Ракета AGM-158 JASSM

Адміністрація Байдена «відкрита» для відправки крилатих ракет великої дальності в Україну, крок, який додасть українським F-16 більшої бойової потужності, оскільки вона прагне отримати подальший імпульс у своїй боротьбі з путінською росією.

Про це йдеться у статті POLITICO.

Готовність Білого дому надати Україні об’єднану ракету «повітря-поверхня» з’явилася в той момент, коли напрочуд успішний наземний штурм Києва глибоко всередину Росії триває другий тиждень, що бентежить Володимира Путіна та змушує його перенаправити війська з поля бою в Україні.

За словами одного з чиновників адміністрації Байдена, остаточного рішення щодо відправлення ракети не прийнято, але адміністрація зараз працює над складними деталями. Ці питання включають перевірку передачі чутливих технологій і забезпечення того, щоб українські літаки могли запускати ракету вагою 1 тона, яка несе боєголовку вагою 450 кілограмів.

Пентагон відмовився коментувати, чи схвалив він передачу ракети.

«Ми розглядаємо низку варіантів, щоб задовольнити потреби України в безпековій допомозі, однак у нас немає інформації, щоб надати», — сказав речник Пентагону Джефф Юргенсен.

Дебати навколо і бажання адміністрації Байдена дослідити її передачу роблять цю ракету останньою в довгій лінії складної зброї, яка колись вважалася забороненою для передачі Україні.

Деякі члени Конгресу та політичні опоненти звинуватили адміністрацію Байдена в надто повільних рухах, щоб надати Києву обладнання, необхідне для перемоги у війні. Однак для конфлікту, який триває лише 30 місяців, схвалення F-16, танків Abrams, крилатих ракет і засобів протиповітряної оборони Patriot перетворили те, що було армією радянських часів, на одну з просунутих європейських бойових сил.

Потенційний крок відбувається в останні місяці перебування на посаді президента Джо Байдена, після чого рівень підтримки США Україною стає менш ясним, якщо колишній президент Дональд Трамп знову займе Білий дім.

Ракети повітряного базування дадуть українським військово-повітряним силам можливості, якими володіють лише кілька інших країн: запуск крилатої ракети на відстань понад 320 кілометрів з винищувача четвертого покоління американського виробництва.

Поки тривають переговори в Білому домі та Пентагоні, представник адміністрації попередив, що потрібно виконати багато роботи, перш ніж будь-які ракети справді досягнуть України, включно з тим, щоб переконатися, що наявні в Києві літаки радянських часів і щойно поставлені F-16 можуть запускати ракету по цілях на відстані понад 360 кілометрів.

Пентагон вже працює з Україною над цими технічними питаннями, повідомили двоє з людей.

JASSM, розроблений компанією Lockheed Martin і вперше використаний на початку 2000-х років, використовувався США обмежено в боях і використовувався лише з кількома близькими союзниками.

Україна вже має ракети як повітряного, так і наземного базування, надані США, Великою Британією та Францією, які можуть досягати майже 320 кілометрів від точки їх запуску, але обмеження на використання американських ракет по Росії поки що залишаються в силі.

Обмеження, які передбачають, що Україна не може використовувати зброю, надану США, всередині Росії, якщо вона не розташована лише за кордоном і лише для самооборони, розчарували Київ, який неодноразово просив розкріпачити руки для удару по російських військах в їх країні. У будь-якому випадку Україні може бути занадто пізно використовувати наявні ракети для ударів по російських літаках на їхніх базах, оскільки російські військові вивели свої винищувачі за межі радіусу дії цих ракет у травні, за словами чиновника адміністрації.

Поки Україна благає США пом’якшити свої правила, Москва використовувала свої винищувачі, які безпечно літали всередині Росії, щоб запускати плануючі бомби по українських містах, вбиваючи мирних жителів.

Українські парламентарі та радники президента Володимира Зеленського протягом останніх кількох місяців тиснули на посадових осіб Байдена та законодавців на Капітолійському пагорбі, щоб вони направили JASSM. Цей тиск посилився, коли в липні група українських парламентарів відвідала Вашингтон. За словами одного з джерел, їхній запит надійшов до радника з національної безпеки Джейка Саллівана.

Польща, Австралія та Фінляндія мають цю зброю, тоді як Японія та Нідерланди підписали угоди про закупівлю ракет у липні з поставкою в найближчі роки. Німеччина, Греція, Румунія та Данія також ведуть переговори щодо їх придбання.

За даними Пентагону, виробник ракет Lockheed Martin протягом багатьох років поставив понад 4100 ракет JASSM у різних конфігураціях для ВПС США та союзників, а нова виробнича лінія в Алабамі випускає близько 45 ракет на місяць, щоб досягти цільового запасу в 7200 ракет.

JASSM дасть Україні значний приріст у радіусі польоту, оскільки F-16, надані цього літа європейськими країнами, не очікується, щоб літати близько до російських ліній через страх бути збитими.

США та їхні союзники вже зобов’язалися надіслати Україні різноманітні боєприпаси класу «повітря-повітря» та «повітря-земля» для своїх F-16, але поставки JASSM дадуть Києву в його арсенал найпотужнішу та найдальшу зброю в його ВПС.

“Безумовно, ми наполягаємо на постачанні українцям додаткових систем озброєння, тому що російський повітряний терор досяг іншого порядку величини — можливо, на кілька порядків більшої величини, ніж був, з різними видами ракет, плануючих бомб і безпілотників”, – сказав сенатор Річард Блюменталь, який повернувся у вівторок увечері з Києва. Блюменталь відмовився коментувати будь-яку конкретну зброю, яка обговорюється.

Пентагон прихильно сприйняв пропозицію Конгресу поставити ракети, оскільки Росія успішно глушила деяку іншу високоточну зброю американського виробництва.

Голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Сі-К’ю Браун не виключив відправлення ракет, коли співголова Українського кокусу представник Джо Вілсон (RS.C.) запитав на слуханнях у квітні, чи розглядає Міністерство оборони цю дію. За словами Брауна, те, як будуть озброєні F-16, буде частиною переговорів Міністерства оборони з союзниками з Контактної групи з оборони України.

«Оскільки ми залучаємо F-16, це стосується не лише літаків, але й навчання пілотів, навчання техніків, а також переконання, що у нас є відповідна зброя», — сказав Браун. «Це діалог, який ми ведемо не тільки для того, щоб отримати літаки, але й для того, щоб вивести їх на повну боєздатність».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 + six =