ЗСУ форсують Дніпро

Українські офіційні особи заявили, що українські війська створили плацдарми на східному (лівому) березі річки Дніпро в Херсонської області та проводять наземні операції, спрямовані на витіснення російських військ із зони дії їх артилерії по західному (правому) берегу Дніпра.

Події проаналізував американський Інститут вивчення війни (ISW).

Командування Корпусу морської піхоти України та Генштаб України 17 листопада заявили, що українські морські піхотинці після успішних дій закріпили кілька «плацдармів» на східному березі і проводять дії з розширення цих позицій. Військова доктрина США визначає плацдарм як «територію на боці ворога від водної перешкоди, яка є достатньо великою, щоб вмістити більшість сил, що переправляються, має адекватний рельєф, щоб забезпечити захист місць переправи, забезпечує безпеку сил, які переправляються, від прямого удару противника і забезпечує базу для продовження атаки». Доктринальне визначення плацдарму не передбачає певного розміру сил для переправи, розміру захищених позицій або можливості перекидати та використовувати важку військову техніку з ті позиції. Необхідний розмір плацдарму залежить від операцій, які він покликаний підтримувати, і офіційне визнання Україною цих позицій плацдармами свідчить про те, що українське командування вважає, що цих позицій достатньо для продовження наземних операцій на східному березі.

У Генштабі ЗС України заявили, що одним із головних оперативних завдань сухопутних операцій України на східному березі Херсонщини є недопущення обстрілу російськими військами мирного населення на західному березі Херсонської області, зокрема поблизу Херсона. 152-мм трубчасті артилерійські системи, які російські війська широко використовують в Україні, мають приблизний радіус дії 25 км, хоча російські сили навряд чи розгорнуть ці системи на безпосередній лінії фронту через загрозу українського контрбатарейного вогню і дефіцит цього виду озброєнь, що намітився у ЗС РФ. Український Генштаб повідомив, що українські сили на східному березі ведуть диверсійні дії, рейди та розвідку та, зокрема, спостерігають за російськими позиціями для отримання розвідувальної інформації про російське матеріально-технічне забезпечення та концентрацію боєприпасів.

Схоже, російські війська застосовують уроки, засвоєні зі спроб посилити російську багатошарову оборону в західній частині Запорізькій області під час українського контрнаступу, до поточних російських оборонних операцій у Херсонській області. Український Генштаб визнав, що російські війська мають «досить серйозну» лінію укріплень у Херсонській області. Український військовий, який діяв на лівому (східному) березі Херсонської області, в інтерв’ю Wall Street Journal також повідомило, що російські сили сильно замінували територію навколо Кринок (30 км на північний схід від міста Херсона та 2 км від річки Дніпро), де зараз утримуються українські сили позиції. Український військовий оглядач Костянтин Машовець зазначив, що російські війська не розгортають свої сили в «стовповий стрій» на безпосередній лінії фронту на східному березі, ймовірно, намагаючись захистити концентрацію російських сил від вогню української артилерії та ударів безпілотників. 12 листопада Машовець заявив, що російське командування на Херсонському напрямку відмовилося від перекидання додаткових сил 70-ї мотострілецької дивізії (щойно сформованої 18-ї загальновійськової армії) і 7-ї десантно-штурмової дивізії ПДВ, крім підрозділів окремих полків і батальйонів на лінію фронту, вирішивши натомість утримувати решту цих формувань у ближніх тилових районах і вторинних ешелонах оборони.

Це тактичне розгортання сил у Херсоні нагадує зміни, які російські війська внесли до тактичного розгортання оборони РФ на заході Запорізької області. ISW спостерігав, як російські війська зосереджують особовий склад уздовж оборонного шару, найближчого до українських наступальних операцій на початку українського контрнаступу в західній частині Запорізькій області. ISW спостерігала зміни в російських оборонних операціях, коли українські сили почали проникати в російські оборонні шари в середині вересня, при цьому російські війська перемістили особовий склад з оборонних позицій на безпосередній лінії фронту, щоб укомплектувати оборонні шари далі від лінії фронту, звідки б виходили більш ефективні сили для контратак. Російські війська не побудували великих видимих ​​оборонних укріплень, подібних до тих, які вони встановили в західній Запорізькій області перед початком українського контрнаступу, і, схоже, обрали більш дискретні укріплення, розташовані далі від лінії фронту. Окремі фортифікаційні споруди, розташовані подалі від лінії фронту в Херсонській області, ймовірно, будуть повністю ефективними лише в тому випадку, якщо вони залишаться прихованими. Осінні та зимові погодні умови можуть виявити деякі приховані місця, оскільки листя та природний ґрунтовий покрив гинуть.

Українські офіційні особи повідомили, що російські сили зазнали втрат приблизно в одну бригаду відтоді, з моменту, як українські сили 17 жовтня почали наземну операцію на східному березі в Херсонської області, що, як повідомляється, змусило російські сили перекинути бойову силу з інших частин України до Херсонської області. Генеральний штаб ЗС України повідомив, що українські сили вбили 1216 російських військовослужбовців і поранили 2217 з початку «заходів» на східному березі. Ці втрати в живій силі приблизно еквівалентні чисельності особового складу бригади, хоча, ймовірно, ці втрати розподілені по російських з’єднаннях і частинах, що діють на Херсонському напрямку. У Генштабі ЗС України також повідомили, що з початку «заходів» на східному березі українські війська знищили 24 російські танки, 48 бойових броньованих машин, 89 артилерійських систем, 29 складів боєприпасів і 14 літаків. Генштаб ЗС України повідомив, що у зв’язку з цими втратами російські війська перекинули до Херсонської області невизначені підрозділи з інших невизначених ділянок фронту. Раніше ISW оцінювало, що російському військовому командуванню, ймовірно, буде важко передислокувати боєздатне посилення у масштабі для відповіді на триваючі українські операції в Херсонській області, одночасно проводячи оборонні операції в західній Запорізькій області та підтримуючи інші наступальні зусилля на сході України.

Однак масштаби необхідних російських підкріплень значною мірою залежать від того, скільки зусиль українські сили докладуть на Херсонському напрямку та наскільки вони просунуться, вважають в ISW.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

15 + three =