Бійци ЗСУ

Зіткнувшись із небажанням Америки, що зростає, спрямовувати більше військової допомоги Україні, європейські лідери намагаються заповнити цю прогалину, обіцяючи нову підтримку Києву в його битві з Росією, яка намагається захопити і знищити Україну.

Про це йдеться у статті New York Times.

Деякі країни, пишуть автори, — зокрема Німеччина, Великобританія та Норвегія — нарощують виробництво озброєння, особливо артилерійських боєприпасів, яких так гостро потребує Україна. Німеччина, яка колись відставала у наданні допомоги Україні, оголосила тиждень тому, що планує подвоїти свою підтримку до 8,5 мільярдів доларів у 2024 році та надасть важливіші системи ППО до кінця цього року. А держави Європейського Союзу готуються навчити ще 10 000 українських солдатів, внаслідок чого загальна кількість навчених наразі досягла 40 000.

“Ми дійсно повинні активізувати нашу гру”, – заявила міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен на форумі цього місяця в Інституті Клінгендал, аналітичному центрі, що фінансується урядом Нідерландів.

Але це може бути невеликою втіхою для України, де контрнаступ проти вторгнення російських військ застопорився з наближенням зими, а офіційні особи кажуть, що зараз потрібна додаткова підтримка, навіть незважаючи на те, що багато країн переключили свою увагу на війну між Ізраїлем та Газою.

Тривожним знаком є те, що ЄС, зважаючи на все, провалить перевірку своєї здатності підтримувати Україну. Широко розрекламована обіцянка пожертвувати Україні один мільйон снарядів калібру 155 міліметрів протягом одного року, як зараз багато хто очікує, не здійсниться.

“Мільйона не буде досягнуто – ми повинні це припустити”, – заявив на цьому тижні міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус, визнавши, що блок пропустить березневий термін.

Європейські чиновники вже давно стурбовані тим, що опозиція республіканців, що росте, військовій підтримці, яку Сполучені Штати спрямовують Україні (на даний момент 45 мільярдів доларів у вигляді зброї та іншого обладнання), зменшить провідну роль США у фінансуванні підтримки України, якщо президент Байден програє майбутні вибори.

Ці побоювання стали ще гострішими цього місяця, коли республіканці Палати представників відклали план Байдена на 105 мільярдів доларів щодо надання надзвичайної допомоги союзникам, зокрема близько 61,4 мільярда доларів для України.

Якщо або доти, доки бюджетний конфлікт не буде вирішено, чиновникам у Вашингтоні та Києві доведеться зважувати, як найкраще витратити 4,9 мільярда доларів, що залишилися, у раніше затвердженій допомозі Україні у сфері безпеки, якщо це буде останнє доступне джерело американського фінансування в найближчому огляді. майбутньому.

«Ми, європейці, які мають необхідні для цього кошти, повинні бути готові політично і матеріально допомогти Україні і продовжувати це робити, навіть щоб замінити Сполучені Штати, якщо їхня підтримка зменшується», — заявив нещодавно Жозеп Боррель, головний дипломат Європейського Союзу.

Вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року вразило європейських лідерів, які усвідомили, що їхні збройні сили та оборонна промисловість погано підготовлені до війни. Це було «грубе пробудження», заявив міністр оборони Швеції Пал Джонсон на форумі в Клінгендалі, але воно об’єднало більшу частину Європи навколо України, яку багато хто вважає чимось на кшталт буферної зони між Росією та НАТО.

“Якщо Захід перестане підтримувати Україну, не буде більше ні України, ні архітектури європейської безпеки”, – сказав Йонатан Всевієв, високопоставлений естонський дипломат.

Деякі європейські країни вже відповіли.

Хоча одноголосної підтримки України немає — Словаччина заявила, що припинить військову допомогу Києву, а Угорщина намагається загальмувати прагнення України до ЄС та фінансування війни у п’ятницю Нідерланди, Фінляндія та Литва оголосила про нову оборонну допомогу. Найбільша сума надійшла від уряду Нідерландів, який пообіцяв спрямувати наступного року понад 2,1 мільярда доларів.

Бельгійський уряд також оголосив, що наступного року він надасть Україні майже 1,85 мільярда доларів за рахунок оподаткування доходів від заморожених російських активів, які належать фінансовим установам зі штаб-квартирою в Бельгії.

А президент України Володимир Зеленський подякував Берліну за плани подвоїти військову підтримку оборони, заявивши в середу, що «відносини між Україною та Німеччиною стануть однією з найнадійніших опор усієї Європи».

Німеччина нині є другим за величиною постачальником військової допомоги Україні, згідно з даними, опублікованими Кільським інститутом за липень.

Європа також нещодавно готова поставити Україні один із видів зброї, якої вона потребує найбільше: снаряди калібру 155 міліметрів, які стріляють з гаубиць і є кістяком української оборони.

Незважаючи на передбачуваний провал кампанії ЄС, за словами чиновників та експертів, держави-члени ЄС та Норвегія пожертвують один мільйон набоїв, проста обіцянка надати боєприпаси допомогла оживити європейську оборонну промисловість.

Нарощування потужностей з виробництва боєприпасів у Європі покращилося настільки значно, що «до кінця наступного року може бути досягнуто паритету» з американським виробництвом, якщо прогнози виявляться стійкими, сказала Камілла Гранд, яка на початку війни була помічником генерального секретаря НАТО з оборонних інвестицій.

Те, як це може статися, залежить від кількох туманних оцінок виробництва, які оприлюднили європейські керівники та американські чиновники.

Виготовлення снарядів на заводі Rheinmetall
Виготовлення снарядів на заводі Rheinmetall

У Європі, де немає головного координатора оборони, виробники зброї зазвичай неохоче розкривають свої річні обсяги виробництва. Серйозним винятком є німецька фірма Rheinmetall, один із найбільших виробників боєприпасів на Заході. Компанія прогнозує, що зможе виробляти щонайменше 600 тисяч 155-міліметрових снарядів щорічно до кінця 2024 року порівняно з 450 000 на початку цього року.

BAE Systems, гігантський британський військовий підрядник, прагне до 2025 року збільшити виробництво 155-міліметрових снарядів у вісім разів порівняно з довоєнним рівнем, хоча компанія не надала оцінки того, якою буде ця кількість. Інші європейські виробники боєприпасів, зокрема норвезька компанія Nammo та французька Nexter, збільшують випуск десятків тисяч снарядів.

Загалом, сказав пан Гранд, до кінця наступного року Європа зможе виробляти сотні тисяч 155-міліметрових боєприпасів — порівняно з приблизно 230 000 снарядів на рік до початку російсько-української війни у 2022 році.

Нові прогнози армії США показують, що американські виробники планують виробляти 720 тисяч снарядів щорічно до кінця 2024 року.

Подальше збільшення виробництва багато в чому залежить від того, чи схвалить Конгрес 3,1 мільярда доларів, які включені до загальної пропозиції адміністрації Байдена з надання надзвичайної допомоги у розмірі 105 мільярдів доларів, сказав Дуглас. Р. Буш, помічник міністра армії США та керівник служби постачання.

На брифінгу 7 листопада у Вашингтоні Буш заявив, що додаткові гроші дозволять збільшити американське виробництво 155-міліметрових боєприпасів близько 80 000 штук щомісяця в першій половині 2025 року або 960 000 на рік.

Лише частину боєприпасів, які зрештою виробляють як у США, так і в Європі, буде відправлено до України, оскільки союзники відновлюють свої власні запаси. Але збільшення виробництва є необхідним першим кроком до постачання України та зміцнення європейської безпеки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

eighteen − 14 =