Російськи сіли просунулися на північно-західний фланг Бахмута, поблизу водосховища безпосередньо на північ від Авдіївки і у Степового. Українські сили просунулися на південь від Кринок, контратакували поблизу Авдіївки та відновили втрачені 1 грудня позиції.
Американський Інститут вивчення війни (ISW) опублікував огляд подій, що відбулися на фронтах російсько-української війни 4 грудня 2023р.
Російські війська вели наступальні операції вздовж лінії Куп’янськ-Сватове-Кремінна, але не досягли жодних підтверджених успіхів 4 грудня. Російські джерела стверджували 3 і 4 грудня, що російські війська просунулися поблизу Синьківки (8 км на північний схід від Куп’янська) і контролювали приблизно половину поселення. Проте ISW не спостерігала візуального підтвердження значного просування Росії в Синьківці. 4 грудня російський мілблогер заявив, що російські війська також атакували на південь від Лиману Першого (12 км на північний схід від Куп’янська) та поблизу Першотравневого (21 км на схід від Куп’янська). 4 грудня російський мілблогер заявив, що російські війська наступали біля Торського (15 км на захід від Кремінної) та в районі Серебрянського лісу (10 км на південний захід від Кремінної). Український Генштаб повідомив, що російські війська безуспішно атакували поблизу Синьківки та Петропавлівки (7 км на схід від Куп’янська) в Куп’янському напрямку та поблизу Серебрянського лісництва, Терни (17 км на захід від Кремінної) та Білогорівки (12 км на південь від Кремінної).
Російські джерела стверджували, що українські сили вели наступальні дії вздовж лінії Купянськ-Сватове-Кремінна, але не робили жодних заявлених або підтверджених наступів 4 грудня. Міноборони Росії стверджувало, що українські сили невдало атакували поблизу Синьківки на Куп’янському напрямку та поблизу Торського, Ямполівка (17 км на захід від Кремінної), Діброва (7 км на південний захід від Кремінної) в напрямку Лиману. 3 і 4 грудня російські джерела стверджували, що українські сили невдало атакували в районі Серебрянського лісу.
Російські війська 4 грудня продовжили наступальні дії на Бахмутському напрямку і, як повідомляється, просунулися на північно-західний фланг Бахмута. Декілька російських мілблогерів стверджували, що російські війська захопили розплідник на північ від Бахмута, ймовірно, маючи на увазі територію розсадника біля Богданівки (приблизно 6 км на північний захід від Бахмута). Російські мілблогери також стверджували, що російські війська продовжували атакувати на захід від Хромового (на північно-західній околиці Бахмута) в напрямку Іванівського (5 км на захід від Бахмута) та вздовж лінії Кліщіївка-Андріївка (5-7 км на південний захід від Бахмута). Російські джерела розширили кадри бойових дій різних підрозділів “Донецької Народної Республіки” (ДНР), “Луганської Народної Республіки” (ЛНР) і ПДВ на околицях Бахмута. Український Генштаб повідомив про невдалі атаки росіян поблизу Богданівки, Іванівського, Кліщіївки та Андріївки. Генштаб ЗС України також підтвердив, що українські війська продовжують штурмові дії на південному фланзі Бахмута.
Російські війська 4 грудня продовжили наступальні дії на Авдіївському напрямку та підтвердили наступ. Опубліковані 4 грудня геолокаційні кадри показують, що російські війська просунулися поблизу водосховища безпосередньо на північ від Авдіївки. Додаткові геолокаційні кадри, опубліковані 4 грудня, показують, що російські війська просунулися в межах Степового (5 км на північний захід від Авдіївки). Російські міліблогери стверджували, що російські сили консолідували контроль над позиціями в Степовому та навколо нього, а один російський мілблогер стверджував, що російські війська просунулися до 600 метрів у лісовій зоні на південний схід від Степового. Мілблогери також стверджували, що тривають важкі бої поблизу Авдіївського коксохімічного заводу (на північний захід від Авдіївки) і в промисловій зоні (на південний схід від Авдіївки). Російські джерела розширили кадри, на яких, як повідомляється, видно елементи «Козьми Мініна»; Нижегородський добровольчий танковий батальйон, що діє в промзоні Авдіївки. Український Генштаб повідомив про невдалі наступальні операції росіян на схід від Новокалинового (10 км на північний захід від Авдіївки) і Новобахмутівки (10 км на північний схід від Авдіївки), а також поблизу самої Авдіївки, Степового, Сіверного (5 км на захід від Авдіївки) і Первомайського (10 км на південний захід від Авдіївки).
Українські сили контратакували поблизу Авдіївки та відновили втрачені позиції станом на 1 грудня. Геолокаційні кадри, опубліковані 4 грудня, показують, як українські сили атакують російські позиції в смузі дерев на південь від Степового приблизно 1 грудня.
Російські війська продовжували 4 грудня наступальні операції на захід і південний захід від міста Донецька, але не досягли жодних заявлених чи підтверджених досягнень. Генштаб ЗС України заявив, що українські сили відбили російські атаки поблизу Мар’їнки (на західній околиці Донецька) та Новомихайлівки (10 км на південний захід від Донецька). Мілблогери стверджували, що російські війська продовжували наступальні дії в Мар’їнці, незважаючи на попередні заяви про те, що російські війська повністю захопили населений пункт у попередні дні.
Російські війська продовжували наземні атаки в районі кордону Донецької і Запорізької областей, але 4 грудня не робили жодних підтверджених наступів. Генштаб України повідомив, що українські війська відбили російську атаку поблизу Старомайорського (9 км на південь від Великої Новосілки). Російські джерела стверджували, що російські війська продовжують атакувати ліси поблизу Старомайорського, а один мілблогер стверджував, що російські сили незначно просунулися на північний захід від Старомайорського з 27 листопада.
Російські джерела стверджували, що українські сили продовжували 4 грудня наземні атаки, але не зробили жодних підтверджених наступів у західній частині Запорізькій області. Російські мілблогери стверджували, що російські сили відбили українські атаки на захід від Роботиного та поблизу Новопрокопівки (2 км на південь від Роботиного) і Вербового (9 км на схід від Роботиного). Російське МО стверджувало, що російські сили також відбили українську наземну атаку поблизу Нестерянки (12 км на північний захід від Роботиного). Російський мілблогер заявив, що українські сили готуються посилити обстріли біля Вербового, коли погода покращиться.
Російські сили продовжували наземні атаки в західній частині Запорізькій області і, як повідомляється, незначно просунулися 4 грудня. Російські мілблогери стверджували, що російські війська незначно просунулися на північ від Вербового, але інший мілблогер стверджував, що російські війська не просунулися під час атак на захід від Роботиного та поблизу Новопрокопівки та Вербового. Український Генштаб повідомив, що українські сили відбили російські атаки на південь від Роботиного та в районі Новопокровки (12 км на північний схід від Роботиного).
4 грудня українські війська продовжили наземні операції на східному (лівому) березі річки Дніпро в Херсонської області і нещодавно зайняли підтверджену позицію на острові Білогрудний на південний захід від Херсона. Геолокаційні кадри, опубліковані 30 листопада, 1 грудня та 3 грудня, показують, як українські війська вступають у бій із російськими військами в населеному пункті Білогрудове (11 км на південний захід від Херсона), що вказує на те, що російські війська, ймовірно, контролюють більшу частину острова Білодрудний і що українські сили нещодавно зайняли позиції поблизу Білогрудове. Російський мілблогер також заявив, що станом на 4 грудня українські війська мають позиції в Білогрудовому. Інший російський мілблогер стверджував, що українські сили тимчасово просунулися на південь від Кринок (30 км на північний схід від міста Херсона та 2 км від річки Дніпро), але вогонь російської артилерії змусив українські сили відійти з нової позиції. Інші мілблогери стверджували, що біля Кринок тривають бої, але ні українські, ні російські сили останнім часом не просувалися. Російський мілблогер розширив заяви про те, що невідомі частини російського повітряно-десантного підрозділу і підрозділи 70-ї мотострілецької дивізії (18-ї загальновійськової армії) відчувають напругу через низьку ефективність проти українських сил у Кринках. Український військовий оглядач Костянтин Машовець повідомив, що російське угруповання військ «Дніпро» в Херсонській області користується поганою погодою для перегрупування та зосереджує основні засоби проти українського плацдарму в Кринках.
Раніше:
Аналіз подій на фронтах російсько-української війни, що відбулися 3 грудня 2023 року: ISW