ПВО Patriot

Зіткнувшись із небезпечною нестачею протиповітряної оборони України та нелегким вирішенням проблеми з фінансуванням у Конгресі, Вашингтон все більше покладається на союзників щодо надання термінової підтримки озброєнням.

Тепер допомога може надходити від партнера за межами Європи, пише The Washington Post (WP).

Очікується, що цього тижня Японія офіційно оформить зміни в політиці, які дозволять їй експортувати кілька десятків ракет Patriot до Сполучених Штатів, що поповнить запаси Вашингтона. Це дало б Вашингтону можливість надіслати більше складних засобів протиповітряної оборони в Україну, яка відчайдушно потребує, оскільки Київ готується до російських авіаударів цією зимою.

Раніше повідомлялося, що у військовому бюджеті США передбачено кошти на заповнення запасів зброї Пентагону (залишилося $4,4 млрд).

Зміна правил експорту оборонної продукції прямо не згадуватиме систему Patriot, але відповідатиме ключовому запиту адміністрації Байдена, заявили офіційні особи США на умовах анонімності, оскільки обговорення тривають.

Японія виробляє ракети для Patriot за ліцензією компанії Raytheon.

Президент Байден порушив це питання з прем’єр-міністром Фуміо Кісідою в Кемп-Девіді в серпні, під час історичного тристороннього саміту з Південною Кореєю та знову на економічному саміті в Сан-Франциско минулого місяця. Сеул тихо пообіцяв надати Україні сотні тисяч артилерійських боєприпасів протягом минулого року — більше, ніж усі європейські країни разом узяті. За словами чиновників, було надано значну кількість цього.

Японія, стурбована тим, що вторгнення Росії може підштовхнути Китай до подібних дій проти Тайваню, підтримувала Україну. Це була перша країна Східної Азії, яка приєдналася до санкцій Заходу проти Москви. Кішіда, виступаючи в січні, коли він розпочинав рік нації на посаді голови Великої сімки, чітко зазначив, що «Україна може стати Східною Азією завтрашнього дня».

Очікується, що Вашингтон оголосить про зміни вже в п’ятницю. Прямо в Україну “Патріоти” не поїдуть. Швидше, Японія розглядає можливість відправки десятків ракет до Сполучених Штатів, щоб вони могли поповнити свої запаси, призначені для Японії та Індо-Тихоокеанського регіону. Токіо ще не представив графік, але рішення щодо кількості очікується «відносно скоро», сказав чиновник.

Йдеться про ракети-перехоплювачі PAC-2 і PAC-3 (командне наведення ракети здійснюється поблизу цілі; на кінцевій фазі ракета використовує наведення Track-Via-Missile (TVM) для відстеження цілі, коли вона освітлюється наземним радаром ураження). Перші призначені для знищення деяких типів балістичних ракет, вибухаючи поблизу, а другі є боєприпасами, що вражають, які націлюються прямо на ракети та літаки та мають більший вибуховий удар. Більш вдосконалені перехоплювачі PAC-3 коштують приблизно 4 мільйони доларів за штуку, за оцінками аналітиків.

Цей вимушений крок стався після того, як президент України Володимир Зеленський під час візиту до Вашингтона минулого тижня забив тривогу щодо повітряної оборони своєї країни. Лише «жменька» боєприпасів залишилася для захисту Києва, і він хоче більше, щоб захистити такі великі міста, як Одеса, сказав він на приватній зустрічі аналітиків у посольстві України, за словами особи, знайомої з зустріччю, про яку вперше повідомив Politico.

Україна має безліч систем захисту від повітряних загроз, але вони відчувають напруження через постійний обстріл російських ракет і безпілотників. Тим часом перспективи того, що законодавці-республіканці схвалять прохання Байдена про виділення 60 мільярдів доларів додаткової допомоги у сфері безпеки, залишаються туманними.

Оскільки “Патріоти” вже користуються високим попитом у Східній Європі, війна між Ізраїлем і Газою ще більше збільшила пропозицію. Хвиля повітряних атак на війська США на Близькому Сході спонукала Пентагон розгорнути в регіоні війська протиповітряної оборони, включно з тими, хто використовує батареї Patriot.

Україна стверджує, що використовувала систему «Патріот» для збиття російських балістичних ракет, у тому числі повітряного базування «Кінжал». «Патріот» здійснив інші значні ураження: у травні підрозділ протиповітряної оборони Patriot збив три ворожі гелікоптери та два реактивні літаки, які все ще перебували в російському повітряному просторі після того, як вони обстріляли Україну.

«Патріот», як сказав Джон Гарді, заступник директора російської програми Фонду захисту демократій, «дуже, дуже корисний для України — це, мабуть, найпотужніша система протиповітряної оборони України».

Німеччина надала дві батареї Patriot разом із однією, доставленою Сполученими Штатами. Системи дозволяють ширше охоплювати небо, але отримати достатньо ракет-перехоплювачів було складно, сказав речник ВПС України Юрій Ігнат.

«Ворог атакує щодня, і витрати боєприпасів великі», – сказав Ігнат. За його словами, західні країни збільшили виробництво. «Але навіть цього недостатньо. Роблять зброю і собі, і нам».

Минулої зими деякі російські авіаудари могли б знищити енергомережу Києва, якби не перехоплення з боку української ППО, сказав Харді. «Тож, – сказав він, – навіть кілька десятків ракет-перехоплювачів можуть виявитися критичними для України».

Цім кроком Токіо завершує рік значних змін у політиці національної оборони, включаючи значне збільшення витрат на оборону та план закупівлі сотень крилатих ракет «Томагавк» американського виробництва. Японія дозволяє морським піхотинцям США розташувати новий прибережний полк на Окінаві, оснащений розширеними можливостями, такими як протикорабельні ракети, які можуть націлитися на китайські судна в разі конфлікту на Тайвані. Токіо також розробляє новий передовий винищувач спільно з Великобританією та Італією.

«Японія справді здійснює деякі глибокі зміни… щоб продемонструвати свою непохитну відданість міжнародному порядку та міжнародному середовищу безпеки», — сказав високопоставлений чиновник адміністрації Байдена на умовах анонімності відповідно до основних правил, встановлених Білим домом. «Він робить це в тісній взаємодії зі Сполученими Штатами як найближчим з [своїх] партнерів по альянсу. Те, що зміг зробити уряд Кішіди, — це справді порвати з минулим».

Норіюкі Шиката, секретар кабінету міністрів Японії у зв’язках з громадськістю, заявив, що можливе пом’якшення правил експорту є «першим кроком» у перегляді керівних принципів експорту оборонної продукції.

Пом’якшення експортних правил, тим не менш, «є символом бажання Японії бути більш комплексним оборонним партнером Сполучених Штатів», — сказав Крістофер Джонстон, голова японського Центру стратегічних і міжнародних досліджень. «Це важливий крок для Японії. І це надає Україні дійсно необхідний потенціал».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

four × 1 =