Колишній глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Баррель порекомендував кардинально змінити українське виробництво зброї протягом 2025 року, оскільки це найдешевший та найефективніший спосіб для України продовжувати боротьбу.
У цьому є лише один недолік (якщо не брати до уваги небезпеку ракетно-дронових атак на військові заводи) – відтік трудових ресурсів з цивільного виробництва на мілітарне та зменшення мобілізаційного ресурсу для участі в боях (проблема, яку зараз відчуває російська влада).
Європейські чиновники впевнені, що Україна отримає позику у розмірі 50 мільярдів доларів, яку буде погашено за рахунок відсотків, отриманих із заморожених російських активів у розмірі 280 мільярдів доларів, оголосили країни G7 у жовтні.
Очікується, що США покриють 20 мільярдів доларів кредиту першим американським траншем, який буде виплачено до того, як новообраний президент Дональд Трамп обійме посаду. Однак незрозуміло, чи зможе він згодом законно вийти з угоди, намагаючись змусити Україну сісти за стіл переговорів. Тому в ЄС сказали, що вони можуть погодитись компенсувати основну частину дефіциту.
На сьогодні Європа надала Україні допомогу у розмірі 46 мільярдів євро, а США – приблизно 65 мільярдів євро. Це без урахування допомоги для фінансування боргу України.
До інавгурації Дональда Трампа, що відбудеться у січні 2025 року, адміністрація Джо Байдена просуває пакети військової допомоги. Однак європейські дипломати побоюються, що якщо війна продовжиться і у 2025 році, допомога від Європи доведеться подвоїти.
Жозеп Баррель вважає, що Захід все ще може допомогти зміцнити позиції України шляхом збільшення нею внутрішнього виробництва зброї.
“Якщо ви хочете підтримати військові зусилля України, дайте їм гроші на розвиток власного оборонно-промислового потенціалу”, – сказав чиновник. “Це набагато ефективніше, ніж купувати зброю тут, у Європі та відправляти. Українські інженери показали неймовірну здатність швидко виготовляти те, що їм потрібно”.
Боррель попередив, що ведення радіоелектронної війни росією означає, що 80% 155-мм керованих артилерійських снарядів, які в основному поставляються США, збиваються на шляху до цілі. Тому Україні варто повернутися до використання більш дешевих та менш точних боєприпасів, які неможливо заблокувати.