Цензура

За даними російських незалежних ЗМІ, 4 липня 2024 року на вимогу російського регулятора зв’язку Роскомнагляду з російської версії App Store було видалено кілька додатків віртуальної приватної мережі (VPN). Це послідувало за попередніми видаленнями VPN-додатків у 2022 та 2023 роках.

Про це сьогодні написали аналітики британської розвідки.

Роскомнагляд отримав право блокувати доступ до VPN-сервісів без звернення до суду у березні 2024 року. Він обґрунтував заборону тим, що додатки містять «контент, незаконний у Росії». Це майже напевно спрямоване на обмеження можливості російських громадян отримувати доступ до незалежних російських та міжнародних ЗМІ, а також спрощення можливостей служб безпеки зі стеження за російськими громадянами.

Окремо, також 4 липня, російські ЗМІ повідомили, що Федеральна служба безпеки Росії (ФСБ) вимагає від російських операторів зв’язку припинити надання послуг голосового зв’язку з інтернет-протоколу (VoIP). VoIP все частіше стає міжнародним галузевим стандартом завдяки своїй ефективності широкосмугового доступу та здатності інтегрувати телефонію в систему уніфікованих комунікацій разом із електронною поштою та відеоконференціями. Неправдоподібне офіційне обґрунтування ФСБ полягає в тому, що цей захід покликаний скоротити випадки шахрайства. Насправді, цілком імовірно, що запровадження таких заходів покликане підвищити можливості російської влади контролювати та обмежувати спілкування приватних та юридичних осіб.

Обидві ці заходи відповідають зусиллям Росії щодо контролю за внутрішнім інформаційним середовищем та обмеження доступу громадян до інформації, яка не відповідає заявам уряду.

Ці зусилля є давніми. У 2019 році Росія провела навчання з тимчасового відключення доступу Росії до Інтернету і того ж року ухвалила закон про «суверенний Інтернет». Однак ці зусилля суттєво активізувалися після повномасштабного російського вторгнення в Україну у лютому 2022 року, коли більшість незалежних ЗМІ були закриті або змушені релокуватися за кордон, а також були дедалі більше драконівські обмеження на можливості громадян отримувати доступ до іноземних та незалежних російських ЗМІ. Ефект від цих обмежень ще доведеться побачити, оскільки освічені міські росіяни продовжують знаходити винахідливі способи обійти ці заходи цензури, пише у своєму повідомленні розвідка МО Великобританії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

twelve + 12 =