ZpTown

Російські війська активізували свою наступальну операцію біля Вугледара як як підтримку свого тиску на Покровськ: ISW

Наступальна операція російських сил на Покровському напрямку та біля Вугледара станом на 05.09.2024 - ISW

Наступальна операція російських сил на Покровському напрямку та біля Вугледара станом на 05.09.2024 - ISW

Російські війська нещодавно активізували свої давні наступальні зусилля з ліквідації широкого українського виступу на захід і південний захід від Донецька та просування до та вздовж шосе H-15 (Донецьк – місто Запоріжжя). Очевидно скоординовані російські наступальні операції з південного флангу Покровського напрямку на західний фланг української оборони навколо Вугледара, ймовірно, спрямовані на посилення тиску на українські сили, які обороняються на заході Донецької області, і створення умов для подальших успіхів у пріоритетних наступальних зусиллях Росії на Покровському напрямці.

Про це йдеться у аналітиці американського Інституту вивчення війни (ISW).

Російські війська нещодавно значно активізували свої наступальні дії поблизу Вугледара станом на 1 вересня і наразі досягли незначних тактичних успіхів у цьому районі. Російські війська нещодавно просунулися до центру Пречистівки (на захід від Вугледара) під час механізованого штурму приблизно розміром роти. Частини 40-ї російської бригади морської піхоти (Тихоокеанський флот, Східний військовий округ) захопили північний захід Пречистівки, що вказує на те, що російські війська, ймовірно, захопили цей населений пункт. Російські війська нещодавно просунулися безпосередньо на схід від Вугледара поблизу Південнодонбаської шахти №1, проводять кілька механізованих штурмів розміром у взвод біля Макарівки (на південь від Великої Новосілки та на захід від Вугледара) та Пречистівки в останні дні. Президент Росії Володимир Путін визнав активізацію наступальних операцій Росії в цьому районі під час виступу на Східному економічному форумі у Владивостоці 5 вересня, заявивши, що російське Східне угруповання військ (відповідає за фронт приблизно від Вугледара до Гуляйполя) 3 вересня захопило “трикутник” території глибиною п’ять-сім кілометрів.

Російські війська ведуть відносно посилені наступальні дії в інших місцях на південний захід і захід від Донецька, і посилення російських наступальних операцій поблизу Вугледара, ймовірно, не передвіщає зниження темпів наступу Росії в інших частинах заходу Донецької області в найближчій перспективі. Українська повітряно-десантна бригада, яка діє на південний захід від Донецька, 4 вересня опублікувала кадри, на яких українські сили відбивають посилену роту російської механізованої атаки у складі чотирьох танків і 17 бойових броньованих машин поблизу Костянтинівки. Наприкінці липня 2024 року російські війська посилили регулярність і масштаб механізованих штурмів на захід і південний захід від Донецька, і з тих пір регулярно проводять відносно великі механізовані штурми в цьому районі — хоча ці напади призвели лише до незначних тактичних переваг. Схоже, що російські війська спочатку активізували наступальні операції на південний захід від Донецька наприкінці липня, щоб досягти своєї давньої тактичної мети перерізати трасу 0-0532 (Костянтинівка-Вугледар), але з тих пір продовжили великі механізовані штурми в цьому районі після досягнення цієї мети. Проте активізація російських зусиль щодо використання досягнень на Покровському напрямку та російські передислокації у відповідь на українське вторгнення в Курську область ще не завадили темпу російського наступу на захід і південний захід від міста Донецьк. Триваючі великі та дорогі російські механізовані штурми свідчать про те, що російське військове командування поставило завдання як Східному, так і Південному угрупованню сил у цьому районі з ширшою оперативною метою.

Російські війська активізували наступальні операції поблизу Вугледара невдовзі після того, як почали розширювати південний фланг Покровського виступу, що свідчить про те, що російські війська мають намір вести взаємопідсилювальні наступальні операції на південному фланзі Покровського напрямку, безпосередньо на захід від міста Донецьк, уздовж дороги 0-0532 біля Вугледара. Російські війська наприкінці серпня 2024 року розпочали безпосередні тактичні дії вздовж лінії Селидове-Українськ-Гірник на південний схід від Покровська з метою розширення російського виступу на Покровському напрямку та усунення вразливості виступу для українських контратак. Російським військам вже вдалося частково розширити південну ділянку Покровського виступу та продовжують зусилля з тактичного охоплення обмежених українських позицій у сільській місцевості на схід від Гірника та на північ від Красногорівки. Повідомляється, що російські сили просунулися до околиць Українська та наближаються до околиць Гірника, і захоплення цих міст дозволить російським військам атакувати Курахове — значний український оборонний вузол на фронті на захід і південний захід від Донецька — з півночі а також зі сходу від Красногорівки та Максимільянівки. Активізація Росії біля Вугледара, ймовірно, спрямована на тиск на західний фланг української оборони в районі на захід і південний захід від Донецька, оскільки російські сили наближаються до Курахового на східному фланзі. Російські наступальні операції вздовж траси О-0532 між Костянтинівкою та Вугледаром пропонують російським військам шляхи для просування, які б підтримали як спробу захопити Куркахове на півночі, так і російські зусилля з охоплення та захоплення Вугледара на заході. Російські війська здійснили невдалий наступ у західній частині Донецької області взимку 2022–2023 років, який характеризувався масовими фронтальними механізованими штурмами самого Вугледара, але тепер, схоже, російські війська переслідують поступове просування вздовж кількох взаємно підтримуючих напрямків просування — план російської кампанії, який став більш поширеними, оскільки російські військові відмовилися від спроб оперативно-важливих проривів шляхом механізованого маневру.

Російське військове командування, ймовірно, має на меті заплановане захоплення Курахового та Вугледара, щоб дозволити російським силам досягти швидших тактичних успіхів до та вздовж шосе Н-15, хоча російські сили, ймовірно, зіткнуться з проблемами у використанні передбачуваного захоплення цих населених пунктів для ліквідувати широкого українського виступу на заході Донецької області. Передбачене захоплення Вугледара Росією усуне український опорний пункт, який українські сили успішно використовували, щоб перешкодити спробам Росії просунутися до шосе H-15 з півдня, хоча захоплення Вугледара не буде вирішальним фактором для того, чи зможуть російські сили вийти на шосе. Вугледар знаходиться за 23 кілометри на південь від шосе H-15, а територія між Вугледаром і шосе в основному складається з відкритих полів, які вимагали б від російських військ проведення успішних механізованих штурмів для швидшого тактичного досягнення. Посилені російські механізовані штурми на захід і південний захід від Донецька з кінця липня наразі сприяли просуванню лише на пару кілометрів, і російські сили історично виявилися нездатними проводити ефективні механізовані маневри оперативного рівня. Передбачене захоплення Росією Курахового відіб’є від українських сил ще одну важливу оборонну точку, але населені пункти на захід від Курахового вздовж шосе H-15 також створюють можливості для оборони, і немає підстав вважати, що російські сили зможуть швидше просуватися на захід від Курахового, якщо українські сили вирішать оборонятися в цих населених пунктах. Російські Східне та Південне угруповання військ загалом довели свою неефективність у проведенні успішних наступальних операцій, а більш боєздатні елементи Центрального угруповання військ, які рухаються на північному фланзі Курахового, можуть покращити перспективи Росії захопити Курахове. Проте малоймовірно, що російське військове командування зобов’язуватиме підрозділи Центрального угруповання військ тривалий час просуватися далі вздовж траси Н-15 і відійти від пріоритетних завдань Центрального угруповання військ із захоплення Покровська.

Російське військове командування продовжує віддавати перевагу наступальним зусиллям на Покровськ і, ймовірно, розглядатиме посилення зусиль на заході Донецької області як другорядне. Російське військове командування, ймовірно, має намір цією другою спробою, незалежно від її успіху, закріпити українські сили на заході Донецької області та запобігти передислокації українських сил для посилення оборони Покровська. Російське військове командування виявило явне бажання ізолювати свої наступальні зусилля на Покровському напрямку від оперативного тиску, спричиненого вторгненням України в Курську область, і, ймовірно, стримує свої оперативні резерви, що залишилися, для захоплення самого Покровська. Цей рівень пріоритетності, ймовірно, залишиться незалежно від успіху посилених наступальних зусиль Росії в західній частині Донецької області. Російські війська розпочали зусилля з розширення Покровського виступу вздовж лінії Селидове-Українськ-Гірник як підготовчий крок до майбутньої спроби захоплення самого Покровська, і будь-яка участь підрозділів Центрального угруповання військ у наступальних зусиллях на заході Донецької ймовірно буде подальшим встановленням умов захоплення Покровська. Російське військове командування розробило кампанію на всьому театрі бойових дій, спрямовану на розтягування українських сил шляхом постійного наступального тиску, і, схоже, відтворює ці зусилля на всьому театрі бойових дій у більш інтенсивний спосіб уздовж лінії фронту в Донецькій області. Російські війська не зможуть нескінченно утримувати ініціативу на всій території Східної України, а численні посилені наступальні зусилля в Донецькій області, на додаток до постійного оперативного тиску, спричиненого вторгненням України в Курську область, ймовірно, призведуть до кульмінації російських наступальних операцій швидше, ніж має намір російське військове командування.

Президент Росії Володимир Путін продовжує применшувати оперативні наслідки українського вторгнення в Курську область для всього театру і продовжує намагатися переконати російський народ у тому, що запізніла та неорганізована відповідь Кремля на вторгнення у Курську область є прийнятною ціною за подальше просування Росії в Донецька область. Путін під час виступу на Східному економічному форумі 5 вересня заявив, що українське вторгнення в Курську область не змусило Росію передислокувати сили з прифронтових районів України в Курську область або зупинити наступальні операції Росії на «ключових напрямках» східної України. Путін стверджував, що вторгнення не вплинуло на «основну мету» Росії — захоплення решти Донбасу. Путін стверджував, що Україна також мала на меті вторгнення, щоб розділити російське суспільство, але натомість вторгнення ще більше об’єднало Росію і різко зросла кількість людей, зацікавлених у підписанні контрактів на військову службу з Міністерством оборони Росії. Путін заявив, що російські війська “стабілізували” ситуацію в Курській області та починають витісняти українські сили з території Росії. Путін заявив, що російські війська значно територіально просуваються в Україні та прискорили свої операції по захопленню її території. Путін також заявив, що українські сили зазнають “важких” втрат у живій силі та техніці, але не назвав конкретних цифр. Однак, як повідомляє ISW, заяви Путіна про те, що вторгнення на Курщину не мало оперативних наслідків, є явно неправдивими.

Українське вторгнення в Курську область мало наслідки на всьому театрі бойових дій, і ці наслідки, ймовірно, продовжуватимуть впливати на російські наступальні та оборонні можливості після кульмінації наступу під Покровськом. Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський в інтерв’ю CNN, опублікованому 5 вересня, заявив, що українське вторгнення зіпсувало заплановану російську атаку на Сумщину та “зменшило загрозу” російського вторгнення на північ України. Сирський заявив, що ключовими цілями вторгнення України були перешкодити російським військам використовувати Курську область як притулок для підготовки наступальних операцій на територію України, відвернути російські сили від інших невизначених районів в Україні, створити «зону безпеки», взяти російську військовополонених і підняти український моральний дух. Сирський заявив, що російські сили перекинули в Курську область «десятки тисяч» військ, які раніше мали на меті посилити російські наступальні операції в Україні, включно з невеликими частинами кількох елітних підрозділів ПДВ Росії. Повідомляється, що російські війська передислокували підрозділи 56-го повітряно-десантного полку (7-ї дивізії ПДВ) і 11-ї та 83-ї бригад ПДВ до Курської області. Для проведення оборонних операцій у Курській області російське військове командування здебільшого покладалося на призовників і регулярні та нерегулярні сили, передислоковані з менш пріоритетних секторів України, таких як північна Харківська область. Цих сил навряд чи вистачить, щоб вибити українські сили з Курсщини, якщо українці вирішать оборонятися. Можливо, російське військове командування також передислокувало з Покровського напрямку в середині серпня 2024 року принаймні одну роту 15-ї окремої мотострілецької бригади (2-а загальновійськова армія ЦВО), якої, як повідомляється, раніше було доручено завершити захоплення Покровська, свідчить про те, що російське військове командування не змогло повністю захистити свої пріоритетні наступальні операції від наслідків українського вторгнення, незважаючи на заяви Путіна.

Українське вторгнення в Курську область також дозволило Україні кинути виклик контролю Росії над ініціативою театру військових дій в Україні. Росія володіє ініціативою на ТВД в Україні принаймні з листопада 2023 року, що дозволило російському військовому командуванню за власним бажанням визначати місце, час, масштаб і вимоги до бойових дій в Україні та змусило Україну витрачати живу силу та техніку на реактивні оборонні операції. Нещодавно Сирський заявив, що Росія передислокувала приблизно 30 000 військових з України до Курської області, щоб відповісти на українське вторгнення. Значна додаткова передислокація російських військ з лінії фронту в Україні, ймовірно, буде необхідною, щоб дозволити Росії відновити контроль над своєю територією в Курську, як повідомлялося, за оцінками представників розвідки США, і суттєво вплине на наступальні операції Росії та на її здатність підготуватися до майбутніх операцій.

Інформаційні зусилля Путіна, ймовірно, спрямовані на те, щоб переконати російську громадськість у тому, що українська присутність у Курській області є допустимою в обмін на захоплення Росією Покровська. Повідомляється, що Кремль намагається змусити російське суспільство визнати, що обмежена українська присутність у Курській області є «новою нормою», можливо, щоб дозволити собі час і простір, щоб відповісти на вторгнення після захоплення Покровська. Путін відкладав оголошення «контртерористичної операції» на кілька днів після вторгнення і в основному уникав передислокації великої кількості досвідчених і боєздатних сил, які, імовірно, знадобляться Росії, щоб витіснити українські сили з Курської області. ISW продовжує оцінювати, що Путін, ймовірно, віддає перевагу російським наступальним операціям на Покровському напрямку, а не витісненню українських сил з Курської області, і риторичні спроби Путіна ще більше підтверджують цю оцінку. Путін також намагався дещо реабілітувати суспільний імідж російського МО під час своєї промови, стверджуючи, що МО «об’єктивне» та представляючи бойові звіти МО як точні. Путін також може мати намір вплинути на обрану західну аудиторію своїми коментарями щодо українського вторгнення. Путін може оцінити, що він може заохочувати західних осіб, які приймають рішення, чинити тиск на Україну, щоб вона вивела її сили з Курської області, що дозволить Путіну продовжувати наступальні операції в Україні без необхідності передислокувати додаткові сили в Курську область. Уявне задоволення Путіна тим, що він дозволив українським силам утримувати територію Росії протягом тривалого часу, є приголомшливою зміною давньої російської риторики та доктрини про непорушність російських кордонів і ставить під сумнів значення передбачуваних «червоних ліній» Росії.

Російські наступальні операції в Донецькій області не передвіщають неминучого згортання лінії фронту по всій Україні, незважаючи на спроби Путіна зобразити прогрес у Донецькій області як драматичний. Російські війська просунулися щонайбільше приблизно на 40 кілометрів від лінії фронту 2022 року в Покровському районі з початку російських наступальних зусиль із захоплення Авдіївки в жовтні 2023 року і, схоже, зазнали значних втрат у живій силі та бронетехніці в обмін на ці територіальні здобутки. Захоплення Росією Покровська майже напевно ускладнить матеріально-технічне забезпечення України, а подальше просування Росії на захід і південний захід від Донецька, безумовно, кине виклик оборонним позиціям України в цьому районі. Втрата Покровська, втрата та окупація будь-якої української території та народу була б значним ударом по українському моральному духу. Однак захоплення Росією Покровська аж ніяк не є неминучим. Російські сили не зуміли захопити Часів Яр і загрожувати поясу фортець України від Слов’янська до Костянтинівки після місяців штурмів, і українські війська довели свою здатність обмежити російське просування в інших частинах театру, особливо якщо вони добре укомплектовані та оснащені. Прогнозувати результати нинішніх російських наступальних операцій у Донецькій області ще зарано, а також зарано оцінювати наслідки українського вторгнення під Курськ, які мали вийти далеко за межі безпосереднього впливу на ситуацію навколо Покровська.

Exit mobile version