Російські війська незначно просунулися на схід від Ямполівки і на північ від Білогорівки, просунулися приблизно на чотири кілометри на північ від Очеретиного у напрямку східної околиці Новоолександрівки, просунулися до бурелому на південь від Соловйового і на північний захід від Тоненького, просунулися вздовж вулиці Центральної на півдні Урожайного.
Американський Інститут вивчення війни (ISW) оприлюднив огляд подій, що сталися на російсько-української війни 8 травня.
Українські офіційні особи повідомили, що 8 травня українські сили відбили російську диверсійно-розвідувальну групу з 10 осіб на кордоні між Харківською областю та Росією в районі міста Пильна (на північний схід від міста Харкова).
Російські війська нещодавно просунулися на північний захід від Сватового під час продовження наземних атак на лінії Куп’янськ-Сватове. Геолокаційні кадри, опубліковані 6 травня, показують, що російські війська нещодавно просунулися на південь від Новоселівського (на північний захід від Сватового). Міністерство оборони Росії заявило 8 травня, що російські війська захопили Кислівку (на північний захід від Сватового). Російські війська продовжили наземні атаки на північний схід від Куп’янська в районі Синьківки та на північний захід від Сватового в районі Піщаного та Стельмахівки. Український військовий оглядач Костянтин Машовець повідомив, що частини російського 26-го танкового полку (47-а танкова дивізія 1-ї гвардійської танкової армії [ГТА] Московського військового округу [МВО]) наступають біля Кислівки та Котлярівки (безпосередньо на південь від Кислівки) та що частини російських 1-го і 15-го мотострілецьких полків (обидва 2-ї мотострілецької дивізії 1-го ГТА) ведуть бої біля Табаївки (на північний захід від Сватового).
Раніше Машовець повідомляв, що підрозділи 11-го АК будуть розгорнуті на північному російсько-українському кордоні в Білгородській, Курській або Брянській областях для приєднання до російського Північного угруповання військ. Поява підрозділів 11-го АК на куп’янському напрямку не відразу суперечить цим повідомленням, оскільки інші елементи можуть передислокуватися до Північного угруповання сил, а елементи цього полку можуть передислокуватися пізніше. ZpTown вважає, що Росія не здатна зараз проводити додатковий масштабний наступ, якого чекають наприкінці травня-червні, через брак у неї сил, а передислокація військ у російські регіони на північ від України пов’язана лише зі спробами захистити резерви від українських ракетних ударів у зв’язку з отриманням Україною західних далекобійних ракет. Росія може розпочати наступ інших ділянках фронту, лише згорнувши нинішній наступ.
Російські війська нещодавно незначно просунулися поблизу Кремінної. Геолокаційні кадри, опубліковані 7 і 9 травня, показують, що російські війська незначно просунулися на схід від Ямполівки (на захід від Кремінної) і на північ від Білогорівки (на південь від Кремінної). Російські сили також продовжували наземні атаки на північний захід від Кремінної поблизу Макіївки, Невського та Новолюбівки; на південь від Кремінної біля Білогорівки та Серебрянського лісництва.
Російські джерела стверджували, що українські війська завдали удару по нафтобазі в окупованому місті Луганськ ракетами ATACMS в ніч на 8 травня. Геолокаційні кадри, опубліковані 7 травня, показують велику пожежу на складі палива в місті. Російський милблогер стверджував, що удар пошкодив кілька паливних баків. В “ЛНР” стверджували, що не очікують, що удар спричинить серйозні перебої з паливом через запаси палива у “ЛНР”.
8 травня російські війська продовжували наступальні дії на Сіверському напрямку (на північний схід від Бахмута), але на цьому напрямку лінія фронту не змінилася. Російські війська вели штурм на схід від Сіверська в районі Верхньокам’янського, на південний схід від Сіверська в районі Виїмки та Спірного, на південь від Сіверська в районі Роздолівки.
8 травня російські війська продовжували наступальні дії на схід від Часів Яру, але лінії фронту в цьому районі не змінювалися. Російські війська продовжували наступальні дії в районі Нового мікрорайону на сході Часового Яру, на схід від Часового Яру в районі Іванівського, на південний захід від Часового Яру в районі Кліщіївки та Андріївки, на південь від Часового Яру в районі Шумів і Нью-Йорка. Начальник штабу українського батальйону, який діє в районі Часового Яру, 7 травня заявив, що російські війська все частіше виставляють танки та бронетехніку з привареними металевими пластинами для додаткового захисту (у просторіччі їх називають «танки-черепахи») і регулярно атакують на світанку та в сутінках. Український офіцер також заявив, що невеликі російські штурмові групи періодично наближаються та намагаються перетнути канал Сіверський-Донець – Донбас поблизу Часового Яру, але українські сили знищують або захоплюють ці групи. Командир іншого українського батальйону, який діє поблизу Часового Яру, заявив 8 травня, що російські сили мають перевагу в живій силі в цьому районі 10:1.
Російські війська нещодавно досягли значних тактичних успіхів на північний захід від Авдіївки та нещодавно просунулися в інших місцях на захід від Авдіївки. Геолокаційні кадри, опубліковані 8 травня, показують, що російські сили нещодавно просунулися приблизно на чотири кілометри на північ від Очеретиного (на північний захід від Авдіївки) у напрямку східної околиці Новоолександрівки (на північний захід від Авдіївки та Очеретиного), а українські сили не утримують позицій на північно-західній околиці Очеретиного. Додаткові геолокаційні кадри, опубліковані 8 травня, вказують на те, що російські сили просунулися до бурелому на південь від Соловйового (на північний захід від Авдіївки) і на північний захід від Тоненького (на захід від Авдіївки). Міністерство оборони Росії стверджувало, що частини російського центрального угруповання військ захопили Новокалинове (на північ від Авдіївки), а ISW оцінило, що російські війська ймовірно захопили населений пункт станом на 4 травня. Російські війська також продовжували наступальні дії на північ від Авдіївки в районі Олександрополя; на північний захід від Авдіївки біля Очеретиного, Архангельського, Євгенівки, Сокіла; на захід від Авдіївки — Семенівка, Новоселівка Перша, Уманське, Нетайлове; на південний захід від Авдіївки біля Невельського, Первомайського, Водяного.
За повідомленнями, 8 травня російські війська досягли незначних успіхів на захід від Донецька, але підтверджених змін на лінії фронту на заході та південному заході від Донецька не було. Російські війська також продовжували наступальні операції на захід від Донецька в районі Георгіївки та на південний захід від Донецька в районі Костянтинівки, Новомихайлівки, Побєди, Парасковіївки та Водяного.
Російські війська нещодавно просунулися в район кордону Донецької та Запорізької областей та, як повідомляється, досягли нових успіхів у цьому районі 8 травня. Геолокаційні кадри, опубліковані 8 травня, показують, що російські війська нещодавно просунулися вздовж вулиці Центральної на півдні Урожайного (на південь від Великої Новосілки). Повідомляється, що підрозділи 60-ї мотострілецької бригади (5 ОМС) РФ діють на захід від Старомайорського.
8 травня тривали позиційні бойові дії на заході Запорізької області, однак підтверджених змін лінії фронту не було. Позиційні бої тривали поблизу Роботиного та Вербового (на схід від Роботиного).
8 травня тривали позиційні бойові дії на східному (лівому) березі Дніпра в Херсонської області, в тому числі поблизу Кринок. Речник ВМС України та Південного оперативного командування капітан третього рангу Дмитро Плетенчук 8 травня повідомив, що російські війська намагаються штурмувати острів Нестрига в дельті Дніпра та використовували водні мотоцикли, щоб спробувати наблизитися до острова 7 травня. Голова Херсонської обласної окупаційної адміністрації Володимир Сальдо 8 травня заявив, що російські війська встановили контроль над невизначеними островами в річці Дніпро.
Російські війська завдали широкомасштабних ракетних і безпілотних ударів по українській енергетичній інфраструктурі в ніч на 8 травня, продовжуючи використовувати деградовану парасольку протиповітряної оборони України перед прибуттям масштабної допомоги з безпеки США та Заходу. Командувач ВПС України генерал-лейтенант Микола Олещук 8 травня повідомив, що російські війська запустили 21 безпілотник “Шахед-136/131” і 55 ракет, у тому числі 45 крилатих ракет Х-101/555, чотири крилаті ракети морського базування “Калібр”, дві балістичні “Іскандер-М”, ракету «Іскандер-К», дві крилаті ракети Х-59/69, аеробалістичну ракету Х-47 «Кінжал». Олещук повідомив, що українські сили перехопили 33 крилаті ракети Х-101/555, усі чотири крилаті ракети «Калібр», обидві крилаті ракети Х-59/69 і 20 «Шахедів». Міністр енергетики України Герман Галущенко повідомив, що російські війська завдали ударів по об’єктах генерації та передачі електроенергії в Полтавській, Кіровоградській, Запорізькій, Львівській, Івано-Франківській та Вінницькій областях. Найбільший приватний енергетичний оператор України ДТЕК повідомив, що російські війська атакували три невказані теплоелектростанції (ТЕС) в Україні та серйозно пошкодили невстановлене обладнання. Прес-секретар Укренерго Марія Цатурян заявила, що через дефіцит електроенергії обленерго здійснюватиме відключення рівномірно по всіх областях України та попередила, що диспетчерський центр Укренерго видасть команду на аварійне відключення по всій Україні, якщо споживання продовжить рости ввечері. «Укрзалізниця» повідомила, що російські війська також обстріляли залізничну інфраструктуру в Херсонській області, змусивши керівників залізниць скоротити рух поїздів за маршрутами Київ-Херсон і Київ-Миколаїв. Міністерство оборони Росії стверджувало, що воно атакувало українські енергетичні об’єкти та підприємства оборонної промисловості, щоб зменшити здатність України виробляти військову техніку та перекидувати західну техніку на лінію фронту.
Це п’ятий великомасштабний російський ракетний і безпілотний удар по українській енергетичній інфраструктурі з 22 березня 2024 року, оскільки навесні 2024 року російські військові намагалися використати погіршені можливості української протиповітряної оборони для зруйнування енергетичної мережі України та обмеження оборонно-промислового потенціалу України. Російські війська, ймовірно, продовжуватимуть наносити масові удари, щоб завдати довгострокової шкоди українській енергетичній інфраструктурі, оскільки українські можливості протиповітряної оборони зберігаються до прибуття наданих США ракет ППО та інших західних засобів протиповітряної оборони в масштабі. Російські війська також посилили удари по українській транспортній інфраструктурі в останні тижні, очевидно, намагаючись порушити українські наземні лінії зв’язку і обмежити потік очікуваної допомоги безпеки США на лінію фронту. Російські війська продовжують наносити удари по українських енергетичних об’єктах обмеженою кількістю ракет і безпілотних літальних апаратів, однак це свідчить про те, що Росія або віддає перевагу зусиллям із згортання енергетичної мережі над зусиллями по перешкоджанню потоку західної допомоги.
Добою раніше:
Військова ситуація на фронтах від ISW за 07.05.2024