ZpTown

Огляд подій на транскордонній українській сухопутній операції в Курській області Росії, яки мали місце 12 серпня

Сухопутна операція України на території Росії - 12 серпня 2024р. - ISW

Президент Росії Володимир Путін продовжує представляти себе ефективним і обізнаним менеджером ситуації вздовж українсько-російського кордону та перекладати відповідальність за поточні виклики у відповідь на українське вторгнення в цей район на інших російських військових і урядовців.

Американський Інститут вивчення війни (ISW) опублікував аналіз подій, яки трапилися навколо української сухопутної операції у Курської (поки що) області.

12 серпня Путін провів нараду з російськими військовими, силовими, федеральними і регіональними урядовцями щодо ситуації в Бєлгородській, Брянській і Курській областях, під час якої він поставив завдання російським військовим і силовим структурам у Курській області та дав свої оцінки політичної ситуації та денацифікації Україної Росії (поки що у Курської області) у відповідь на російськ” сво”. Путін розкритикував в.о. губернатора Курської області Олексія Смирнова за те, що він висловлювався про питання, які Путін вважав виключно компетенцією Міністерства оборони Росії, і доручив Смирнову говорити лише про соціально-економічну ситуацію в Курській області. Путін також відповів на заяву першого віце-прем’єра Дениса Мантурова про те, що “всі інші питання знаходяться на контролі”, зазначивши, що Мантуров не сказав про кілька ключових соціальних питань. Губернатор Бєлгородської області В’ячеслав Гладков напряму попросив Путіна провести певну соціальну політику, щоб допомогти мирним жителям Бєлгородської області, але Гладков і губернатор Брянської області Олександр Богомаз уникли гніву Путіна, не коментуючи військові питання. Твердження Путіна про те, що кожна посадова особа має лише одну відповідальність, контрастує з його спробою представити себе як здатного контролювати та компетентно розуміти політичну, соціально-економічну та військову ситуацію вздовж міжнародного кордону. У Кремлі оприлюднили кадри та тексти доповідей глав Брянської, Бєлгородської та Курської областей Путіну про проблеми, з якими зараз стикається російська регіональна влада, ймовірно, щоб публічно представити керівників регіонів відповідальними за ці питання та такими, що потребують допомоги Путіна. Кремль, зокрема, не опублікував кадри чи текст із тієї частини зустрічі, на якій російські військові та силовики, ймовірно, звітували Путіну.

Рішення Кремля опублікувати кадри, на яких видно, як Путін карає високопоставлених російських чиновників, ймовірно, є попередженням іншим російським чиновникам утримуватися від коментарів щодо українського вторгнення в Росію. Кремль опублікував півгодинне відео зустрічі Путіна з високопоставленими російськими військовими, представниками служби безпеки та державними службовцями, на якому видно, як Путін дорікає російським федеральним і регіональним чиновникам за їхні сприйнятті намагання вирішувати питання, що не належать до їх компетенції, і за їхню нездатність вирішити цивільні питання. Рішення Кремля опублікувати відеозапис зустрічі разом із стенограмою зустрічі Путіна з російськими офіційними особами надсилає чіткий сигнал іншим урядовцям утримуватися від коментарів щодо рішень і операцій Кремля, російських військових і російських сил безпеки відбити українські сили від Росії та пом’якшити пов’язані з цим цивільні проблеми. Російське опозиційне видання “Верстка” 8 серпня повідомило, що джерело, близьке до комітету Ради Федерації з оборони, заявило, що Адміністрація президента РФ рекомендувала російським депутатам і сенаторам не коментувати події в Курській області “до особливого розпорядження” або обговорювати їх якомога стисло, можливо і посилатися лише на офіційні заяви. Путін і високопоставлені російські військові та служби безпеки, ймовірно, намагаються контролювати офіційні наративи про ситуацію в Курській області та запобігати внутрішньому невдоволенню, яке може загрожувати стабільності Кремля.

Путін делегував Міністерству оборони (МО), Федеральній службі безпеки (ФСБ) і Росгвардії завдання, що збігаються в районі українсько-російського кордону, що ще більше підкреслює, як російське угруповання сил у Курській області намагається встановити спільне командування та контроль (C2) структурами, необхідними для координації операцій. Путін заявив, що головним завданням російського МО є витіснення українських військ з території Росії. Путін доручив Міноборони та Прикордонній службі РФ (підпорядкованій ФСБ) “забезпечити надійне прикриття державного кордону”. Путін заявив, що ФСБ і Росгвардія повинні «боротися з [українськими] диверсійно-розвідувальними групами», а Росгвардія також виконує «свої бойові завдання». Путін заявив, що ФСБ і Росгвардія також повинні забезпечити режим антитерористичної операції і що ФСБ за підтримки Росгвардії створює «штаб» — мабуть, мається на увазі штаб для управління поточною контртерористичною операцією (КТО). Виконуючий обов’язки губернатора Курської області Олексій Смирнов заявив, що генерал-полковник Євген Нікіфоров, який, як повідомляється, є начальником штабу Сухопутних військ Росії, прибув до Курської області та координує роботу “з усіма силами безпеки”. Наразі незрозуміло, чи Кремль призначив Никифорова головним командувачем російських військ і сил безпеки в Курській області або якщо Нікіфоров діє в штабі контртерористичної операції під керівництвом ФСБ.

Смирнов стверджував, що російські сили мають невизначені проблеми, оскільки «немає чіткої лінії фронту» і незрозуміло, де розташовані «військові підрозділи» — ймовірно, маючи на увазі, що українські сили швидко вступають у бій з російськими силами поблизу населеного пункту, а потім відходять із цього району, що, як повідомляється, призводить до суперечливих російських повідомлень з землі про українські наступи в Курській області. Схоже, що Путін доручає ФСБ і Росгвардії протидіяти українським “мобільним групам”, які діють глибше Курської області, водночас доручаючи ФСБ, Росгвардії та Міноборони Росії проводити оборонні та наступальні операції в регіоні. ISW продовжує оцінювати, що розрізнене угруповання російських сил, яке відповідає на українське вторгнення, ускладнює здатність Росії створити структури C2, необхідні для координації операцій.

Путін запропонував кілька оцінок українських операцій у Курській області, в тому числі таку, яка підірвала давню інформаційну операцію Кремля, яка неправдиво зображувала Україну як небажану брати участь у законних, добросовісних переговорах і покладала на Україну обов’язок мирних переговорів. Путін повторив наратив українського президента Володимира Зеленського про терористичну суть Росії, привласнивши його для своєї країни, заявивши, що Україна «без розбору завдає ударів по цивільному населенню, [ударяє] по цивільній інфраструктурі та загрожує атомним енергетичним об’єктам», і натякав, що Росія не може вести добросовісні переговори з актором, який вчиняє такі дії. Путін безіронічно, але лицемірно звинуватив Україну у нанесенні ударів по цивільному населенню та створенні небезпеки для атомних електростанцій, діях, які ISW ретельно задокументував, які вчиняє Росія в Україні: удари по цивільних цілях з початку повномасштабного вторгнення та загрози Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), оскільки російські військові окупували її в березні 2022 року. Однак Путін також заявив, що Україна, можливо, проводить операції в Курській області, щоб «поліпшити свою переговорну позицію в майбутньому». Оцінка Путіна за своєю суттю означає, що Україна зацікавлена ​​в переговорах, підриваючи триваючі спроби Кремля представити Україну, як таку, що не бажає вести переговори. Путін також заявив, що Україна може проводити операції в Курській області, щоб запобігти просуванню Росії на сході України та дестабілізувати внутрішньополітичну ситуацію в Росії. Зокрема, Путін не представив одну оцінку українських операцій у Курській області як більш імовірну, ніж іншу, і не представив їх як взаємовиключні. ISW не пропонує оцінки намірів українських операцій у Курській області чи заяв Путіна про наміри України.

Українські сили, схоже, просуваються далі в Курській області, незважаючи на нещодавні заяви мілблогерів, що російські сили стабілізували лінію фронту в Курській області. 11 серпня російські мілблогери заявили, що українська наступальна активність у Курській області знизилася; однак 12 серпня відомий пов’язаний з Кремлем мілблогер спростував ці заяви та зазначив, що російські війська далекі від стабілізації ситуації, частково через поганий C2.

Повідомляється, що українські війська здійснили нові вторгнення в західну частину Курської області поблизу Слобідки-Іванівки (на північний захід від міста Суми та за два кілометри від міжнародного кордону), Тетькіного (на південь від Слобідки-Іванівки вздовж міжнародного кордону), Гордіївки, Успенки та Вікторівки (все на північ м. Суми вздовж міжнародного кордону та південніше Коренево). Російські джерела стверджували, що українські війська захопили Слобідку-Іванівку, Успенівку та Вікторівку. Російські мілблогери стверджували, що тривають бої біля Снагості (на південь від Коренево) та Крем’яного (на схід від Снагоста), а також що українські сили атакують на північ і південь від Коренево, намагаючись обійти населений пункт. Геолокаційні кадри вказують на те, що українські сили нещодавно просунулися в межах Крем’яного та на схід від Журавлі (на північний схід від Коренево), а пов’язаний із Кремлем мілблогер стверджував, що українські сили просунулися на північ від Журавлі в напрямку Загального Колодеза (на північний схід від Коренево та за 30 кілометрів від міжнародного кордону). Додаткові геолокаційні кадри вказують на те, що українські сили нещодавно просунулися в лісовій зоні на північ і схід від Семенівки (на південь від Льгова та приблизно за 24 кілометри від міжнародного кордону) під час ймовірного механізованого штурму розміром у батальйон у напрямку Каучука (на південь від Льгова та 27 кілометрів від міжнародного кордону), хоча точні контури просування України неясні.

Геолокаційні кадри, опубліковані 12 серпня, вказують на те, що українські війська нещодавно діяли в Суджі та північній Заолешенці (на захід від Суджі), а російські мілблогери стверджують, що українські війська захопили Суджу та Спальне (на південний схід від Суджі). Додаткові геолокаційні кадри, опубліковані 12 серпня, показують, як українська техніка діє в північній частині Гірі (на південний схід від Суджі та за 13 кілометрів від міжнародного кордону), а російські сили влаштовують засідку українським силам у центральній частині Гірі, що вказує на те, що українські сили принаймні тимчасово просунулися в поселення, хоча це невідомо, чи українські сили утримують позиції в цьому районі. Міністерство оборони Росії (МО) стверджувало, що російські сили відбили українську атаку біля Борків (на південний схід від Суджі), припускаючи, що українські сили, ймовірно, просунулися до Гірі із заходу. Геолокаційні кадри, опубліковані 12 серпня, показують, що українські сили нещодавно діяли в Дар’їно (на північний захід від Суджі та за три кілометри від міжнародного кордону). Російські джерела стверджували, що українські війська також здійснили вторгнення через кордон за підтримки бронетехніки з боку Сумської області на північний захід від Грайворона, Бєлгородської області біля Колотиловки та Прелісся та на південь від Грайворона поблизу Безименного.

Регіональні російські чиновники, схоже, пропонують дуже відверті оцінки триваючого українського вторгнення. Губернатор Бєлгородської області В’ячеслав Гладков 12 серпня висловив стурбованість “тривожною” українською активністю на кордоні з Бєлгородською областю. Губернатор Курської області Олексій Смирнов 12 серпня заявив, що українські війська захопили 28 населених пунктів у Курській області та що українські сили просунулися приблизно на 12 кілометрів вглиб уздовж 40-кілометрового фронту в Курську область. ISW спостерігав заяви та геолокаційні відеозаписи, які вказують на те, що українські сили діють у або поблизу 29 населених пунктів Курської області станом на 11 серпня та 40 населених пунктів станом на 12 серпня. ISW спостерігав геолокаційні відеозаписи, які вказують на те, що українські сили останнім часом діяли на відстані до 24 кілометрів від міжнародного кордону, і оцінена Смирновим ширина лінії фронту, здається, узгоджується з районом, де тривають основні бої між Снагостом і Плеховим.

Високопоставлені українські чиновники надали нову інформацію про триваюче українське вторгнення в Курську область і попередили, що російські сили можуть влаштувати військові злочини в Курській області, щоб дискредитувати Україну та підтримку України Заходом. 12 серпня український головнокомандувач генерал-полковник Олександр Сирський заявив, що українські сили «контролюють» приблизно 1000 квадратних кілометрів російської території, імовірно в межах Курської області. ISW спостерігав за заявами про те, що станом на 12 серпня українські сили просунулися приблизно на 800 квадратних кілометрів, хоча ISW не вважає, що українські сили контролюють всю територію в межах максимального масштабу заявленого просування України. ISW оцінює, що російські війська окупували додатково 1175 квадратних кілометрів території України в період з січня по липень 2024 року, включно з територіями, захопленими як перед обличчям підготовленої української оборони, так і під час російської атаки на північ Харківської області. Сирський заявив, що українські війська продовжують наступ на Курську область, а президент України Володимир Зеленський визнав, що українська операція триває. Зеленський зазначив, що український уряд готує план вирішення гуманітарних проблем у районах Курської області, де діють українські сили. Служба безпеки України (СБУ) повідомила, що російські спецслужби використовують триваюче українське вторгнення в Курську область, щоб неправдиво звинуватити українські сили у скоєнні військових злочинів, і попередили, що російські спецслужби можуть інсценувати злочини проти мирного населення в Курській області, щоб звинуватити українців у вчиненні військових злочинів.

Добою раніше:
Огляд подій на транскордонній українській сухопутній операції в Курській області Росії, яки мали місце 11 серпня: ISW

Exit mobile version