Російські війська, ймовірно, захопили Вугледар 1 жовтня після того, як повідомлялося, що українці відступили з міста, хоча незрозуміло, чи російські війська досягнуть швидких успіхів за межами Вугледара в найближчому майбутньому.
Про це йдеться у аналітиці американського Інституту вивчення війни (ISW).
На відео з геолокацією, опублікованому 30 вересня та 1 жовтня, видно, як російські війська вивішують російські прапори та вільно діють у різних частинах Вугледара, а російські мілблогери стверджували 1 жовтня, що російські війська захопили поселення. 1 жовтня український військовослужбовець повідомив, що частина українського угруповання здійснила плановий відхід з Вугледара, щоб уникнути оточення, а російські мілблогери стверджували, що українські війська почали відхід з Вугледара з кінця 30 вересня. Російські мілблогери стверджували, що російські сили не повністю перекрили українські шляхи виходу до того, як українські сили відступили, але російська артилерія та безпілотники завдали невизначених втрат під час виведення українського персоналу. Масштаб українських втрат наразі невідомий, але поширені повідомлення про відхід українських військ свідчать про те, що більший український контингент, ймовірно, уникнув російського оточення, яке призвело б до більших втрат. Російські джерела згадували підрозділи російської 40-ї бригади морської піхоти (Тихоокеанський флот, Східний військовий округ (СВО)), 36-ї мотострілецької бригади (29-ї загальновійськової армії СВО), 5-ї танкової бригади та 37-ї мотострілецької бригади (обидві частини) 36-ї ЗВА СВО), 430-го мотострілецького полку (ймовірно, мобілізований підрозділ 29-ї ЗВА) та 14-ї бригади спецназу (Спецназ Головного управління Генштабу ЗС РФ [ГРУ]) для безпосереднього захоплення або сприяння захопленню Вугледару. Російські джерела також стверджували, що російські війська продовжували просуватися на захід від Водяного (на північний схід від Вугледара).
Захоплення Вугледара Росією відбулося після серії дорогих, невдалих штурмів Росії поблизу населеного пункту за останні два з половиною роки. Відомий російський мілблогер відсвяткував повідомлення про захоплення Вугледара, згадавши нібито його розмову з російським високопоставленим офіцером, який сказав йому, що російське рішення наступати на Вугледарському напрямку в березні 2022 року було необдуманим, оскільки російські сили “застрягнуть” на поселенні. Мілблогер натякнув, що офіцер був не правий, враховуючи те, що російські війська зрештою захопили Вугледар, хоча він не визнав, що російські війська боролися за просування в районі Вугледару більше двох років. У жовтні-листопаді 2022 року та січні-лютому 2023 року Росія здійснила принаймні дві великі наступальні спроби захопити Вугледар, обидва з яких призвели до великих втрат особового складу та військової техніки. Попередні поразки Росії під Вугледаром призвели, зокрема, до виснаження 155-ї бригади морської піхоти (Тихоокеанський флот, СВО).
Деякі російські джерела висловили сумніви, що російські війська зможуть швидко просунутися вперед і досягти значущих в оперативному відношенні проривів відразу після захоплення Вугледара. Деякі російські мілблогери зазначили, що вони не очікують, що лінія фронту зруйнується після захоплення Вугледара, посилаючись на українські оборонні позиції на північний схід від Вугледара та потребу російських військ повністю зачистити Вугледар, щоб зробити його придатною для використання позицією, з якої вони зможуть починати наступні наступи. Один пов’язаний з Кремлем мілблогер спробував спотворити Вугледар як «останнє українське місто на південному донецькому напрямку», яке лежить в основі «всієї української оборони» на заході Донецької області — маючи на увазі, що Росія може стабільно просуватися в західній частині Донецькій області після захоплення Вугледара. Інший пов’язаний з Кремлем мілблогер розкритикував подібний аргумент про те, що захоплення Вугледара Росією призведе до знищення української оборони в Донецькій області та дозволить російським військам просунутися до Краматорська та Слов’янська (обидва приблизно за 170 км на північний схід від Вугледара) після захоплення Курахового та Покровська. Мілблогер натякнув, що аргумент відкидає той факт, що російським військам доведеться воювати через сильно укріплені населені пункти далеко на північ і північний схід від Вугледара, такі як Костянтинівка, Добропілля, Покровськ, Селидове, Курахове, Слов’янськ і Краматорськ. Раніше ISW оцінював, що захоплення Вугледара Росією навряд чи кардинально змінить хід наступальних операцій на заході Донецької області, здебільшого тому, що Вугледар не є особливо важливим логістичним вузлом і тому, що російські війська контролювали більшість основних доріг, що ведуть до Вугледара до 1 жовтня, що означає, що російські сили вже мали можливість певною мірою перекрити українське матеріально-технічне забезпечення на цій ділянці фронту. Вугледар також знаходиться приблизно в 30 кілометрах на південь від нинішніх основних зусиль Росії на Покровському напрямку, тому російським військам доведеться маневрувати через 30 кілометрів відкритої місцевості, щоб суттєво підтримувати наступальні операції на південний схід від Покровська. Вугледар також розташований за 23 кілометри на південь від автомагістралі H-15, яка тягнеться між містом Донецьк і прикордонною територією Донецької та Запорізької областей, але російським військам потрібно буде просуватися по відкритій місцевості протягом майбутнього сезону сльоти, щоб дістатися до шосе. Радник голови “Донецької народної республіки” (“ДНР”) Ігор Кімаковський перед захопленням Вугледара Росією зокрема оцінив, що ґрунтова дорога, якою українські сили могли відійти з Вугледара, незабаром стане непридатною для використання через багнюку, і цілком імовірно, що російські сили будуть зіткнуться з подібними проблемами, якщо незабаром відновлять механізовані штурми в цьому районі.