ZpTown

Огляд подій на транскордонній українській сухопутній операції в Курській області Росії, яки мали місце 19 серпня: ISW

Українська військова операція у Курській області станом на 19.08.2024р. ISW

Українська військова операція у Курській області станом на 19.08.2024р. ISW

Українськи сили продовжували повільно просуватися Курською областю. Все голосніше і наполегливіше в Росії лунають голоси, які вимагають відправляти на війну призовників, “священу корову” путінського режиму, що свідчить про нестачу на фронті особового складу

Американський Інститут вивчення війни (ISW) опублікував аналіз подій у Курської області, яку визволяють українські сили.

Українські сили 19 серпня продовжували незначне просування в Курській області на тлі триваючих боїв по всьому українському виступу в цьому районі. Геолокаційні кадри, опубліковані 19 серпня, показують, що українські сили просунулися у Вишневці (на південний захід від Короневого та за 14 км від міжнародного кордону). Міністерство оборони Росії заявило, що російська авіація та артилерія завдали удару по українських силах, які діяли поблизу Вишневки, потенційно мовчазно визнаючи, що українські сили просувалися в цьому районі. Відомий російський мілблогер, пов’язаний із Кремлем, стверджував, що українські війська також просувалися в межах Руського Поріччя (на північний схід від Суджі та 17 км від міжнародного кордону), на схід від Агронома (на схід від Суджі та в 15 км від міжнародного кордону) та на схід від Спального (на південний схід). Суджа та 5 км від міжнародного кордону). Міністерство оборони Росії стверджувало, що російські сили відбили українські диверсії та спроби розвідки на південь від Скрилевки та Шептуховки (обидва на північний схід від Коренево та за 22 км від міжнародного кордону), а інші російські джерела стверджували, що бої тривали поблизу Коренево, Ольговки (на схід від Коренево), західна Суджа та Мартинівка (на північний схід від Суджі). Російські мілблогери також стверджували, що сутички тривають уздовж міжнародного кордону біля Теткіно. Підрозділи російської 810-ї окремої бригади морської піхоти ЧФ діють поблизу Ольговки; у Суджі діють елементи чеченського спецназу Ахмат «Аїда»; і розвідувально-ударна рота «Варяг» 155-ї ОМБр (ТОФ) діє в Курській області. Підрозділи російського гірничого батальйону «Фенікс», які діяли в районі Часового Яру станом на кінець травня 2024 року, нібито діють поблизу Мартинівки.

Російські мілблогери стверджували, що українські війська завдали авіаудару, який зруйнував міст через річку Сейм у Карижі (на південний захід від Коренево) — третій і останній міст через річку Сейм у Глушківському районі Курської області. Проте ISW ще не спостерігав доказів удару по мосту поблизу Карижа. На геолокаційних кадрах, опублікованих 16 і 18 серпня, українські удари відповідно зруйнували міст через річку Сейм у Глушковому та пошкодили міст через річку Сейм у Званному (на південний захід від Коренево).

Командувач спецназу Чечні Ахмат Апті Алаудінов погіршив ситуацію, до якої Кремль історично ставився дуже обережно, закликавши призовників брати участь у бойових діях у Курській області та відкинувши занепокоєння родичів призовників. Алаудінов у відеозверненні 19 серпня відповів на «схлипування» про російських призовників, які воюють у Курській області, поскаржившись, що батьки призовників ставляться до 18-річних як до дітей. Алаудінов заявив, що російські призовники є співробітниками Міноборони Росії і повинні захищати Росію. Алаудінов поскаржився, що призовники просто «дарма їдять державний хліб… і йдуть додому». На скарги про те, що призовникам мало платять, Алаудінов відповів, закликавши призовників укладати контракт з Міноборони, якщо вони хочуть отримувати більшу зарплату. Алаудінов закликав усіх росіян, молодих і старих, «стояти в строю», оскільки «ворог прийшов до [Росії], заявивши, що «не загине ніхто, кому не судилося померти, але якщо ви помрете, захищаючи [Росію] і свою віру у Бога, то потрапиш на небо». У Telegram-каналі, пов’язаному з групою «Аїда» Ахмата, 19 серпня також стверджували, що призовники, яких вони зустріли в Суджі Курської області, не 18-річні, а віком від 21 до 25 років. Телеканал “Аїда” припустив, що факт перебування українських військових на території Росії важливіший за будь-які розмови про втрати серед російських призовників.

Члени сімей російських призовників нещодавно скаржилися на участь російських призовників в операціях з оборони російського кордону. Кремль висловив велике занепокоєння суспільною реакцією щодо питань призовників, а президент Росії Володимир Путін раніше вжив заходів, щоб заспокоїти скарги родичів призовників. Тривала присутність російських призовників у прикордонних районах під час українського вторгнення загрожує Кремлю потенційною політичною кризою щодо втрат серед російських призовників. Алаудінов видавав себе за речника сил російської оборони в Курській області, і російське інформаційне агентство ТАСС неодноразово посилювало його заяви після українського вторгнення. Грубі заклики Алаудінова — широко розкрученого російського авторитета — до родичів призовників припинити скаржитися на те, що призовники беруть участь у бойових діях у прикордонній зоні Росії, а громадянам Росії сприймати втрати серед призовників та інших військовослужбовців, можуть загострити напругу в російському суспільстві та потенційно загрожують стабільності режиму Путіна. Глава Чеченської Республіки Рамзан Кадиров зробив лише обмежені публічні заяви щодо українського вторгнення в Курську область, незважаючи на помітну роль Алаудінова та спецназу Ахмата у відповіді Росії.

Президент Росії Володимир Путін відвідав Азербайджан 18 серпня, ймовірно, намагаючись зосередитися на українському вторгненні в Курську область і представити себе як постійно ефективного дипломата. Путін прибув до Баку 18 серпня разом із російською делегацією, включаючи міністра закордонних справ Сергія Лаврова, з дводенним візитом для зустрічі з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим для обговорення російсько-азербайджанських двосторонніх відносин. Повідомляється, що делегації обговорили двосторонні енергетичні зв’язки, російськомовні ініціативи в Азербайджані та готовність Росії виступити посередником у мирній угоді між Вірменією та Азербайджаном. Час цього візиту заслуговує на увагу, враховуючи поточну ситуацію в Курській області та постійні зусилля Кремля применшити масштаби та вплив українського вторгнення. Російські державні ЗМІ зосередилися на поїздці Путіна до Азербайджану, посилюючи дрібні подробиці, ймовірно, частково для того, щоб відвернути увагу від незручної ситуації в Росії, наситивши інформаційний простір демонстрацією глобальних дипломатичних залучень і передбачуваних успіхів Кремля.

Реакція Кремля на вторгнення України в Курську область підкреслила, що внутрішні пріоритети Кремля дедалі більше орієнтуються на стабільність режиму, особливо протягом останнього року. Російське опозиційне видання «Важные истории» повідомило 19 серпня, що реакція президента Росії Володимира Путіна на «ситуацію з Курском» виявила певні зрушення у вертикалі влади Кремля, багато з яких відбуваються протягом останніх кількох місяців. Путін призначив помічника президента Олексія Дюміна контролювати поточну «контртерористичну» операцію проти українських дій у Курській області, що, як зазначили «Важные истории», означає, що Путін не довіряє російському Генштабу та російському Міністерству оборони (які теоретично відповідають за оборону) і покладається на осіб, яким він особисто довіряє. Повідомляється, що інсайдерське джерело повідомило «Важним историям», що Дюмін зараз у конфлікті з представниками Адміністрації президента Росії, що також свідчить про те, що Путін продовжує примикати до тих, хто має його особисту прихильність, за рахунок посадовців, які технічно краще підходять для певних посад. «Важные истории» також посилалися на джерела, знайомі з російськими спецслужбами, які стверджували, що глава Федеральної служби безпеки (ФСБ) Олександр Бортніков «залишить свою посаду в цьому році» і припустили, що його потенційною заміною може стати керівник контррозвідки ФСБ Владислав Меньшиков або Перший заступник Бортнікова Сергій Корольов. Російський журналіст-розслідувач Андрій Солдатов зазначив, що ФСБ загалом змінила свій мандат від контролю над російськими олігархами до контролю над російською армією та російським військово-промисловим комплексом, а також протидії «диверсантам і терористам», а економічні олігархи також поступово втрачають свій вплив у ширшій вертикалі влади Кремля.

Повідомлення «Важних історій» переконливо свідчать про те, що Кремль дедалі більше орієнтує свої основні пріоритети на стабільність режиму. ISW докладно повідомляв про зусилля Путіна зберегти основний кадровий склад лояльних силовиків (російських силовиків з політичним впливом) у російській вертикалі влади, особливо після ризиків для режиму Путіна, які вперше були створені збройним повстанням Групи Вагнера в червні 2023 року. Загальний зсув Кремля в бік силовиків, таких як Дюмін, якому Путін особисто довіряє, і силовиків із сильною та добре задокументованою репутацією у сфері боротьби з тероризмом і контррозвідкою свідчить про те, що Кремль все більше дивиться на таких осіб як на гарантів режиму. Операція України в Курській області особливо виявила цю динаміку, і постійна реакція Кремля на вторгнення ще більше підкреслює дедалі більшу залежність від посадових осіб і структур безпеки, а не від внутрішніх структур, орієнтованих на політичну чи економічну спрямованість.

Добою раніше:
Огляд подій на транскордонній українській сухопутній операції в Курській області Росії, яки мали місце 18 серпня: ISW

Exit mobile version