ZpTown

Не слід покладатися лише на санкції – способи сприяння зміні поведінки режиму: RUSI

Санкции

Обхід санкцій полегшується через відсутність дипломатичної підтримки причин, що стоять за їх запровадженням, що відображає особистий інтерес. Війна Росії в Україні є показовим прикладом.

Про це йдеться у статті Королівського Об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI).

Уряди, які представляють близько 60% населення світу, включаючи Індію, Китай, Південну Африку та більшу частину Близького Сходу, на початку конфлікту не прийняли український чи західний наратив війни 2022 року з різних причин.

У відповідь на вторгнення Росії в Україну в 2014 і 2022 роках Захід запровадив проти Москви безпрецедентну низку економічних заходів. До середини 2024 року ЄС прийняв 14 пакетів санкцій, націлених на понад 2200 фізичних та юридичних осіб і охоплюючи широкий спектр секторів, товарів і послуг. У свою чергу, США запровадили понад 14 000 санкцій, що більше, ніж проти Ірану, Куби та Північної Кореї разом узятих, проти 10 173 осіб, 4 089 організацій, 177 суден і 100 літаків. Загалом проти Росії застосовано понад 14 тисяч санкцій.

На початку ідея полягала в тому, що західні санкції повільно, але невблаганно кусатимуться, перетворюючи конфлікт на «боротьбу між холодильником і телевізором», як прокоментував один український полковник на початку фази війни 2022 року. Риторика може наповнити серце, сказав він, але рідко наповнює шлунок.

Відповідно до дослідження, опублікованого спільною американсько-українською міжнародною робочою групою з питань санкцій проти Росії, санкції скоротили профіцит поточного платіжного балансу Росії, який, за оцінками, склав 60% у 2022/2023 роках. Рубль також знецінився, підштовхнувши інфляцію та, в процесі, створивши соціальні наслідки, погіршені відволіканням фінансування війни з російського Фонду національного добробуту. Надходження від торгівлі нафтою і газом, відповідальні за майже половину (приблизно 230 мільярдів доларів) доходу від експорту в 2021 році, як повідомляється, впали приблизно на 50% у 2023 році.

Враховуючи закриту бухгалтерію та секретність стану Путіна, може бути важко визначити реальні, довгострокові наслідки режиму санкцій. Звичайно, це, ймовірно, зробило військове виробництво та переозброєння дорожчими та складнішими, враховуючи постачання компонентів за високою ціною, особливо з Північної Кореї, Китаю та Ірану.

Однак на початку 2024 року було підраховано, що через війну в Україні витрати Росії на оборону становили до 40% її бюджету, що більше, ніж її сукупні витрати на охорону здоров’я та освіту. Для порівняння, США витратили 11%, тоді як середній показник по НАТО становив 4,3%.

Активувавши власну вісь стратегічного партнерства, Москва отримала щонайменше 3 мільйони снарядів важкої артилерії з Північної Кореї з серпня 2023 року (а, можливо, навіть 6 мільйонів!), і 300 000 з Ірану в 2023 році. Росія сама виробляє близько 250 000 артилерійських снарядів на місяць, або 3 млн. щорічно. Крім того, критично важливі західні товари та компоненти продовжують знаходити шлях до російської військової машини.

До кінця 2023 року, за даними Київської школи економіки, російський імпорт мікроелектроніки, бездротових і супутникових навігаційних систем та інших критично важливих частин відновився майже до довоєнного рівня, становлячи в середньому 900 мільйонів доларів щомісяця протягом перших дев’яти місяців 2023 року. Ланцюги поставок, порушені санкціями, запровадженими у 2022 році, були швидко переналаштовані за допомогою Китаю, Гонконгу та країн на задньому дворі Росії, таких як Казахстан, Вірменія, Туреччина (член НАТО), Киргизстан, Узбекистан, Грузія та Сербія. Однією з проблем є те, що не всі вищезазначені компоненти підлягають санкціям. Сертифікація подвійного використання, в тому числі для використання у космосы, є ще однією юридичною лазівкою, яка дозволяє експортувати чутливі технології.

Але надто легко зосередитися на країнах «осі» як на єдиних винуватцях у порушенні санкцій. Деякі підприємства знайдуть спосіб, враховуючи пропоновані винагороди та незважаючи на моральний і юридичний ризик.

Міністр закордонних справ Тайваню Джозеф Ву заявив, що перемога Росії в Україні «розглядатиметься як перемога авторитарних держав, оскільки Росія, Китай, Північна Корея та Іран зараз пов’язані разом». Незважаючи на це, російські закупівлі тайваньської нітроцелюлози за останні п’ять років зросли на 94%. З іншого боку, Тайвань є п’ятим у світі імпортером російського вугілля. Тайвань також є значним імпортером російського газу, алюмінію, міді та заліза.

І є успадковані стратегічні чинники, особливо з країнами ЄС. Захід продовжує покладатися на російські нафту і газ. Залежність ЄС від російських енергоносіїв є значною, що становить 110 мільярдів євро, або 74% від загального імпорту енергоносіїв ЄС у 2021 році, і 40% енергетичних потреб Німеччини.

Одне рішення: затягніть гайки

У відповідь на ці недоліки в цьому столітті в режимах санкцій відбулися дві великі зміни: готовність переслідувати обраних осіб і санкції проти фінансових систем, які підтримують правителів.

Глобальний закон Магнітського уряду США – це далекосяжна цільова програма санкцій щодо прав людини та боротьби з корупцією, спрямована як на урядовців, так і на приватних громадян. За перші 10 років Закон згадав 450 осіб.

Крім того, хоча цільові санкції проти Росії почалися слабко у 2022 році, незабаром вони поширилися на російську банківську систему, перешкоджаючи використанню Росією міжнародної платіжної системи SWIFT. Виключивши з системи сім російських банків, Захід істотно підвищив вартість банківського обслуговування. На додаток до перетворення долара на озброєння таким чином, заморожування валютних резервів Росії було безпрецедентним використанням екстериторіальної юрисдикції. Заклик конфіскувати понад 300 мільярдів доларів, які зберігаються в західних банках, і використати їх для допомоги Україні також був зустрінутий комерційними банками з тривогою.

Такі побоювання щодо політизованого й озброєного долара США частково спричинили падіння частки долара серед світових резервів із 70% до трохи менше 60% у цьому столітті, оскільки країни прагнуть запровадити санкції для своїх резервів.

Ахіллесовою п’ятою санкцій залишається їхня (відсутність) імплементація, зумовлена ​​політичними розбіжностями чи фінансовою перевагою, а також відсутність наслідків

Чим більше витривалості вимагається, тим менше західне населення, схоже, стає схильним платити за санкції.

Інший варіант: працюйте розумніше, щоб змінити режим поведінки

Кілька відомих осіб закликали до розподілу заморожених російських коштів. Небезпека створення фанфар щодо санкцій полягає в тому, що є можливість представити сторону, яка накладає санкції, як поганих хлопців у своєму роді спотвореної моральної еквівалентності.

Існує інший підхід, менш заснований на моралізаторстві, яке супроводжує санкції, ніж на розгляді проблеми у спосіб, узгоджений із більш ретельним калібруванням переваг зовнішніх режимів залучення.

Слід зазначити, що країни Заходу даремно бояться конфіскувати активи держав, які незаконно розпочали агресію проти інших країн (без згоди ООН).

Меню вибору може включати наступне:

Надання інформації про фінансові операції лідерів безпосередньо громадськості.
Навчання журналістів, бухгалтерів та інженерів.
Підтримка організацій громадянського суспільства.
Підтримка опозиційних політиків і науковців, в останньому випадку шляхом доручення роботи для забезпечення базового доходу, вільного від державного контролю.
Сприяння мережам опозиційних політиків через такі зустрічі, як ті, які були організовані через Платформу африканських демократів, Casa Africa на Канарських островах або Всесвітній конгрес свободи.
Публікація онлайн-ресурсів місцевими мовами про те, як організувати політичну кампанію та виграти вибори.
Навчання та спорядження кіберактивістів.
Підтримка місцевих журналістських розслідувань.

Санкції слід розглядати як частину безперервних дій держави, на одному кінці яких є ретельніше калібрування переваг для скасування авторитаризму, а на іншому – суворіше застосування заходів, спрямованих конкретно на окремих осіб – можливість, яка існує сьогодні в безпрецедентних умовах. криміналістична деталь.

Висновок: посилити криміналістику

Ахіллесовою п’ятою санкцій залишається їхня (відсутність) імплементація, зумовлена ​​політичними розбіжностями чи фінансовою перевагою та спричинена відсутністю наслідків. Розбіжності в можливостях моніторингу санкцій коливаються по всій Європі в департаментах від п’яти до 150, наприклад. Подібним чином обмеження відмивання грошей через проточні (транзитні) рахунки є важливим для припинення корупції. Одним із способів зробити це є те, що всі країни-члени без подальших зволікань імплементують Директиву ЄС про конфіскацію та включать її у свої національні законодавчі рамки. Крім того, на законодавчому рівні більше країн повинні внести зміни до своїх відповідних кримінальних кодексів, щоб запровадити або посилити покарання за порушення міжнародних санкцій.

Але санкції не повинні бути приводом для представлення варіантів як посилення ізоляції і нічого іншого. У спектрі примусу має бути пряник з батиком. Ймовірно, це урок апартеїду в Південній Африці, який найчастіше не помічають, незважаючи на його силу та вплив, тому що зміни принесли не драматичні дії ззовні, а радше зовнішня підтримка тих, хто бореться за зміни всередині країни. Південна Африка не змінилася, тому що була відрізана. Це змінилося, тому що режим не хотів бути відключеним, і ті, хто залишився на зв’язку, отримали всі переваги та силу цього.

Санкції залишаються критично важливими для зменшення спроможності уряду, частково через підвищення вартості та ускладнення виживання режиму та забезпечення того, щоб еліти, зокрема, не були захищені від наслідків своїх дій. Зміна поведінки еліти залежить від посилення тиску на сторони з метою перейти з поля бою до столу переговорів. Санкції можуть допомогти змінити терези, не в останню чергу змінюючи уявлення про безкарність еліт.

Exit mobile version