Ні російські, ні українські сили не змогли провести оптимізований оперативний маневр із зими 2022-2023 років через застарілу доктрину та обмеження ресурсів, але обидва навчаються, впроваджують інновації та адаптують свою відповідну тактику на полі бою, підкреслюючи динамічний характер поточної війни.
Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
Заступник командувача ракетно-артилерійськими військами України полковник Сергій Мусієнко у статті видання РБК-Україна від 18 листопада повідомив, що російські війська відчувають нестачу боєприпасів на окремих ділянках лінії фронту та все частіше використовують на полі бою 122-мм і 130-мм гаубиці радянських часів. Мусієнко заявив, що російські війська почали розосереджувати свою артилерію та системи управління вздовж лінії фронту, щоб уникнути групування техніки на одній ділянці та підвищення вразливості до українських ударів. Він також заявив, що російські війська змінюють тактику штурму, використовуючи невеликі групи з одного до двох російських військовослужбовців, які біжать для прикриття, після чого невеликі групи накопичуються та координуються перед початком наступного штурму. Мусієнко зазначив, що російські війська також використовують бронетехніку, мотоцикли, квадроцикли і баггі для швидкого наближення до українських позицій і ведення вогню зі стрілецької зброї. Мусієнко прокоментував російські ударні адаптації, зазначивши, що російські війська створили розвідувально-ударний комплекс із розвідувальних безпілотників і пускової батареї «Іскандер», розташованих в окупованому Криму, здатних виявляти та вражати цілі на Запорізькому напрямку протягом 20-30 хвилин.
20 листопада New York Times (NYT) повідомила, що українські командири заявили, що українські сили, на відміну від ситуації, з якою стикаються російські сили, як описав Мусієнко, продовжують відчувати нестачу артилерії і, отже, більше покладаються на операції безпілотників, щоб стримувати росіян просуватися вздовж лінії фронту, при цьому удари безпілотників спричиняють понад 80 відсотків втрат Росії на фронті. NYT заявив, що український пілот безпілотника та командир взводу відзначили, що російські війська націлюють невеликими групами безпілотників плануючи бомби. Мусієнко також зазначив, що українська артилерія та ударні безпілотники є критично важливими для запобігання наближенню російських військ до українських позицій та веденню стрілецького бою.
Нещодавно ISW оцінив, що операції українських безпілотників відіграють вирішальну роль у стримуванні російського механізованого маневру, уповільненні просування росіян до пішохідного темпу та перешкоджанні російським військам повною мірою використовувати поточні обмеження живої сили України. Хоча ані російські, ані українські сили не знайшли, як відновити оперативний механізований маневр на сучасному полі бою, темп бойових дій на передовій залишається високим, а лінія фронту залишається динамічною. Передові інновації та адаптація з обох сторін продовжуватимуть розвивати сучасну війну.