Російські війська досягли околиць Вугледара під час, як видається, посиленого наступу поблизу населеного пункту, але захоплення Вугледара навряд чи дасть російським військам якусь особливу оперативну перевагу для подальших наступальних операцій у західній частині Донецької області.
Геолокаційні кадри, опубліковані 24 вересня, показують, що російські війська просунулися в східний Вугледар до вулиці Десантників, 12, підтверджуючи повідомлення російських та українських джерел про те, що російські війська увірвалися в східний Вугледар між 23 і 24 вересня, пише американський Інститут вивчення війни (ISW). Російські війська додатково намагаються наступати на північно-східний фланг Вугледара через Водяне та південно-західний фланг через Пречистівку, ймовірно, намагаючись оточити українське угруповання у Вугледарі та змусити його відійти. 24 вересня було опубліковано геолокаційні кадри, які додатково вказують на те, що російські сили, ймовірно, штурмові підрозділи 29-ї загальновійськової армії, захопили Південнодонбаську шахту №3 у західному Водяному, що створює гострішу виступає приблизно за п’ять кілометрів на північ від Вугледара в районі на захід від Водяного. Декілька російських джерел стверджували, що російські війська контролюють вогонь (здатність вести артилерійський вогонь з близької дистанції, щоб перешкоджати руху) над дорогою C-051134 “Вугледар-Богоявленка”, яка, як повідомляється, є останнім маршрутом постачання України до Вугледара. 23 і 24 вересня західні ЗМІ, українські військові експерти та журналісти широко попереджали, що постійні російські напади та наступ на флангах Вугледара загрожують оточенням українського гарнізону в межах населеного пункту, що може змусити українські війська відступити з цього району, який понад два роки був важливою українською фортецею.
Російським військам може вдасться захопити весь Вугледар, але те, наскільки швидко чи легко вони зможуть це зробити, ймовірно, частково залежатиме від прийняття українськими рішеннями. Якщо українське командування вирішить, що ризик російського оточення Вугледара або витрати на оборону самого населеного пункту в міських боях є занадто великими, українські сили можуть відступити, що дозволить російським силам захопити Вугледар відносно швидко і без участі в ближньому бою. Однак якщо українські сили вирішать захищати Вугледар, зможуть перешкодити спробам Росії охопити або оточити його. Російським військам може бути складно боротися за поселення, яке українські сили зміцнювали протягом двох років. Якщо росіяни не займуть поселення відносно швидко, російський маневр уздовж флангів Вугледара може також постраждати через початок осінніх дощів, що значно ускладнить просування російських військ переважно сільською та сільськогосподарською місцевістю навколо Вугледара оскільки вона стає набагато каламутнішою. Російські мілблогери визначили укріплення Вугледара та рельєф уздовж його флангів як основні перешкоди на шляху просування Росії в цьому районі як під час попередніх наступальних зусиль, так і під час поточної серії атак. Росія здійснила принаймні дві великі наступальні спроби захопити Вугледар наприкінці 2022 року та на початку 2023 року, обидва з яких призвели до значних втрат росіян у особовому складі та техніці, водночас дозволивши українським силам продовжити укріплення населеного пункту та спостерігати, як російське угруповання проводить наступальні операції. Елементи СВО, зокрема 40-та бригада морської піхоти Тихоокеанського флоту, були направлені в цей район і брали участь у наступальних зусиллях на Вугледар з 2022 року, а українська бригада та інші українські формування, які обороняли Вугледар протягом того ж періоду, ймовірно, отримала певні цінні уроки про те, як ці російські формування воюють.
Однак потенційне захоплення Росією Вугледара навряд чи кардинально змінить хід наступальних операцій на заході Донецької області. Вугледар не є особливо важливим логістичним вузлом — російські війська вже контролюють більшість основних доріг, що проходять у Вугледар (дорогу T0509 Вугледар-Пречистівка, дорогу C050524 Павлівка-Вугледар і дорогу T0524 Вугледар-Мар’їнка) і, ймовірно, вже справді загрожують маршруту C051134 у Богоявленку артилерійським вогнем з близької дистанції, тож захоплення населеного пункту не відразу забезпечить російським силам доступ до нової дороги, а також не відрізає українські сили від дороги, яка є важливою для їх матеріально-технічного забезпечення. Потенційне захоплення Вугледара також не обов’язково забезпечить російським силам вигідну позицію для початку подальших наступальних операцій в інших частинах заходу Донецької області. Вугледар знаходиться за 23 кілометри на південь від автомагістралі Н-15, яка пролягає від міста Донецьк до прикордонної зони Донецької та Запорізької областей, але територія між Вугледаром і трасою в основному складається з відкритих полів, які вимагали б від російських сил проведення успішних механізованих штурмів через райони, які незабаром можуть стати занадто брудними, щоб отримати більш швидкі тактичні досягнення. Вугледар також знаходиться приблизно в 30 кілометрах на південь від районів на південний схід від Покровська, яким російські війська зараз віддають перевагу, і російським військам доведеться маневрувати понад 30 кілометрами відкритої місцевості, щоб суттєво підтримувати наступальні зусилля на південний схід від Покровська.
Раніше ISW оцінював, що російські наступальні зусилля поблизу Вугледара та Покровська є взаємодоповнювальними та мають на меті розтягнути українські сили вздовж більш широкого фронту в Донецькій області, але гіпотетичне захоплення Вугледара Росією не обов’язково буде достатньо значущим з оперативної точки зору, щоб ще більше розтягнути українські сили по цій площі.