ZpTown

Можливість обходити санкції та набувати техніки у своїх нечисленних партнерів дозволила зміцнитися російському ВПК: ISW

Ульяновский механический завод

Зусилля Кремля достатньою мірою мобілізувати оборонно-промислову базу Росії (ВПК) для підтримки своїх цілей військового часу, включно з серією великомасштабних ударів, можуть виявитися успішнішими, ніж раніше оцінювали західні офіційні особи, частково через здатність Росії закуповувати військову техніку у своїх партнерів і перерозподіл російських ресурсів для потреб військового виробництва.

Керівник спеціального штабу Міноборони Німеччини з питань України генерал-майор Крістіан Фройдінг заявив під час інтерв’ю 29 грудня, що збройні сили Німеччини не очікували, що Росії вдасться розширити свій ОПК і збільшити свої виробничі потужності в умовах західних санкцій. Фройдінг заявив, що Німеччина не враховувала здатність Росії обходити західні санкції, закуповуючи матеріали з Північної Кореї, Китаю та інших країн. Українське видання “Економічна правда”, посилаючись на дані Forbes, повідомляє, що удар Росії 29 грудня коштував їй щонайменше 1,27 мільярда доларів США. За підрахунками, Росія витратила понад 720 000 доларів США на запуск 36 безпілотників Shahed-136/131, понад 5 мільйонів доларів США на запуск п’яти гіперзвукових ракет Х-47 та приблизно 1,17 мільярда доларів США на понад 90 запущених ракет Х-101. Forbes раніше повідомляв, що російські крилаті ракети Х-101 коштують приблизно 13 мільйонів доларів США за ракету порівняно з ракетами Х-22, які коштують приблизно 1 мільйон доларів кожна, і балістичними ракетами Іскандер-М, які коштують приблизно 3 мільйони доларів кожна. Здається, що російські війська використовують більшу кількість дорожчих крилатих ракет Х-101 для подолання української ППО і збільшили шанси вражати цілі в Україні меншою кількістю дешевших варіантів ракет.

Російське опозиційне видання Meduza 29 грудня оцінило, що до кінця 2023 року економіка Росії, швидше за все, зросте більш ніж на три відсотки, через безпрецедентний рівень виробництва російської військової техніки, який підвищив російський економічний випуск. Медуза, посилаючись на Інститут економік, що розвиваються Банку Фінляндії, повідомила, що російський ОПК забезпечив 40 відсотків зростання російського ВВП у першій половині 2023 року, незважаючи на те, що на його частку припадало лише 6 відсотків російського ВВП. Успіх російського ВВП став підсумком значному збільшенню оборонного бюджету Росії та перерозподілу ресурсів російського цивільного сектора на потреби військового виробництва.

Але російський ВПК навряд чи досягне такого ж рівня економічного зростання у 2024 році, головним чином через брак персоналу, уже розвантажені виробничі потужності та його залежність від імпортних компонентів та обладнання. Медуза висвітлила, що непрофільний російський Тамбовський хлібокомбінат, хлібозавод, який у березні 2023 року почав збирати від 230 до 250 бойових безпілотників на місяць, приклад перерозподілив гроші і ресурси у російській економіці на військові над цивільними товарами.

Exit mobile version