ZpTown

Hосійські війська все частіше при атаках використовують мотоцикли: ISW

Російський мотопіхотинець

Російські війська впроваджують адаптивні тактичні інновації серед передових російських підрозділів, що свідчить про те, що російські військові засвоюють уроки сучасної наземної війни, які вони мають намір використовувати і після війни в Україні.

Американський Інститут вивчення війни (ISW) спостерігає, як російські війська все частіше використовують неброньовані цивільні транспортні засоби, включаючи мотоцикли, у штурмах по всьому театру військових дій в Україні з кінця осені 2024 року. Російські війська часто використовують мотоцикли для прориву через українські лінії та просування на напрямках Куп’янськ, Сіверськ, Торецьк, Покровськ та Велика Новосілка.

Український артилерист, який діяв на Покровському напрямку, повідомив 4 травня, що російські мотоциклісти наразі атакують колонами з восьми мотоциклів за підтримки радіоелектронної боротьби (РЕБ), і що російські військовослужбовці несуть системи РЕБ попереду, в центрі та в кінці колон для захисту мотоциклів від ударів українських безпілотників. Артилерист зазначив, що нещодавнє покращення наземних умов на Покровському напрямку дозволяє російським військам частіше використовувати мотоцикли. Речник групи військ України «Хортиця» майор Віктор Трегубов 4 травня повідомив, що в атаках російських мотоциклів може бути задіяно від десятка до ста мотоциклів, а речник Південних сил оборони України полковник Владислав Волошин заявив, що українські війська знищили 70 російських мотоциклів під час нещодавнього російського наступу на напрямку Великої Новосілки. Військовослужбовець Національної гвардії України, який діяв на напрямку Лимана, повідомив, що на кожному російському мотоциклі є два водії – водій і стрілець – і що російські війська продовжуватимуть атаки на мотоциклі, якщо українські оператори безпілотників знищать лише одного водія.

Російські війська кілька разів протягом 2024 року та на різних лініях фронту використовували мотоцикли та інші цивільні транспортні засоби. Використання російських мотоциклів не було послідовним на всьому театрі військових дій, оскільки Генеральний штаб Росії традиційно мав труднощі з поширенням отриманого досвіду між оперативними зонами відповідальності (ЗВ). Збройні сили почали спостерігати, як російські війська постійно використовують мотоцикли для перевезення піхоти в ближніх тилових районах на Харківському, Часів Ярському та Запорізькому напрямках, у середині 2024 року, а російські війська активізували використання мотоциклів для перевезення особового складу та просування на українські лінії, головним чином у Харківській та Донецькій областях, в останні місяці. Російське Центральне угруповання військ (ЦУВ) почало використовувати мотоцикли та всюдиходи у бойових операціях на Покровському напрямку (їхньому пріоритетному секторі) влітку 2024 року, за кілька місяців до того, як Південне угруповання військ (ПУВ) почало використовувати мотоцикли на Курахівському напрямку наприкінці осені 2024 року. Російське Південне угруповання військ інтенсивно спиралося на бронетехніку та танки, щоб досягти значного прогресу на Курахівському напрямку влітку та восени 2024 року, тоді як Центральне угруповання військ, ймовірно, використовувало швидші транспортні засоби, такі як мотоцикли, протягом цього часу. Російські війська наразі переважно використовують танки для вогневої підтримки піхотних атак та переважно використовують бронетехніку для перевезення піхоти в ближньому тилу та на передовій, але не для проривів української оборонної лінії.

Збільшення використання Росією мотоциклів є адаптацією у відповідь на повсюдні удари українських безпілотників по російській бронетехнікі та непомірні втрати бронетехніки, яких російські війська зазнали наприкінці 2023 та 2024 років. Трегубов 4 травня зазначив, що атаки мотоциклів зараз є «стандартною тактикою» російських військових через постійну нестачу важкої техніки та бронетехніки в Росії. Трегубов заявив, що атаки російських мотоциклів є ефективнішими, оскільки російські війська можуть швидко просуватися вперед і краще уникати українських операторів безпілотників, а також змушувати їх використовувати більше БПЛА для протидії атакам мотоциклів. Трегубов зазначив, що українські війська зазвичай витрачають один безпілотник на кожен російський мотоцикл – порівняно меншу та менш цінну ціль, враховуючи, що українські війська також можуть використовувати безпілотники з видом від першої особи (FPV) для виведення з ладу російських танків та бронетехніки. Раніше ISW спостерігав, як російські війська значною мірою відмовилися від використання бронетехніки на Покровському напрямку після серії успішних ударів українських безпілотників по російських військах взимку 2023-2024 років, і, за повідомленнями, українські війська знищили або пошкодили понад 3000 російських танків та майже 9000 одиниць бронетехніки по всій лінії фронту у 2024 році. Центральне угруповання військ, ймовірно, отримало урок, спостерігаючи за тим, як українські оператори безпілотників успішно знищували російську бронетехніку поблизу Покровська восени 2023 року та взимку 2023-2024 років. Ширша інтеграція Росією мотоциклів, схоже, є спробою компенсувати значні втрати бронетехніки, які російські війська зазнали в Україні у 2024 році, та, можливо, зберегти деякі екземпляри бронетехніки та танків для подальшого використання.

Російські війська також можуть дедалі більше використовувати мотоцикли для посилення російських наступальних операцій та тиску на Україну та Захід, щоб вони пішли на подальші поступки Росії. Російські війська посилили наступальні операції по всій Україні в лютому та березні 2025 року, приблизно в той час, коли Сполучені Штати розпочали свої зусилля з посередництва в укладенні припинення вогню та довгострокової мирної угоди в Україні. Президент Росії Володимир Путін має намір використати ці посилені наступальні операції та загрозу оперативно значних російських просувань, щоб змусити Україну сісти за стіл переговорів та піти на значні поступки. Український військовослужбовець нещодавно повідомив, що російські війська наразі використовують мотоцикли для підтримки тактики «біжи, вдар, втечі» – ймовірно, маючи на увазі нещодавню тактику російських військ, яка полягає в проведенні невдалих штурмів на кілька кілометрів вглиб української лінії в пріоритетних районах лінії фронту, таких як сам Покровськ або вздовж автомагістралі Т-0516 “Торецьк-Костянтинівка” в напрямку Костянтинівки. ISW раніше зазначав, що російські війська, ймовірно, бачать тактичну можливість у використанні мотоциклів та цивільних транспортних засобів для просування та захоплення якомога більшої частини української території перед можливими переговорами про припинення вогню або мир.

Залишається незрозумілим, як продовжуватиметься використання мотоциклів Росією, особливо враховуючи повідомлення про те, що Міністерство оборони Росії (МО РФ) має намір інтегрувати офіційні мотоциклетні підрозділи до російських формувань. Українська бригада, що діє вздовж лінії Куп’янськ-Лиман, 20 квітня повідомила, що Міністерство оборони Росії має намір інтегрувати мотоциклетні підрозділи до складу російських 6-ї та 123-ї мотострілецьких бригад (обидві входять до складу 3-ї загальновійськової армії [3 ЗВА], раніше 2-го армійського корпусу “Луганської Народної Республіки” [2АК ЛНР], Південного військового округу [ПВО]). Бригада зазначила, що російські військовослужбовці раніше купували свої мотоцикли або отримували мотоцикли від російських волонтерських організацій, які підтримують війну в Україні, але Міністерство оборони Росії незабаром почне видавати мотоцикли російським військовослужбовцям як стандартне спорядження. 26 квітня Міністерство оборони Росії опублікувало відео, на якому ймовірно видно, як підрозділи 299-го (повітряно-десантного) полку (98-ма дивізія ПДВ) відпрацьовують наступальну та оборонну тактику на мотоциклах у групах по дві-три особи на російському полігоні. Речник Харківської групи військ підполковник Павло Шамшин 26 квітня повідомив, що, за даними української розвідки, російські військові зараз навчають російських мотоциклістів у навчальних центрах Росії та вздовж лінії фронту. Шамшин заявив, що Росія, ймовірно, дедалі частіше використовуватиме мотоцикли в штурмових операціях навесні та влітку 2025 року.

Використання російських мотоциклів, схоже, почалося як масова тактична відповідь на операції українських безпілотників, подібно до того, як розпочалися власні неформальні передові підрозділи безпілотників у Росії. Міністерство оборони Росії реагує аналогічно на українські спеціальні адаптації, намагаючись централізувати та формалізувати використання російських мотоциклів. МО РФ може краще постачати у російські підрозділи мотоцики в рамках більш централізованої системи, але Міністерство оборони також може суттєво обмежити здатність російських мотоциклістів адаптуватися до нових реалій фронту. Російські збройні сили, ймовірно, дедалі більше залежатимуть від мотоциклів та іншої швидшої неброньованої техніки, оскільки повільніші транспортні засоби стали небезпекою на більш прозорому полі бою України.

Exit mobile version