ZpTown

Плани українських сил у Курській області Росії поки що незрозумілі: The Economist

ЗСУ зайшли у Сунжу у Курської області путінської росії

ЗСУ зайшли у Сунжу у Курської області путінської росії

Через три дні несподіваний транскордонний рейд України в Курську область Росії на північному сході не має ознак вщухання. З початку операції вранці 6 серпня Росія втратила повний контроль щонайменше над 350 квадратними кілометрами своєї території. Десятки її солдатів були вбиті або взяті в полон. Почалася гонка, щоб зупинити просування — і не дати українцям окопатися.

Про український наступ на території Курської області Росії йдеться у статті The Economist.

Мапа бойових дій між Україною та Росією у Курський області

До 8 серпня українські сили просунулися до Суджі, що за 10 км від кордону, та Коренево, за 15 км усередині Росії. В обох районах тривають запеклі бої. Звіти свідчать про те, що менші українські підрозділи відкололися і ведуть бої ще глибше. Кадри в соціальних мережах показують результати боїв: зруйновані будівлі та загиблі солдати, розкидані по побитих дорогах. На відео, оприлюднених у перший день, видно великі групи російських полонених під озброєною охороною.

Багато чого досі незрозуміло. 7 серпня російський генерал Валерій Герасимов заявив, що війська чисельністю близько 1000 українських військових були зупинені. Жоден аспект цього твердження не виглядає особливо точним. Україна залучила підрозділи щонайменше з чотирьох елітних бригад, а це означає, що ударна сила, ймовірно, набагато більша. Україна замінувала головну дорогу, що веде на південний схід до Бєлгорода, і має значні засоби ППО в цьому районі. З огляду на її успішний початок, Україна цілком може залучити більше резервів, незважаючи на власні тонкі лінії в Донецькій області на півдні.

Навіть за туманними мірками війни рейд на Курську область був оповитий хмарою таємниці. Західні уряди були заскочені зненацька. Джерело в з українського Генштабу зізналося біля кордону, що не знає повної картини. «Нам сказали пакувати валізи 4 серпня», — каже він. «Начальники не сказали, куди ми прямуємо, і ми все ще бачимо лише частину». Шок, несподіванка і тиша нагадують ті, яких досягла Україна перед черговим блискавичним наступом, на Харківщину, наприкінці 2022 року.

Джерело в розвідці каже, що Україна була заспокоєна першими успіхами операції, яка, за його словами, паралізувала Росію. За його словами, зараз Росія використовує елітних солдатів у небезпечний спосіб, щоб зупинити наступ. З іншого боку, Україна просувається лише туди, де це було б доцільно. «Росіяни роблять дуже дурні помилки, і все це через їх корумпований менеджмент зверху вниз, який надає перевагу хорошим новинам над правдою». Вторгнення на Курщину, яке слідує за невдачами в Києві, Харківській області, та Херсоні, є «четвертою великою невдачею» російських генералів у механізованій, маневреній війні. «Тепер у нас є варіанти, і росіяни це знають».

Попередні транскордонні рейди здебільшого проводилися під керівництвом військової розвідки України. З цієї нагоди ця операція тісніше пов’язана з новим головнокомандувачем України Олександром Сирським, якого так критикували, і регулярні армійські частини вперше приєдналися до цих рейдів. З такими високими ставками кар’єра генерала Сирського цілком може залежати від цього. Звіти з прифронтових українських лікарень свідчать про те, що кількість втрат вже зростає. Люди все ще можуть сумніватися, чи було розумно виділяти стільки військ для вторгнення, поки критичні лінії фронту невеликі. Відповідь буде залежати від успіху операції.

Щодо цього поки що рано спекулювати. Джерело в Генштабі порівнює це з грою в шахи. Подальші кроки України будуть визначатися відповіддю Росії. Чи перекине Росія резерви з сусіднього Харківського театру, де останніми днями спостерігається помітне нарощування? Чи від кривавого наступу на Донбасі, де малочисельні сили України намагаються утримати важливе у матеріально-технічному плані місто Покровськ? Послаблення тиску в іншому місці було б самоціллю. «Або вони реагують і перекидають сюди більше сил, або не реагують, і ми можемо рухатися далі».

ISW у своєму звіті написав, що Росія вже перекинула у Курську область війська з різних напрямків, але ще невідомо, як це позначиться на фронтах, звідки їх зняли.

Більша стратегічна мета, ймовірно, також має місце. Безпосередньо в центрі уваги – газоперевантажувальна станція «Суджа», єдина діюча точка входу російського газу по газопроводу «Прогрес» до Європи. Але незрозуміло, який зиск може принести Україні контроль над цією станцією. Як Україна, так і Росія зацікавлені в його безперебійній роботі, враховуючи плату за транспортування, сплачену Україні, і фінансові труднощі російського “Газпрому”, який бореться під тягарем санкцій.

Російські провоєнні соціальні мережі припускають, що українці прагнуть захопити Курську атомну станцію, що за 60 км від кордону, як око за око проти окупації Росією її Запорізької атомної станції. Джерело в українському Генштабі припускає, що це малоймовірно, оскільки для цього знадобиться 80-кілометровий марш від кордону та більші сили. «Без належно організованих сил ви повторите помилки росіян на північ від Києва у 2022 році. Ми відрізали їхні лінії, і вони стали легкою здобиччю».

ZpTown вже писав, чому малоймовірне захоплення Україною Курської АЕС, навіть якщо українським силам вдасться просунутися до неї в місто в Курчатов.

Той факт, що Україна залучила механізовані сили, включно з танками, ускладнить її матеріально-технічну проблему: бронетехніка потребує багато палива та обслуговування.

Більш здійсненною метою може бути створення ганебної «буферної зони» на кордоні, подібної до спроб Росії створити її в сусідньому Харкові протягом останніх трьох місяців. Це навіть може стати розмінною монетою в деяких майбутніх переговорах. «Росія намагалася підготувати міцну позицію, — каже джерело в розвідці, — але тепер вони в біду, бо не можуть захистити свою територію». Будь-яку нову українську лінію на території Росії було б надзвичайно важко утримати. Але це було б дуже публічним ляпасом Володимиру Путіну. А для нації, яка протягом більшої частини минулого року прагнула хороших новин, це вже було б чимось.

Як би там не було, атака українських сил на Курську область захищає від прориву російських збройних формувань до Сумської області.

Exit mobile version