армійський корпус (40-й АК):
    російські військові офіційні особи підтвердили формування 40-го армійського корпусу (АК) в Кабардино-Балкарській Республіці. ЗМІ Ростовської області 12 травня повідомили, що добровольці почали укладати контракти з мотострілецьким батальйоном 144-ї ОМСБр 40-го АК, підтверджуючи наявність як мінімум однієї бригади 40-го АК. Російське джерело також вказало, що у складі 40-го АК також формується 47-а ОМР, а керівник окупації Криму Сергій Аксьонов стверджував, що 47-ма ОМР була розгорнута на півдні України ще у вересні 2022 року. Деякі російські звіти про 40-й АК припускають, що він фактично підпорядковується 18-му АК (створеному в Криму на базі 22-го АК), подібно до того, як 1-й і 2-й АК підпорядковуються 8-му АК. Незалежно від того, чи входить 40-й АК офіційно до складу 18-ї ЗВА чи підпорядковується безпосередньо СМР, він, імовірно, діяв у тому самому районі та воює разом із частинами 18-ї АК у складі угруповання сил «Дніпро» в Херсонської області.

    40-й армійський корпус [Потенційно підпорядкований 18-й загальновійськовій армії, але ще не підтверджено]
    144-а мотострілецька бригада [Підтверджено]
    47-а мотострілецька дивізія [Підтверджено, південь України]

    3-й армійський корпус (3-й АК):
    3-й АК був сформований наприкінці літа 2022 року з добровольчих підрозділів, але протягом 2023 року зазнав значних змін, і МО, схоже, оформляє його як постійний підрозділ, а не як штаб для командування спеціальні добровольчі батальйони. Російські джерела стверджували, що 3-й АК спочатку був сформований у складі ЗМУ в серпні 2022 року, але влітку 2023 року він перейшов у підпорядкування Центрального угруповання військ і ЦВО. Згідно з російськими джерелами, до складу 3-го АК входить 6-й ОСМбр (57-й ОСМбр та ще дві ОСМБр без назви, 27-й артилерійський полк, 52-й зенітно-ракетний дивізіон і 10-й танковий полк); 72 ОМСБр (у складі кількох добровольчих батальйонів); 17-а артилерійська бригада; і кілька опорних елементів. ISW спостерігал елементи 72-ї ОМСБр, які діяли в районі Бахмута станом на вересень 2023 року, хоча представники українських військових заявили, що українські контрнаступальні операції на південь від Бахмута фактично зробили 72-ю ОМСБр неефективною в бойових діях. Російські джерела зазначили, що частини 3-го АК, ймовірно, були розгорнуті в районі Харківсько-Луганської області станом на кінець літа 2023 року, тому, можливо, деякі джерела припускають, що 3-й АК переходить до командування Центрального угруповання військ, яке відповідає за над цією віссю. Незрозуміло, чи залишається 3-й АК адміністративно підпорядкованим ЗВО, діючи під егідою Центрального угруповання військ, чи його повністю і формально передано до ЦВО.

    3-й армійський корпус [Підтверджено]
    6-та мотострілецька дивізія [Підтверджено, район Бахмута]
    3 неопізнаний мотострілецький полк
    27-й артилерійський полк
    52-а окрема зенітно-ракетна артилерійська бригада
    10-й танковий полк
    72-а мотострілецька бригада [Підтверджено, частково в районі Бахмута]
    Башкирський добровольчий батальйон «Шаймуратова».
    Чуваський добровольчий батальйон “Атал”.
    Татарський добровольчий батальйон «Алга» [Підтверджено, район Бахмута]
    Добровольчий батальйон «Яїк» Оренбурзької області
    17-а ракетно-артилерійська бригада
    Різні полки та батальйони підтримки

    52-га артилерійська бригада ВДВ:
    ISW підтвердила формування 52-ї артилерійської бригади ВДВ у Краснодарському краї та її ймовірне розгортання в Україні. Союз десантників Росії оголосив про збір і роздачу допомоги для 52-ї артилерійської бригади ВДВ у селі Раєвка Анапи Краснодарського краю та заявив, що 52-а артилерійська бригада ВДВ веде бої на Херсонському напрямку. МДПУ додатково підтвердив існування та дислокацію 52-ї артилерійської бригади ВДВ і повідомив, що студенти його програми «НеФормат» надавали гуманітарну допомогу бригаді, отримавши подяку її командира полковника Олександра Каліша. Незрозуміло, як функціонує 52-га артилерійська бригада ВДВ по відношенню до інших елементів ВДВ – чи це централізований резерв артилерії, призначений для підтримки саме полків і бригад ВДВ у бойових діях; або якщо це частина ВДВ лише за назвою, а функціонально є звичайною артилерійською бригадою.

    387-й мотострілецький полк (387-й ОМПр):
    різні російські джерела пропонують різні дискусії щодо формування 387-го ОМПБ. Деякі джерела припускають, що зараз формується 44-та дивізія ВДВ, до складу якої входять 387-й і 111-й ОМР. Інші російські джерела, однак, стверджували, що 387-а ОМСБр була сформована у жовтні 2022 року з мобілізованих військовослужбовців із центральної Росії, включно з Тульською областю, і вже діяв в Україні. ISW спостерігала елементи бойових дій 387-ї ОМСБр на заході Запорізької області разом із підрозділами ВДВ ще наприкінці жовтня 2023 року. Окупаційний сенатор Херсонської області Андрій Алексєєнко також згадав про 387-й полк (мотострілецький чи повітряно-десантний не уточнюється) у липні 2023 року, стверджуючи, що він воював у складі 7-ї дивізії ВДВ у Херсонській області. Цілком ймовірно, що 387-а ОМР воює разом з елементами ВДВ і принаймні номінально підпорядкована командуванню ВДВ на передовій, хоча навряд чи вона буде навчена та оснащена як підрозділ ВДВ.

    Нові російські утворення, які, як підтвердив ISW, формуються наразі, але поки що не спостерігалися в Україні:

    104-та дивізія ВДВ:
    2 серпня Теплінський підтвердив, що 104-та дивізія ВДВ знаходиться в процесі формування, а 26 вересня Шойгу заявив, що її формування «завершується». Російські ЗМІ спочатку повідомляли про плани відновити 104-ту дивізію ВДВ. (яка була переформована в 31 -у гвардійську десантно-штурмову бригаду в 1998 році) з трьома полками у квітні 2022 року. Кілька російських джерел зазначали, що 31-ша окрема гвардійська десантно-штурмова бригада стане основою відновленої 104-ї дивізії в Ульяновську Ульяновської області. 104-та дивізія ВДВ, ймовірно, повторюватиме структуру інших дивізій ВДВ і складатиметься з двох-трьох десантно-штурмових полків, розвідувального батальйону, артилерійського полку, зенітно-ракетного полку та танкового батальйону – і, швидше за все, буде ближче до справжній формування ВДВ з точки зору підготовки та оснащення, ніж 44-та дивізія ВДВ, про яку йшлося раніше, оскільки вона формується з бригади ВДВ, а не мотострілецьких полків ДНР.

    299-й гвардійський парашутно-десантний полк:
    1 серпня місцеві ЗМІ Ярославської області почали повідомляти, що зараз у складі 98-ї дивізії ВДВ формується 299-й парашутно-десантний полк. Шойгу додатково натякнув на формування 299-го парашутно-десантного полку 26 вересня, підтвердивши, що зараз у складі «іванівського формування» (98-а дивізія ВДВ базується в Іванівській області) формується парашутно-десантний полк. Колишній російський військовослужбовець, нинішній автор і військовий коментатор Олексій Сунонкін зазначив, що в оголошеннях про прийом на роботу в Ярославській області йдеться про те, що 98-а дивізія ВДВ буде розширена зі своїх попередніх двох полків, включивши 299-й парашутно-десантний полк як третій полк. Сунонкін також припустив, що новий парашутно-десантний полк буде сформований як мотострілецький або піхотний полк без спеціальної техніки ВДВ.

    119-й парашутно-десантний полк:
    російські та українські джерела припустили, що 106-та дивізія ВДВ формує 119-й парашутно-десантний полк. Сунонкін стверджував, що, як і у випадку з 299-м парашутно-десантним полком, 119-й парашутно-десантний полк може бути сформований або як мотострілецький, або як піхотний полк без належного обладнання ВДВ.

    Російські формування, про які згадують російські джерела, але існування яких ISW не може підтвердити:

    14-та загальновійськова армія (14-й армійський корпус):
    Росія може реорганізувати 14-й армійський корпус (Північний флот) у загальновійськову армію, потенційно в рамках більш широких зусиль з поділу сухопутних формувань флотів на загальновійськові армії з одночасним переведенням їх військово-морських сил сил під безпосередній контроль російського флоту. 3 липня 2023 року російське видання «Известия» повідомило, що Міноборони Росії зараз формує нову загальновійськову армію на Північному флоті з наявного армійського корпусу, а 14-й армійський корпус є єдиним корпусом на Північному флоті. Російський військовий коментатор зазначив, що 11-й армійський корпус Балтійського флоту також може зазнати подібного переходу, але ми не помітили підтвердження цього припущення. Передбачувана трансформація армійських корпусів двох російських флотів у загальновійськові армії додатково підтверджує, що Росія, схоже, переміщує свої сухопутні сили під контроль військових округів, одночасно передаючи військово-морські засоби назад російському ВМФ.

    55-та морська піхотна дивізія:
    у некролозі на сторінці ВКонтакте 17 серпня йдеться про те, що в боях в Україні загинув військовослужбовець 55-ї морської піхотної дивізії Тихоокеанського флоту. Російське джерело доповнило некролог і заявило, що це доказ того, що Росія переформовує 55-ту дивізію морської піхоти (розформовану в 2009 році) на базі існуючої 155-ї бригади морської піхоти Тихоокеанського флоту. Однак ISW не помітила жодних підтверджень щодо 55-ї дивізії морської піхоти, окрім цього одного некрологу та припущень російського джерела.

    245-й гвардійський мотострілецький полк: 26 квітня 2023 року російське видання «Известия» оголосило, що МО Росії переформовує 245-й мотострілецький полк у складі 47-ї танкової дивізії (1-ша гвардійська танкова армія, Західний військовий округ). Однак ISW не помітив згадок про переформування 245-го мотострілецького полку в інших російських джерелах.

    Поточна реструктуризація російської армії висвітлює кілька російських військових пріоритетів у найближчій та середньостроковій перспективі, які мають сформувати загальний аналіз і прогнози звичайних російських можливостей в Україні:

    Негайне направлення кількох нових та малочисленних формувань на передову в Україні свідчить про те, що МО Росії обирає частково компенсувати втрати в Україні шляхом створення нових формувань, а не відновлювати існуючі формування та повторно використовувати відновлені версії. Це явище може призвести до переоцінки російських можливостей і військової сили, оскільки знищені та сильно деградовані російські частини та формування залишаються активними на папері, навіть якщо їм бракує значної бойової потужності. Об’єднання фактично недіючих формувань з новими формуваннями, які навряд чи будуть укомплектовані доктринальною кінцевою силою, призведе до штучно завищеної кількості російських формувань, активних в Україні.

    Зосередженість російського МО на швидкому розгортанні цих нових формувань в Україні приховує різницю в ланках командування оперативних штабів «групи сил» в Україні та постійних адміністративних військових округів. Наприклад, російські ЗМІ повідомляли, що 25-а ЗВА, сформована на Далекому Сході Росії. Пізніші російські звіти про армію свідчать про те, що вона або була повністю підпорядкована УВКБ, або діятиме в Україні під оперативним контролем угруповання військ «Центр», яке відповідає за район кордону Харків-Луганська область. Той факт, що фактичне командування та підпорядкування 25-ї ЗВA залишається таким неясним, навіть якщо армія була в основному віддана операціям в Україні, свідчить про те, що Росія надає пріоритет розгортанню цих нових формувань в Україні, а не зміцненню або уточненню постійних структур C2. Це явище може мати тактичні та оперативні наслідки на ділянках фронту, де розгортаються такі формування, як лінії С2 між новими формуваннями, регіональне угруповання сил, під керівництвом якого вони діють, і ширший військовий округ, частиною якого вони є, дедалі більше розмиваються та накладаються. Ця плутанина також може бути просто артефактом непрозорості звітності російських чиновників про ланцюги командування. Навряд чи підрозділи на місцях плутають, який вищий штаб ними керує.

    Російське МО, схоже, віддане, принаймні номінально, збереженню доктринальних відмінностей між російськими полками та бригадами, незважаючи на те, що ці відмінності зрештою стираються на полі бою. Зокрема, Шойгу телеграфував про намір Росії перетворити кілька мотострілецьких бригад на мотострілецькі дивізії, одночасно створюючи нові бригади. Незважаючи на поділ на дивізію/бригаду на папері, малоймовірно, що ці відзнаки справді збережуться після відправлення на передову в Україні. Протягом більшої частини вторгнення в Україну російські формування розгортали окремі підрозділи ad hoc на лінії фронту та діяли як підрозділи рівня роти чи батальйону, а елементи кількох різних формувань часто діють в одній географічній зоні. Російські військові довго обговорювали потребу в структурах дивізій, придатних для довготривалих і широкомасштабних звичайних маневрів, проти менших і більш мобільних бригад. Відданість російських військових створенню механізованих дивізій, зберігаючи (і навіть доповнюючи) існуючу структуру бригад, свідчить про те, що російські військові бачать потребу в обох таких формуваннях для майбутніх широкомасштабних звичайних операцій в Україні чи деінде.

    Формальні відмінності між чисельністю та структурою російських підрозділів і з’єднань у різних ешелонах і різного типу розмиваються на полі бою, і більшість підрозділів на передовій і нині формуються, по суті, є малопотужними та низькоякісними мотострілковими підрозділами – хоча ці підрозділи залишаються небезпечними та не слід недооцінювати. Український військовий оглядач Костянтин Машовець навів приклад цього явища у зв’язку з розгортанням російських контингентів у районі кордону Харківсько-Луганської області, зауваживши, що російське командування вирішує «посилити» угруповання сил неукомплектованими мотострілковими формуваннями, які складають близько 75 відсотків. їх передбачуваної комплектації особовим складом, бойовими броньованими машинами та артилерійськими системами.[87] Подібним чином формування 44-ї дивізії «ПДВ» з колишніх мотострілецьких формувань «ДНР» свідчить про те, що малопотужні мотострілецькі формування тепер класифікуються як формування вищого ешелону та більш добре навчені та оснащені.

    Жодна з цих змін, здається, не враховує те, як російські війська насправді воюють в Україні, більше того, як нещодавно натякали російські мілблогери. Російські підрозділи неодноразово демонстрували неспроможність ефективно діяти як злагоджені механізовані структури. Поновлені спроби вести механізовану маневрову війну навколо Авдіївки призвели до значних втрат у бронетехніці, змусивши російське командування повернутися до комбінації атак невеликих підрозділів і масованих наступів піхоти. Збереження довоєнних доктринальних структур у схемі реформ Шойгу говорить про те, що російські військові або не засвоїли уроків бойових дій в Україні, або чомусь впевнені, що тактичні проблеми, які призвели до нинішньої позиційної війни, не повторяться в Україні. майбутні війни.

    Exit mobile version