ZpTown

Путін заявив, що не збирається швидко захоплювати Україну

путин

7 червня президент Росії Володимир Путін сформулював теорію перемоги в Україні, згідно з якою російські війська зможуть продовжувати поступове просування нескінченно довго, не дозволяючи Україні проводити успішні контрнаступальні операції та виграти війну на виснаження українських сил.

Теорію Путіна, яку він вигадав для публіки, щоб виправдати недостатню мобілізацію людей для фронту, яка не виходить через дефіцит кадрів для мобілізації військово-промислового комплексу (для кваліфікованої роботи на заводах та управління військовою технікою, як правило, потрібні одні й ті самі люди), аналізував американський Інститут вивчення війни (ISW).

Путін після свого виступу на Петербурзькому міжнародному економічному форумі (ПМЕФ) заявив, що Росії не потрібно проводити черговий призов резервістів, подібний частковій мобілізації у вересні 2022 року, оскільки Росія не намагається швидко досягти своїх військових цілей в Україні. Путін визнав, що нинішній російський військовий контингент, задіяний у війні в Україні (як повідомляється, усі боєздатні сухопутні сили російської армії станом на січень 2024 року) буде недостатнім для швидкої перемоги, але припустив, що російські сили натомість дотримуються більш поступового підходу. Путін заявив, що російські сили прагнуть «вичавити» українські сили «з тих територій, які повинні бути під контролем Росії», і тому Росії не потрібно проводити чергову хвилю мобілізації. Путін стверджував, що російських зусиль щодо криптомобілізації достатньо для цього підходу і що Росія набрала 160 000 нових військовослужбовців у 2024 році (цифра узгоджується зі звітами про те, що російські військові набирають від 20 000 до 30 000 новобранців на місяць). [Наведені Путіним дані також корелюються із зазначеними ним показниками втрат, що свідчить про те, що російські військові додатковим набором лише компенсують втрати.]

Оцінка Путіна про те, що поступові досягнення Росії дозволять їй досягти її цілей в Україні, базується на припущенні, що українські сили не зможуть звільнити будь-яку значну територію, захоплену російськими військами, і що російські військові зможуть підтримувати наступальні операції, які досягають поступових тактичних здобутків незалежно від великих втрат. Західна розвідка раніше оцінювала, що Путін вважає, що підтримка США та Заходом Україні є «обмеженою» і що російські війська притупили зусилля України повернути значну територію. Оцінка Путіна була підкріплена останніми місяцями затримки допомоги Заходу в галузі безпеки та відповідні українські матеріальні обмеження, що дозволило російським силам захопити та зберегти ініціативу на ТВД і проводити послідовні наступальні операції по всій східній Україні, які досягли поступового тактичного успіху. Коментарі Путіна від 7 червня підтверджують попередню оцінку ISW про те, що оцінка Путіним українських можливостей та можливостей як сприйняті Путіним обмеження підтримки Заходу стимулюватимуть його продовжувати повзучі наступальні операції нескінченно довго, якщо більш швидкі операції, які призведуть до швидких вирішальних результатів, здаються недосяжними.

Теорія перемоги Путіна спирається на здатність Росії пережити та подолати обіцяну Заходом безпекову допомогу Україні та зусилля України мобілізувати більшу частину своєї економіки та населення для військових дій, що вказує на те, що Путін, ймовірно, оцінює, що російські сили зможуть використати свої переваги у живою силою та технікою для перекидання українських військ. Очевидна оцінка Путіна щодо того, що Росія може «вичавити» українські війська з усіх земель, які вона бажає окупувати, передбачає, що Україна не отримає та не підтримуватиме живу силу та матеріальні засоби, необхідні для запобігання безстроковим спробам Росії поступово просуватися вздовж фронту або необхідних для боротьби з ініціативою та проведення оперативно значущих контрнаступальних операцій. Раніше українські сили показали, що, якщо вони добре забезпечені, вони можуть перешкодити російським силам досягти навіть незначних тактичних успіхів, змусити російські наступальні операції довести до кульмінації та почати контрнаступальні операції, які звільняють значну в оперативному відношенні територію. Російські війська наразі використовують ініціативу на театрі бойових дій в Україні, щоб диктувати темп бойових дій, який генерує втрати, приблизно рівні або трохи менші, ніж кількість новостворених сил, що дозволило російським військам підтримувати загальний темп наступу в Україні. Росія також продовжує мобілізацію свойого військово-промислового комплексу (ВПК) і загалом значно випереджає Україну та Захід у цьому відношенні. Путін і російське військове командування, ймовірно, оцінюють, що чисельна перевага Росії в живій силі та техніці дозволить Росії підтримувати цей коефіцієнт заміщення збройних сил і розміщувати необхідну техніку, необхідну для підтримки невизначеного прогресу.

Ця стратегія значною мірою залежить від здатності Росії зберегти ініціативу на всьому ТВД, яку українські війська можуть оскаржити, якщо Україна вирішить поточні проблеми з живою силою та отримає достатню, своєчасну та послідовну безпекову допомогу Заходу. Обіцянки Заходу щодо допомоги в галузі безпеки та зусилля України з формування збройних сил зрештою дозволять Україні накопичити сили та матеріальні засоби, необхідні для боротьби з ініціативою, якщо поточні російські наступальні операції не приведуть до успіху, змусивши Україну відвернути живу силу та матеріальні засоби для оборонних операцій.

Зусилля Росії не дати Україні накопичити особовий склад і ресурси, необхідні Україні для оскарження ініціативи, є частиною підходу виснажливої ​​війни, згідно з яким російське військове командування вважає, що триваючі російські наступальні операції завдадуть відносно більших втрат українським силам і засобам. Україна відволікає живу силу і техніку на стабілізацію фронту замість того, щоб готуватися до подальших контрнаступальних зусиль. Цей підхід також вимагає, щоб російські сили уникали зазнавати великих втрат, які б перешкодили Росії вести наступальні операції. Існують обмеження для формування російських військ, як визнає сам Путін, який постійно відвертається від іншої хвилі часткової мобілізації, і здатність Росії розширити свій ВПК значною мірою покладається на відновлення значних запасів радянських часів, які є обмеженим ресурсом. Однак Путін і російське військове командування, ймовірно, розраховують, що ці обмеження не почнуть обмежувати здатність Росії підтримувати свій темп наступу в Україні в найближчій і середньостроковій перспективі. Цей підхід вимагає, щоб Україна не була в змозі завдати втрат російським силам, які зменшують цей темп наступу або змушують російські наступальні зусилля кульмінувати. ISW продовжує оцінювати, що Україна повинна оскаржити цю ініціативу якнайшвидше, оскільки російські війська отримують різноманітні вигоди від утримання ініціативи, включаючи їх здатність проводити стратегію виснажливої ​​війни.

Теорія перемоги Путіна ґрунтується на критичному припущенні, що Захід у довгостроковій перспективі віддасть Україну на користь Росії або за власним бажанням, або у відповідь на спроби Росії переконати Захід зробити це, і далеко не ясно, що Захід це зробить. Путін, зокрема, не визначив, яких конкретних цілей він оцінює, досягнувши поступових тактичних успіхів Росії, хоча російське військове командування, ймовірно, раніше вважало, що такі успіхи сприятимуть дебатам Заходу щодо подальшої підтримки України та призведуть до ослаблення підтримки Заходу, що посилить матеріальні обмеження України.
Путін також не уточнив, яка територія «має» бути під контролем Росії, що є частиною продовження кремлівської риторики, яка цілеспрямовано залишає простір для подальшого територіального захоплення в Україні. Поточні темпи просування Росії вказують на те, що російські війська можуть переслідувати окремі оперативні цілі протягом багатьох місяців, якщо не років, і намагання не зв’язувати територіальні цілі Кремля, ймовірно, мають на меті виправдати нескінченні повзучі наступальні операції стільки, скільки потрібно для досягнення західної та української капітуляції. Путін може вважати, що поки Росія може перешкоджати Україні оскаржувати цю ініціативу, він може зафіксувати обмежені територіальні завоювання, водночас заохочуючи Західні дебати щодо продовження допомоги Україні після того, як поточні обіцянки допомоги у сфері безпеки будуть вичерпані.

Припинення допомоги Заходу в галузі безпеки зрештою призвело б до краху лінії фронту та повної перемоги Росії в Україні, реальність, яку ще більше підкреслили останні місяці затримки допомоги Заходу в галузі безпеки. Захід повинен активно надавати українським силам необхідне обладнання та зброю в такому масштабі, у часі та регулярності, які потрібні українським силам для операцій, які звільняють значні території окупованої України та кидають виклик переконанням Путіна, що він може поступово підкорити Україну, якщо швидка повна перемога буде здаватися недосяжною. Захід також зберігає здатність суттєво перешкоджати масштабним операціям Росії, дозволяючи Україні використовувати надану Заходом зброю для ударів по оперативному тилу Росії та глибокому тилу на території Росії. Захід не повинен здаватися перед стратегічними зусиллями Росії знищити зобов’язання Заходу щодо виживання України та повинен пам’ятати, що українська перемога завжди була можливою, доки Захід залишається відданим цій меті.

Путін опосередковано вказав, що українські удари по російській території зброєю, наданою Заходом, не перетинають нібито російську «червону лінію», яка призведе до російської ядерної ескалації. Путін заявив, що російська ядерна доктрина передбачає застосування Росією ядерної зброї лише у випадку «виняткових випадків» загрози суверенітету та територіальній цілісності Росії. Путін заявив, що не вважає такий «винятковий» випадок, тому «немає такої потреби» у застосуванні Росією ядерної зброї. З початку червня 2024 року українські війська завдавали ударів по військових об’єктах у Бєлгородській області з наданих США систем HIMARS із застосуванням GMLRS. Заява Путіна від 7 червня є значним риторичним розворотом, враховуючи, що Путін та інші офіційні особи Кремля раніше погрожували Росією застосувати ядерну зброю, якщо західні держави дозволять Україні завдати удару по російській території із західної зброї. Політика та дії Заходу та України кілька разів перетинали передбачувані «червоні лінії» Росії протягом війни, не викликаючи значної реакції з боку Росії, що вказує на те, що багато з «червоних ліній» Росії, швидше за все, є інформаційними операціями, спрямованими на те, щоб підштовхнути Захід до самостримування.

Exit mobile version