ZpTown

Наступом на Харків росіяни намагаються розтягнути по фронту українські сили та присунути свою ствольну артилерію до зони поразки нею цього українського міста: ISW

Наступ росіян на Харківську область 10 травня 2024р

Російські війська вранці 10 травня почали наступальну операцію вздовж російсько-українського кордону на півночі Харківської області та досягли значних тактичних успіхів.

Події новому ділянці фронту проаналізував американський Інститут вивчення війни (ISW).

Російські війська, ймовірно, проводять початкову фазу наступальної операції на північ від Харкова, яка має обмежені оперативні цілі, але покликана досягти стратегічного ефекту відтягування української живої сили та техніки з інших критичних ділянок фронту на сході України. Наразі російські війська здійснили дві обмежені дії в цьому районі: одну на північ від Харкова в напрямку Липців і одну на північний схід від Харкова поблизу Вовчанська. Міністерство оборони України повідомило, що російські бронетехнічні штурмові групи невстановленого розміру рано вранці спробували прорвати українську оборону поблизу Вовчанська, і що бої в цьому районі тривали після того, як українські сили відбили російські штурми. Російські та українські джерела стверджують, що російські війська також почали штурм з великою піхотою між Стрілечою (на північ від Липців) і Зеленим (на північний схід від Липців) у ніч на 10 травня. Російські та українські джерела повідомляли, що російські сили значно посилили авіаудари, обстріли та удари РСЗВ по українських позиціях, матеріально-технічному забезпеченню та інфраструктурі напередодні та під час наступальних операцій Росії в цих районах.

Український журналіст Юрій Бутусов і українське видання «Українська правда» повідомили, що російські війська захопили Стрілеча, Красне, Пильну та Борисівку (усі на північ на північний схід від Липців), а Бутусов повідомив, що російські війська закріпилися в районі глибиною п’ять і десять кілометрів. Геолокаційні кадри підтверджують, що російські війська захопили Пильну та просунулися на південь від населеного пункту, а російські джерела також широко стверджують, що російські війська захопили Стрілечу, Красне та Борисівку. Дані NASA Fire Information for Resource Management (FIRMS) від 10 травня вказують на те, що в цих чотирьох населених пунктах і поблизу них, ймовірно, відбулися важкі бої. ISW з високою достовірністю оцінює, ґрунтуючись на достовірних українських звітах і перевазі доказів, що російські війська захопили Стрілечу, Красне та Борисівку, але ще не спостерігало геолокаційного підтвердження цієї оцінки. Російські мілблогери також стверджували, що російські війська захопили Зелене, Огірцеве та Хатище (обидва на захід від Вовчанська), хоча ISW не знайшло підтвердження цих заяв. Видання Reuters повідомило, що високопоставлене українське військове джерело заявило, що російські сили просунулися щонайменше на один кілометр у глибину біля Вовчанська. ISW оцінює, що російські сили просунулися в напрямку Вовчанська, але не помітили достатньо доказів, щоб оцінити приблизний слід лінії фронту в безпосередній близькості. Українські джерела повідомили, що бої тривали поблизу Красного, Мороховця (на північний схід від Липців), Олійникового (на північний схід від Липців) і Хатища пізніше вдень.

Російські війська, ймовірно, використають свій тактичний плацдарм на півночі Харківської області найближчими днями, щоб посилити наступальні операції та продовжити початкову фазу наступальних зусиль, які, ймовірно, мають на меті відкинути українські сили від кордону з Бєлгородською областю та просунутися в радіус дії ствольної артилерії до міста Харків.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що російські війська почали «нову хвилю наступальних дій» на харківському напрямку, а українські чиновники попереджали про наступ Росії в напрямку міста Харкова в останні місяці. Наявні відеозаписи бойових дій свідчать про те, що російські війська використовували відносно обмежену живу силу та обмежену кількість бронетехніки для своїх початкових штурмів. Російські війська створюють Північне угруповання військ уздовж північного кордону України з Брянською, Курською та Бєлгородською областями та, як повідомляється, зосередили в цьому районі від 35 000 до 50 000 осіб. Російські та українські джерела не уточнюють російські елементи, які розпочали наступальні операції вздовж кордону, але дуже ймовірно, що російські війська мають резерви, готові до активізації своїх наступальних операцій на північ від міста Харкова найближчими днями. Західні та українські ЗМІ повідомили, що українські військові джерела заявили, що російські війська мають намір створити 10-кілометрову буферну зону вздовж північного кордону в Харківській області, зону, яка, ймовірно, призначена для витіснення українських сил з зони дії її ствольної артилерії до російського матеріально-технічного забезпечення в Бєлгородській області та підвести російські війська в радіус дії їх ствольної артилерії міста Харкова. Російські війська навряд чи розмістять ствольну артилерію прямо вздовж лінії фронту, тому російські сили, ймовірно, мають намір просунутися ближче до міста Харкова, ніж 25-кілометровий діапазон більшості радянських ствольних артилерійських систем. Російські сили наразі знаходяться приблизно за 30 кілометрів від околиць Харкова, і просування росіян на відстань до 20 кілометрів від міста, ймовірно, дозволить російським силам вести звичайний вогонь непрямим наведенням по Харкову з ствольної та реактивної артилерії. Звичайний вогонь непрямим наведенням у поєднанні з постійними ударами плануючими бомбами та ракетами, ймовірно, мав би створити умови для більшого наступу на місто Харків пізніше та створення великої кількості біженців із міста.

Проте обмежені зусилля, які зараз вживають російські сили, не свідчать про те, що російські сили негайно проводять широкомасштабну наступальну операцію з метою охопити, оточити та захопити місто Харків. Російські операції на Вовчанському напрямку не сприяють негайному просуванню до міста Харків, оскільки Вовчанськ розташований на східному березі річки Сіверський Донець і Печенізького водосховища. «Українська правда» повідомляла, що українські військові вважають, що наступальні дії РФ під Вовчанськом можуть бути диверсійними. Російські наступальні операції під Вовчанськом можуть мати на меті відтягнути українські підрозділи, що обороняються, з району на північ від міста Харкова на інший берег річки Сіверський Донець і Печенізьке водосховище або можуть мати намір відтягнути українські елементи, які зараз обороняються від поновлених наступальних операцій Росії в районі Куп’янська. з цієї лінії. Просування Росії в районі Вовчанська також може дозволити російським військам тиснути на оперативний тил українських сил, які обороняються на Куп’янському напрямку. Російські зусилля в напрямку Липців могли б підтримати вузький фронтальний наступ на місто Харків, хоча дуже малоймовірно, що російське військове командування, яке останніми місяцями покращує своє оперативне планування, переслідуватиме такий вразливий шлях просування до міста Харкова. Російські війська, ймовірно, ведуть наступальні дії в районі Липців, тому що це найбільш прямий шлях для просування в зону ефективного радіусу дії ствольної артилерії по місту Харків.

Російські наступальні операції вздовж харківського міжнародного кордону, ймовірно, мають стратегічну мету притягнути та прикріпити українські сили до цієї осі, щоб уможливити просування Росії в інших районах східної України. Речник Українського угруповання військ «Хортиця» підполковник Назар Волошин заявив, що російські війська намагаються розпалювати паніку в українських військових, щоб змусити їх перекинути ресурси та живу силу з Донецької та Луганської областей до Харківської області. Російські війська намагалися використати можливості для просування на багатьох ділянках лінії фронту на сході України через нестачу української живої сили та техніки в останні тижні, досягаючи тактичних успіхів на північний захід і захід від Авдіївки, а також посилюючи зусилля в напрямку Часового Яру. Відновлення наступальних зусиль на півночі Харківської області та досягнення навіть значних тактично здобутків може призвести до того, що українське військове командування виділить живу силу та матеріальні засоби для оборони на північ від міста Харкова, які в іншому випадку воно могло б виділити для оборони в інших місцях. Головнокомандувач Збройних сил України генерал-полковник Олександр Сирський 28 квітня повідомив, що українські сили перекинули артилерійські і танкові підрозділи в «найбільш загрозливі» райони на Харківському напрямку, а МО України 10 травня повідомило, що українські сили вже розгорнули додаткові резерви для оборони проти російської наступальної операції на півночі Харківської області. Ці російські наступальні зусилля, ймовірно, мають на меті розтягнути обмежені ресурси України та посилити обмеження української живої сили, змусивши Україну відповісти на триваючі російські наступальні операції на більшій частині території на сході України. Російське військове командування, ймовірно, сподівається, що ця стратегічна спроба стягнути та закріпити українські сили на харківському напрямку послабить українську оборону в сукупності та дозволить російським військам здійснити прорив у будь-якому районі, який стане найбільш вразливим. Російські війська, ймовірно, спробують використати цей передбачуваний ефект на всьому ТВД, щоб активізувати зусилля з розширення прориву на північний захід від Авдіївки та спроби захопити Часів Яр, особливо враховуючи, що українські війська продовжують чекати допомоги США та інших країн Заходу, щоб досягти насичення озброєннями всієї лінії фронту.

ISW продовжує оцінювати, що російським військам, ймовірно, буде важко захопити місто Харків, якщо вони прагнуть це зробити. Зусилля Росії захопити місто Харків вимагатимуть довгих переїздів по відкритій місцевості в масштабах, яких російські сили не здійснювали з початку повномасштабного вторгнення. Деякі підрозділи російського Північного угруповання військ можуть бути не дуже боєздатними. Повідомляється, що частини 6-ї загальновійськової армії (Ленінградський військовий округ) діють у складі російського Північного угруповання військ, але цим силам не вдалося досягти значних тактичних успіхів, незважаючи на неодноразові масові піхотні та механізовані атаки під час багатомісячного наступу в Куп’янську напрямку. Російському Північному угрупованню військ, ймовірно, також не вистачає кількості особового складу, необхідної для успішного проведення такої амбітної операції, як захоплення Харкова.

Російське опозиційне видання «Верстка» повідомило в березні 2024 року з посиланням на джерело в Кремлі, що російські військові оцінюють потребу в 300 000 додаткових осіб (приблизно 60 відсотків від приблизно 510 000 особового складу російських військ наразі в Україні), щоб розпочати операцію з оточення Харкова. Проте українські джерела вказали, що російські сили в районі міжнародного кордону значно менші за цю кількість. Заступник начальника Головного управління військової розвідки (ГУР) України генерал-майор Вадим Скібіцький 2 травня заявив, що російські війська наразі сконцентрували близько 35 тис. особового складу в районі міжнародного кордону і планують зосередити в цьому районі загалом 50-70 тис. Український військовий оглядач Костянтин Машовець 5 травня заявив, що російські військові скупчили близько 50 тис. військових у Північному угрупованні військ у Курській, Бєлгородській та Брянській областях, 31 тис. – у Бєлгородській області. Російські війська раніше продемонстрували нездатність проводити широкомасштабні наступальні операції в кількох напрямках одночасно, і російські військові, схоже, не створили «стратегічний резерв» такого масштабу, який був би здатний підтримувати дві або більше великомасштабних наступальних операції в найближчому майбутньому. Таким чином, широкомасштабна спроба Росії захопити місто Харків, ймовірно, вимагатиме від російських військ депріоритезації інших критичних ділянок фронту та передислокації значної кількості сил до міжнародної прикордонної зони, що російські сили навряд чи зроблять, враховуючи тривалий час спроб російських військових захопити решту Луганської та Донецької областей.

Ймовірно, російські війська вирішили розпочати наступальні операції вздовж міжнародного кордону, щоб максимально використати відносно короткий час, що залишився до того, як західна допомога прибуде на українську лінію фронту в масштабах. Українські офіційні особи нещодавно заявили, що російські війська можуть планувати захопити міста Харків або Суми під час російської наступальної операції наприкінці травня або на початку червня 2024 року. Можливо, російське військове командування вирішило розпочати наступальні дії на Харківському напрямку до кінця травня-червня, щоб скористатися обмеженим часовим проміжком до того, як західна військова допомога надійде до українських передових частин у достатній кількості, щоб ускладнити наступальні можливості Росії. ISW нещодавно оцінив, що російські війська намагаються скористатися цим вікном, яке закривається, щоб досягти тактичних успіхів по всій східній Україні.

Exit mobile version