Повідомляється, що президент США Джо Байден схвалив зміну політики, яка дозволить Україні використовувати надану США зброю, включаючи ракети GMLRS, але не ракети ATACMS більшого радіусу дії, щоб завдавати ударів по території Росії поблизу кордону з Харківською областю.
Про це йдеться в аналітиці ISW.
Офіційні особи США та люди, обізнані з цією політикою, повідомили західним ЗМІ 30 травня, що адміністрація Байдена тихо дала Україні дозвіл на використання наданої США зброї для «цілей зустрічного вогню» проти російських сил, які проводять напади на півночі Харківської області. Неназваний американський чиновник уточнив, що адміністрація Байдена не змінила своєї політики щодо обмеження використання Україною зброї, наданої США, для нанесення ударів великої дальності, таких як ATACMS, в інших місцях Росії. Декілька радників Байдена повідомили The New York Times (NYT) у матеріалі, опублікованому 29 травня, що обмежене скасування політики США щодо обмеження ударів у Росії було «неминучим», і правильно оцінили, що скасування політики, ймовірно, призведе до обмежень щодо того, як Україна може використовувати зброю, надану США, проти військових цілей і сил безпосередньо в межах кордонів Росії, які беруть активну участь в атаках і ударах по Україні. The Washington Post повідомило, що інший неназваний американський чиновник заявив, що США не встановили жодних обмежень на використання Україною наданих США засобів ППО для збивання російських ракет або винищувачів над територією Росії, «якщо вони становлять загрозу для України». Це теоретично дозволить Україні збити ракету з ядерною боєголовкою або літак, що несе такі ракети, над територією Росії. 22 травня NYT повідомило, що держсекретар США Ентоні Блінкен закликав Байдена зняти ці обмеження щодо України.
Незрозуміло, наскільки далеко в Бєлгородській області США дозволяють українським силам завдавати ударів зі зброї, наданої США, чи дозволять Україні завдати ударів по зосередженню російських сил і техніки в Курській і Брянській областях. Однак російські військові цілі за межами безпосереднього кордону з Харківською областю також є законними військовими цілями, і триваючі обмеження на здатність України завдавати ударів по цілях в інших місцях Росії перешкоджають здатності України захищатися від російської агресії. Росія все ще користується певним притулком, у якому російські військові можуть прикривати військові сили, перш ніж вони підійдуть досить близько до Харкова або увійдуть в інші частини України. Росія продовжуватиме вигравати від будь-якого часткового притулку, поки західні держави продовжуватимуть накладати обмеження на здатність України захищати себе. ISW продовжує оцінювати, що США повинні дозволити Україні завдавати ударів по всіх законних військових цілях в оперативному та глибокому тилу Росії зі зброї, наданої США.
Європейські союзники України продовжують заявляти про свою підтримку дозволу Україні використовувати надану Заходом зброю для ударів по військових цілях у Росії. Міністр закордонних справ Данії Ларс Льокке Расмуссен під час прес-конференції 30 травня в Брюсселі підтвердив, що Данія дозволить Україні використовувати озброєння, надане Данією, і пообіцяв винищувачі F-16 для ударів по військових об’єктах у Росії. Расмуссен заявив, що це не нова позиція і що Данія давно чітко заявила про свою підтримку права України завдавати ударів по військових цілях у Росії. Міністр закордонних справ Норвегії Ян Ліпавскі під час міністерської зустрічі НАТО 30 травня заявив, що Україна повинна мати право завдавати ударів по військових об’єктах у Росії. Видання Politico повідомило 29 травня, що джерела, знайомі з позицією канцлера Німеччини Олафа Шольца, заявили, що Шольц зараз виступає за надання Україні дозволу використовувати західну зброю для ударів по військових цілях у Росії.
ISW оцінює, що зміна політики відіграватиме вирішальну роль в обороні України та майбутніх контрнаступальних операціях.