Експерти кажуть, що Росія не зможе дозволити собі тримати війська в Україні після 2026 року через економічні проблеми.
Про це йдеться у статті The New York Post.
Росія може бути змушена припинити війну в Україні, оскільки у неї закінчаться гроші, щоб заплатити своїм військам, вважають експерти Інституту вивчення війни (ISW), що базується в Вашингтоні.
За словами експертів, країна витратила приблизно половину свого ліквідного суверенного фонду в 106 мільярдів доларів, який використовується для виплати зарплат військовим і бонусів новобранцям.
Москва, швидше за все, може дозволити собі лише ще 12-16 місяців бойових дій з її нинішнім темпом, коли приблизно від 30 000 до 45 000 російських військових гинуть або поранені в Україні щомісяця з початку її вторгнення в 2022 році, сказав керівник російської групи ISW Джордж Баррос.
«Система створення бійцив-винищувачів працювала 2,5 роки, але починає давати збої», — сказав він у п’ятницю. «Росія обмежена законами економіки, обмеженими ресурсами, і в Росії немає нескінченного ресурсу робочої сили».
Згідно з даними Міністерства фінансів Росії, грошові ресурси Кремля скоротилися, оскільки зарплати військовим і призові зросли на тлі приголомшливої інфляції.
Навіть президент Трамп оцінив перспективи Москви в п’ятницю, зазначивши в дописі Truth Social, що «Росія має рухатися» щодо припинення війни, тому що «занадто багато людей (ГИНЕ) тисячі на тиждень».
Така реальність може створити для США можливість посилити тиск на президента Росії Володимира Путіна щодо мирної угоди. Путін затягує переговори після того, як місяць тому відхилив пропозицію Трампа про повне припинення вогню — угоду, на яку Україна вже погодилася.
«Сполучені Штати можуть використати величезні виклики, з якими Росія зіткнеться у 2025 році, як важіль для досягнення важливих поступок у поточних переговорах щодо припинення війни шляхом продовження та навіть розширення військової підтримки України», — написала Крістіна Гарвард з ISW у нещодавньому звіті.
Зіткнувшись з нацією неохочих воїнів, Росії довелося нагромадити бонуси за підписання для новобранців настільки, що «нам здається, що росіяни не зможуть набирати [достатню] кількість замін на місяць», — сказав Баррос.
«Їм або доведеться підняти ціни, щоб переслідувати цю демографічну групу, що скорочується [невикористаних військ], або гроші стануть обмеженням, і тоді їм доведеться зіткнутися з важкими рішеннями щодо проведення ще одного раунду мобілізації».
Оскільки війна затягується, Москва була змушена пропонувати дедалі вищі стимулюючі бонуси для залучення нових військ, незважаючи на рівень інфляції в Росії понад 10%.
«Затяжна війна Росії та великі втрати на полі бою вже спричиняють серйозні економічні проблеми в Росії, і ці економічні проблеми, ймовірно, вирішаться протягом наступних 12-18 місяців», — написав Гарвард у звіті ISW.
Незважаючи на те, що Росія має інші райони, з яких вона може отримати фінансування для своєї війни, окрім свого суверенного фонду, що скорочується, це найпростіше місце, щоб знайти швидкі гроші для фінансування конфлікту, сказав Баррос. Крім того, «було б величезне збентеження», якщо Москва виснажить «це гніздо, яке вони будували протягом двох десятиліть», імовірно ризикуючи внутрішньою підтримкою Росії Путіна та його війни.
Загальне небажання росіян брати участь у боротьбі лише посилює економічну втрату.
Наприклад, у січні Самарська область країни запропонувала рекордні 40 000 доларів США за участь у штурмових загонах високого ризику в Україні, у яких, як повідомляється, виживає 1 із 20 солдатів, писав тоді незалежний новинний веб-сайт “Вёрстка”.
Згідно зі звітом ISW, такі драматичні кампанії з вербування «свідчать про те, що рівень вербування росіян падає», оскільки темпи реєстрації падають, а кількість втрат різко зростає.
«Поточний місячний рівень вербування в Росії або майже дорівнює, або трохи нижчий від кількості, необхідної для заміни місячної кількості втрат у Росії один до одного», — написав Гарвард.
Але цей показник, ймовірно, ще нижчий, оскільки Росія втратила понад 48 000 військових як у грудні, так і в січні, згідно з останніми даними, тоді як заступник голови Ради безпеки Росії Дмитро Медведєв наприкінці грудня заявив, що Москва набирала в середньому 36 600 новобранців на місяць у 2024 році.
Стрімкі втрати
Наразі Москва зазнає понад 1200 втрат на день, і ця цифра почала зростати наприкінці минулого року, «якщо російські війська досягли поступового, повзучого просування на сході України», згідно зі звітом ISW.
Тим часом Україна, яка покладається на сучасні життєзберігаючі військові технології замість російських систем радянської епохи, має рівень втрат приблизно один поранений на чотири російські втрати.
Згідно зі звітом, навіть якщо Росії якимось чином вдасться знайти кошти для продовження підвищення надбавок за вербування та зарплати військовослужбовцям, «більше фінансових стимулів у майбутньому навряд чи різко збільшить набір».
У березні видання опитало десятки російських військовослужбовців, захоплених українцями, які сказали, що пішли на військову службу за гроші — причому дуже мало хто згадував про те, що приєдналися через щирий патріотичний обов’язок — і ніхто не міг повідомити причину чи потребу у війні.
Іншим показником є дедалі більша залежність Москви від вербування іноземних військ, оскільки наприкінці минулого року Північна Корея відправила до 12 000 солдатів для боротьби та має намір надіслати ще приблизно 4 000. Цього тижня Україна також виявила, що понад 150 громадян Китаю служать у російській армії.
Але цього майже недостатньо, оскільки загальна сума, надіслана Північною Кореєю, лише «компенсувала б 9-12 днів російських втрат на театрі за поточними темпами», згідно з ISW.
Користуючись перевагою
Економічна криза в Москві є чудовою можливістю для США змусити Росію нарешті підкоритися прагненню Трампа до миру. Це можна зробити шляхом продовження військової допомоги Україні, поки Путін продовжуватиме зволікати з припиненням вогню, щоб Київ міг продовжувати свою кампанію, яка знищує російські війська на нежиттєздатному рівні.
«Україна — за допомогою Заходу — може прискорити терміни, коли Путін відчуває навантаження на російську економіку та військові, змушуючи Путіна зіткнутися з важким вибором раніше, ніж він хотів би», — написав Гарвард.
«Сполучені Штати повинні визнати путінський блеф і змусити його заплатити витрати на війну, на яку він заклав майбутнє Росії».
Наразі Росія робить ставку на припущення, що США більше не будуть надавати військову допомогу Україні, сказав Баррос. Без подальшої допомоги неприйнятні втрати Москви зменшаться, що дозволить їй продовжувати війну ще довше.
«Центр тяжіння цієї війни — продовження міжнародної підтримки України», — сказав він. «Військове вирішення конфлікту буде — це залежить лише від того, чи буде це перемога Росії в тій чи іншій формі чи перемога України?»
Хоча час і ресурси не на користь Росії, Баррос далі застеріг Білий дім від укладання швидкої угоди з Москвою замість оптимальної.
«Трамп може досягти з ними найкращої угоди, якщо він трохи полегшить графік, який він сам собі нав’язав (припинення війни протягом 100 днів після інавгурації). … Насправді немає причин, чому ви не можете сказати: «Ми збираємося покінчити з цим, але ми збираємося покінчити з цим на максимальних, найкращих умовах» — і це включає в себе дозвіл Росії дозріти в пороку, який вони самі поставили».