Будь-яка потенційна майбутня російська угода про заморожування фронту без повного контролю Росії над Луганською, Донецькою, Запорізькою та Херсонською областями не виключає майбутньої російської агресії для досягнення більших територіальних вимог Росії, особливо якщо угода передбачає мораторій на отримання Україною військової допомоги Заходу.
На цьому наполягає американський Інститут вивчення війни (ISW).
22 квітня видання FT повідомило, що джерела, обізнані з цією справою, заявили, що Путін сказав спеціальному посланнику США на Близькому Сході Стіву Віткоффу під час їхньої зустрічі 11 квітня, що Росія може відмовитися від своїх претензій на контрольовані Україною частини чотирьох областей, на які Росія офіційно претендує та незаконно анексувала. Європейські офіційні особи, ознайомлені з зусиллями США припинити війну, заявили, що Путін, ймовірно, використає це, щоб спонукати президента США Дональда Трампа прийняти інші вимоги Росії та нав’язати Україні ці вимоги як доконаний факт. «Інші вимоги» Росії, на які посилається FT, ймовірно, включають публічні вимоги Росії щодо нейтралітету України, зміни режиму (тут проглядається мета Путіна не лише замінити Зеленського на посаді президента, а й поставити на його місце маріонетку Кремля, тобто повністю відмовитися від демократичного устрою на користь авторитаризму) та демілітаризації — довоєнні вимоги Путіна, які офіційні особи Кремля постійно повторювали протягом війни та під час переговорів про можливе припинення вогню та мирну угоду.
Російський дипломат сказав виданню Moscow Times, що «ситуація на місці диктуватиме наступні кроки» в американсько-російських переговорах про війну і що «все залежить від часу, терпіння та дотримання курсу».
Поточні лінії фронту не забезпечують стратегічної глибини, яка знадобиться Україні для надійного захисту від нової російської агресії, оскільки російські війська знаходяться через річку Дніпро від Херсона, приблизно за 25 кілометрів від міста Запоріжжя та 20 км від Харкова.
Росія помітно активізувала використання бронетехніки на лінії фронту і, схоже, почала багаторічну спробу захопити пояс фортець України в Донецькій області – ймовірно, як частину зусиль отримати якомога більше територій на сході та півдні України, зокрема в чотирьох областях, на які Росія незаконно офіційно претендує.
Росія може тактично і тимчасово припинити наполягати на вимогах Путіна щодо контрольованих Україною територій чотирьох незаконно анексованих областей на півдні та сході України, щоб добитися від Сполучених Штатів інших поступок під рубрикою переговорів. Такими поступками можуть бути «інші вимоги» Росії щодо встановлення проросійського уряду в Києві та різкого скорочення української армії, щоб зменшити опір поновленню російської агресії.
Кремль, ймовірно, використає будь-яке припинення вогню, засноване на обмеженнях постачання американської зброї в Україну, щоб підготуватися до відновлення агресії, вважають аналітики ISW.