ZpTown

Чим загрожує розширення росіянами плацдарму біля Лиману: ISW

Лінія фронту на Лиманському напрямку 01.04.2025

Лінія фронту на Лиманському напрямку 01.04.2025

Російські війська розширюють свій плацдарм на північний схід від Лиману в рамках взаємопідсилювальних зусиль зі створення умов для захоплення Борової та Лиману в найближчі місяці.

Про це йдеться в аналітиці американського Інституту вивчення війни (ISW).

Кадри, опубліковані 28 березня та геолоковані 1 квітня, показують, що російські війська нещодавно просунулися на північний захід від Новолюбівки (на північний схід від Лиману) і, ймовірно, захопили саму Новолюбівку. Російські війська нещодавно підтвердили наступ на південний схід від Нове (на захід від Новолюбівки), а український військовий оглядач Костянтин Машовець 31 березня заявив, що російські війська просунулися до південної околиці Катеринівки (на північний захід від Новолюбівки). Російські війська просунулися через річку Жеребець на західний (правий) берег на початку січня 2025 року та повільно розширили свій плацдарм на правому березі протягом останніх трьох місяців. Російські війська почали спроби відтіснити українські сили від їхніх позицій на східному (лівому) березі річки Жеребець наприкінці 2023 року і лише нещодавно створили відносно стабільний плацдарм, з якого російські війська можуть розпочати подальші наступальні операції. Російські мілблогери та Машовець постійно приписували підрозділам російських 144-ї та 3-ї мотострілецьких дивізій (20-а загальновійськова армія (ОАА), Московський військовий округ (МВО)) початкові наступи на західний берег, а потім розширення цього плацдарму.

Здається, російські війська використовують значну перевагу в живій силі для просування в цьому районі. Речник української бригади, яка діє на Лиманському напрямку, 31 березня заявив, що з січня 2025 року російські війська в цьому районі наступають майже виключно з піхоти та рідко застосовують у цьому районі бронетехніку. ISW також не спостерігав записів будь-яких помітних російських механізованих штурмів у цьому районі у 2025 році. Українське угруповання військ “Хортиця” заявило 31 березня, що російські війська посилили атаки піхоти на Лиманському напрямку та мають значно більше піхоти в цьому районі, в основному в тому числі добре навчених військовослужбовців-контрактників. Ще одна українська бригада, яка діяла на Лиманському напрямку, 24 березня заявила, що на окремих ділянках цього напрямку російські сили мають перевагу над українськими у 10:1. Схоже, що російське військове командування посилює та заповнює втрати в живій силі серед передових підрозділів 3-ї та 144-ї мотострілецьких дивізій, оскільки ці формування перебувають у цьому районі щонайменше з 2023 року і, схоже, жодного разу не відходили на відпочинок та відновлення.

Російські війська можуть використати свій розширений плацдарм на північний схід від Лимана, щоб підтримати захоплення Борової або Лимана в найближчі місяці. Російські війська спочатку зосередилися на наступі від Іванівки в напрямку Колодязі (на південний захід від Іванівки) у загальному напрямку на Лиман, але нещодавно, здається, переорієнтували свої зусилля на наступ на північний захід від Іванівки в напрямку Нового та Катеринівки в загальному напрямку на Борову. 1 квітня російський мілблогер заявив, що російські війська намагаються з’єднати свій плацдарм біля Новолюбівки з меншим плацдармом на західному березі біля Макіївки (приблизно вісім кілометрів). Російські війська, можливо, намагаються об’єднати ці плацдарми, щоб створити стабільний виступ для підтримки атак на південний схід від Борової. Російські сили нещодавно намагалися просунутися на схід і південний схід від Борової після просування на північний схід від населеного пункту в січні 2025 року, і російські війська, можливо, створюють виступ на північний схід від Лимана для підтримки майбутніх наступальних операцій проти південного краю лінії Новосергіївка-Дружелюбівка-Новий Мир (схід на південний схід від Борова). Російське військове командування може спробувати обійти українську оборону в цих населених пунктах, щоб змусити українські війська відступити та забезпечити просування росіян на схід від Борової та в найближчі місяці.

Російські війська також можуть спробувати використати розширення плацдарму на західному березі річки Жеребець біля Іванівки для підтримки майбутніх російських операцій із захоплення Лиману. Російські війська можуть спробувати просунутися на Карлівку з боку Нове та на Дробишеве з боку Колодязі, намагаючись створити обороноздатні позиції на лінії Карлівка-Шандриголове-Дробишеве (на східному березі річки Нітріус). Російські війська можуть спробувати використати такий прогрес уздовж річки Нітріус, щоб кинути виклик українським позиціям у Лимані з північного сходу. Російські війська також можуть одночасно спробувати активізувати наступальні дії біля Торського (на схід від Лиману), щоб натиснути на Лиман зі сходу. Подальше просування росіян у напрямку Борової та Лиману є частиною тривалих зусиль росіян відтіснити українські сили з позицій на східному березі річки Оскіл і наступати далі на захід Харківської області та створити умови для наступу на український пояс фортець у Донецькій області з півночі.

Російські війська також можуть використати свій плацдарм на північний схід від Лимана, щоб захопити один відсоток Луганської області, що залишився під контролем України, і завершити давню мету Росії щодо захоплення всієї Луганської області. Російські війська намагаються захопити останній відсоток території Луганської області (близько 266 квадратних кілометрів) з кінця листопада 2024 року. Вперше російські сили захопили всю Луганську область 3 липня 2022 року, але пізніше українські сили відтіснили російські війська від адміністративного кордону Луганської області під час контрнаступу України восени 2022 року. Російські офіційні особи давно вказували на захоплення Донецької та Луганської областей як на мету повномасштабного вторгнення Росії в Україну та неодноразово вимагали міжнародного визнання анексії Росією Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей як умову миру, хоча російські війська не контролюють повністю жодну з цих областей.

Кремль, ймовірно, використає друге захоплення та утримання Луганської області, щоб отримати важелі впливу під час поточних переговорів про припинення вогню та майбутніх мирних переговорів, які ISW продовжує оцінювати як ключовий мотиваційний фактор нещодавньої активізації наземної діяльності російських військ в Україні. Кремль також міг використати захоплення Луганської області як значну перемогу для своєї внутрішньої аудиторії та щоб виправдати роки жорстоких втрат особового складу в Україні. ISW продовжує оцінювати, що російські офіційні особи навмисно гальмують припинення вогню та мирні переговори в надії отримати більше території для використання під час майбутніх мирних переговорів.

Exit mobile version