Українські сили продовжують розширювати плацдарм на лівобережжі Херсонщини. Слякатна погода заважає проведенню операцій – фронт залишається статичним.
Американський Інститут вивчення війни (ISW) опублікував огляд подій, що відбулися на фронтах російсько-української війни 15 листопада 2023
Російські війська 15 листопада продовжили наступальні дії на рубежі Куп’янськ — Сватове — Кремінна і підтвердили наступ. Геолокаційні кадри, опубліковані 14 листопада, показують, що російські війська незначно просунулися на схід від Іванівки (20 км на південний схід від Куп’янська) і на захід від Володимирівки (19 км на північний захід від Сватового). Пов’язаний із Кремлем російський мілблогер стверджував, що російські війська просунулися до околиць Синьківки (9 км на північний схід від Куп’янська) та навколо Тимківки (19 км на схід від Куп’янська), щоб оточити населений пункт. Інший російський мілблогер стверджував, що російські війська наступають поблизу Лиману Першого (12 км на північний схід від Куп’янська), Кислівки (22 км на південний захід від Куп’янська) та Макіївки (22 км на північний захід від Кремінної). ISW не спостерігала візуальних доказів, які б підтверджували ці заявлені досягнення. У Генштабі ЗС України повідомляли, що російські війська безуспішно атакували на Куп’янському напрямку в районах Синьківки, Петропавлівки (7 км на схід від Куп’янська) та Іванівки, а також на Лиманському напрямку в районі Надії (16 км на захід від Сватового) та в районі Серебрянського лісу.
Російські джерела стверджували, що українські війська вели штурм на лінії Куп’янськ-Кремінна, але не робили жодних заявлених чи підтверджених наступань. Міністерство оборони Росії стверджувало, що підрозділи російського Західного угруповання військ відбили українські атаки біля Синьківки, колишнього села Загоруйківка (село за 16 км на схід від Куп’янська, деформоване у 1980 році) Харківської області, Горівка (10 км на південь від Кремінної) та Серебрянка (11 км на південний захід від Кремінної) у Донецькій області. Російські мілблогери стверджували, що українські сили атакували в лісовій зоні на захід від Кремінної та намагаються відтіснити російські сили з Торського (15 км на захід від Кремінної).
15 листопада російські війська продовжували наступ уздовж північного та південного флангів Бахмута. Геолокаційні кадри, опубліковані 14 листопада, показують, що російські війська діють на південно-західній околиці Бахмута, а російські сили, ймовірно, діяли на підступах до Бахмуту до 14 листопада. Російські мілблогери стверджували, що російські війська просунулися на північний фланг Бахмута в районі Берхівки (4 км на північ від Бахмута) та Ягідного (2 км на північ від Бахмута) і закріпили нові позиції біля Берхівського водосховища. Пов’язаний з Кремлем мілблогер стверджував, що невизначені підрозділи російських ПДВ намагаються відновити втрачені позиції та просунулися на 500 метрів у невизначеному районі на південь від Берхівського водосховища, а інший мілблогер стверджував, що українські війська втратили майже всю територію, яку вони захопили в кампанії весна-літо 2023 р. в околицях Берхівки та Ягідного. Російські мілблогери також стверджували, що російські війська просунулися в лісових масивах поблизу Кліщіївки (7 км на південний захід від Бахмута) і закріпилися на північній околиці населеного пункту. Російські мілблогери також стверджували, що російські та українські війська ведуть активні бої за контроль над ключовими висотами поблизу Кліщіївки, і стверджували, що українські сили все ще утримують ключові висоти на захід від населеного пункту. Російський мілблогер стверджував, що Андріївка (10 км на південний захід від Бахмута) залишається під контролем, тоді як російські сили контролюють Курдюмівку (12 км на південний захід від Бахмута). Інший російський мілблогер заявив, що під Кліщіївкою діють підрозділи російського спецназу «Сибір». Український Генштаб повідомив, що українські сили відбили всі російські штурми біля Богданівки (5 км на північний захід від Бахмута), Іванівського (5 км на захід від Бахмута), Кліщіївки та Андріївки. Речник Сухопутних військ України підполковник Володимир Фітьо заявив, що російські війська, ймовірно, готуються розпочати нові штурми, посиливши артилерійський вогонь навколо Бахмута.
15 листопада українські війська здійснили локалізовані атаки на південь від Бахмута та підтвердили територіальні досягнення. Геолокаційні кадри, опубліковані 15 листопада, показують, що українські сили незначно просунулися на південний схід від Торецька (23 км на південний захід від Бахмута). Російський мілблогер розширив кадри, опубліковані 14 листопада, на яких нібито показано, як елементи російського спецназу відбивають групу українських сил, яка намагалася наступати в районі Андріївки. Інше російське джерело стверджує, що українські сили безуспішно контратакують біля Кліщіївки. Український Генштаб повідомив, що українські війська продовжують атакувати південний фланг Бахмута.
Російські джерела зробили непідтверджені заяви про те, що російські війська 15 листопада продовжували просуватися навколо Авдіївки. Російський мілблогер стверджував, що російські війська відтіснили українські війська з їхніх позицій біля терикону (шлакових відвалів) на північ від Авдіївки та що російські війська захопили щонайменше 60 відсотків промислової зони на південь від Авдіївки. Один російський мілблогер стверджував, що російські війська просунулися на південь від терикону та захопили кілька невизначених українських позицій. Відомий російський мілблогер стверджував, що російські сили відтіснили українські війська від Степового (3 км на північний захід від Авдіївки) і що це поселення наразі ведеться під контролем. Милблогер додав, що російські війська просунулися на північ від Первомайського (11 км на південний захід від Авдіївки), відтіснили українські війська від невизначених очисних споруд на південний схід від породного відвалу та консолідували контроль над східною околицею Степового, просуваючись вздовж залізничної колії. Мілблогер зазначив, що російські війська не просунулися в бік Сіверного (6 км на захід від Авдіївки) або Тоненького (5 км на захід від Авдіївки) і не атакують безпосередньо Авдіївку чи Авдіївський коксохім. Інший мілблогер стверджував, що російські війська не поспішають наступати на північ від Авдіївки, щоб уникнути непотрібних втрат. Інший російський мілблогер стверджував, що російські війська проводили одночасні наступальні операції біля Степового, Сіверного та Первомайського; на захід від Кам’янки (5 км на північний захід від Авдіївки); біля водоочисної станції; і на промисловому майданчику. Генштаб ЗС України повідомив, що українські сили відбили російські атаки на схід від Новокалинового (11 км на північний захід від Авдіївки) і Первомайського, а також поблизу Авдіївки, Сіверного, Тоненького та Водяного (7 км на південний захід від Авдіївки).
Російські джерела стверджують, що 15 листопада українські війська контратакували на Авдіївському напрямку, але не просунулися. Російський мілблогер стверджував, що українські війська безуспішно намагалися атакувати російські позиції поблизу породного відвалу та в промисловій зоні на південь від Авдіївки. Інший російський мілблогер заявив, що російські війська відбили українську атаку за допомогою БМП біля Степового.[50] Геолокаційні кадри, опубліковані 14 листопада, показують, що українські війська зберігають контроль над Авдіївським коксохімічним заводом на північний захід від Авдіївки.
Російські війська 15 листопада продовжували наступальні операції на захід і південний захід від міста Донецька, але не зробили жодного підтвердженого просування. Український Генштаб повідомив про невдалі атаки росіян поблизу Мар’їнки (на західній околиці Донецька) та поблизу Новомихайлівки (10 км на південний захід від Донецька). Російський мілблогер стверджував, що російські війська продовжували штурмові операції біля Мар’їнки, а лінія фронту істотно не змінилася.
Російські війська продовжують створювати нові військові бази в окупованому Маріуполі та поблизу нього. Радник українського мера Маріуполя Петро Андрющенко повідомив, що російські війська продовжують створювати військові бази за межами промислових зон в окупованому Маріуполі. Андрющенко зазначив, що до складу цих військових баз входять склади боєприпасів і казарми, де проживає від 100 до 150 осіб. Кримське партизанське угруповання «Атеш» повідомило, що російські війська створили військову базу в Мангуші (14 км на південний захід від Маріуполя), де є склад палива, щонайменше 10 бойових броньованих машин, чотири системи ППО, командний пункт і штаб.
Ні російські, ні українські джерела не повідомляли про наземні атаки українських військ на кордоні Донецько-Запорізької області 15 листопада.
Російські війська продовжували наступальні дії в районі кордону Донецько-Запорізької області та не просувалися 15 листопада. У Генштабі України повідомили, що російські війська вели безуспішні наступальні дії поблизу Старомайорського (9 км на південь від Великої Новосілки), Новодарівки (13 км на південний захід від Великої Новосілки), Пречистівка (17 км на південний схід від Великої Новосілки). Російські мілблогери стверджували, що російські війська також атакували поблизу Урожайного (9 км на південь від Великої Новосілки), Новодонецьке (12 км на південний схід від Великої Новосілки) та Новомайорське (18 км на південний схід від Великої Новосілки). Відомий російський мілблогер 14 листопада заявив, що підрозділи 5-ї загальновійськової армії (ЗВА) Росії безуспішно намагалися просунутися під Старомайорське з 11 листопада, а також нещодавно підрозділи 37-ї мотострілецької бригади (36-ї ОМСБр, СВО) намагався атакувати між Урожайним і Новодонецьким.
15 листопада українські війська продовжували наступальні дії на заході Запорізької області та, як повідомляється, просунулися. Відомий російський мілблогер стверджував, що українські сили досягли певного прогресу в невизначеному районі західної Запорізької області, але російські сили вже контратакують, щоб відбити позиції. Російські джерела стверджували, що російські сили відбили українські атаки між Роботиним і Копанями (5 км на північний захід від Роботиного), а також поблизу Вербового (10 км на схід від Роботиного) і Новофедорівки (15 км на північний схід від Роботиного). Інший мілблогер стверджував, що природа бойових дій на захід від Роботиного — це здебільшого прямий контакт піхоти. Російські мілблогери зазначали, що негода заважає наступальним операціям в районі Оріхова.
15 листопада російські війська продовжили наступальні дії в західній Запорізькій області і, як повідомляється, нещодавно просунулися. Російський мілблогер стверджував, що 13-15 листопада російські війська просунулися на 700 метрів у лісову зону поблизу Роботиного та до околиць П’ятихаток (27 км на північний захід від Роботиного) Відомий російський мілблогер 14 листопада заявив, що російським військам не вдалося придушити українські вогневі позиції на висотах навколо П’ятихаток після того, як російські війська увійшли в П’ятихатки з півдня.
15 листопада українські війська продовжували масштабніші, ніж зазвичай, операції на східному (лівому) березі Херсонської області. Російські мілблогери стверджували, що українські війська здійснили невдалі атаки з центру Кринок (30 км на північний схід від міста Херсона, 2 км від річки Дніпро та приблизно с. 3,6 км на північ від траси E-58) і що українські сили також атакують поблизу Пойми (11 км на схід від міста Херсона та 4 км від річки Дніпро) та Піщанівки (15 км на схід від міста Херсона та 3 км від річки Дніпро). Російські мілблогери також стверджували, що російські сили перешкоджали українським силам провести евакуацію поранених і розгорнути додатковий український персонал на східному березі поблизу Антонівського мосту. Речник Південного оперативного командування України капітан першого рангу Наталія Гуменюк заявила, що українські війська відкидають російські сили на три-вісім кілометрів від східного берега Дніпра в Херсонській області. Географічний масштаб цих описаних зусиль значно більший, ніж те, що наразі показує будь-який доступний відкритий джерело.
Російські сили нещодавно підтвердили просування в утримуваному Україною районі на східному березі Херсонської області під час продовження операцій проти українських позицій на східному березі 15 листопада. Геолокаційні кадри, опубліковані 14 листопада, показують, що російські війська просунулися до Кринок. Російські мілблогери стверджували, що російські сили контратакували та змусили українські сили відійти з деяких районів на південь від Кринок, поблизу Козачих Лагерів (23 км на північний схід від міста Херсона та 2 км від річки Дніпро), а також біля Антонівського мосту, але ISW не може підтвердити ці дані. Український військовий оглядач Костянтин Машовець заявив, що російські війська, ймовірно, розробили план ліквідації українських позицій на східному березі шляхом формування трьох тактичних груп. Машовець заявив, що російські війська планують використовувати дві групи для флангу на трасі Олешки-Нова Каховка та в районі Кринок з районів Корсуньки (45 км на північний схід від Херсона та 1 км від річки Дніпро) та Козачої Лагері, а третя група наступатиме на південь Кринок і наступати на північ. The Wall Street Journal, посилаючись на українських солдатів, які воювали на східному березі, повідомила, що російські війська застосовують важкі міни, тактику проникнення, снайперів і важку артилерію, реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) і авіаудари для захисту від просування України на східний берег.
Раніше:
Аналіз подій на фронтах російсько-української війни, що відбулися 14 листопада 2023 року: ISW