Ірано-ізраїльська війна

Точний характер ударів Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) по Ірану 25 жовтня приховав значні збитки, завдані критичній іранській військовій інфраструктурі.

Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Армія оборони Ізраїлю нанесла точні удари по приблизно 20 місцях по всьому Ірану, включно з об’єктами, пов’язаними з іранськими програмами створення безпілотників і ракет, а також мережею ППО. Спочатку здавалося, що удари спричинили дуже невеликі супутні збитки та втрати. Незважаючи на те, що удари спричинили відносно невеликі видимі руйнування, вони, ймовірно, матимуть значні та довгострокові наслідки, порушивши здатність Ірану виробляти певні типи балістичних ракет для себе та своїх партнерів, а також серйозно погіршивши здатність Ірану захищатися від майбутніх повітряних атак.

Нещодавні удари ЦАХАЛ по Ірану відбулися після місяців іранської ескалації проти Ізраїлю. Іран здійснив свій перший в історії прямий напад на Ізраїль з території Ірану в квітні 2024 року після того, як Армія оборони Ізраїлю вбила одного з найвищих командирів Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР) у Сирії. Іран випустив понад 300 безпілотників, крилатих і балістичних ракет по авіабазі ЦАХАЛ Неватім у пустелі Негев і розвідувальному центру ЦАХАЛ на горі Гермон. Ізраїль та його союзники перехопили переважну більшість снарядів, які Іран випустив по Ізраїлю. Ізраїль відповів на атаку Ірану у квітні 2024 року, завдавши удару по радару ураження цілей Tomb Stone, який був частиною іранської системи ППО С-300 у центральному Ірані. Усунення радара ураження цілей робить іранську ракетну батарею «земля-повітря» нездатною відстежувати та вражати цілі.

Іран здійснив свій другий в історії прямий напад на Ізраїль у жовтні 2024 року після того, як влітку та на початку осені 2024 року Армія оборони Ізраїлю вбила колишнього голову Політбюро ХАМАС Ісмаїла Ханіє, колишнього генерального секретаря Хізбалли Хасана Насраллу та колишнього заступника з операцій КВІР Аббаса Нілфорушана. Іран випустив близько 180 балістичних ракет по Ізраїлю, завдавши незначної шкоди ізраїльській військовій та цивільній інфраструктурі. Армія оборони Ізраїлю відповіла на останню атаку Ірану на територію Ізраїлю, розпочавши три хвилі ударів по Ірану 25 жовтня.

Нещодавні удари ЦАХАЛу, ймовірно, порушать здатність Ірану виробляти деякі передові балістичні ракети. ЦАХАЛ націлився на змішувальне обладнання, яке використовується для виробництва твердого палива для балістичних ракет, щоб обмежити здатність Ірану виробляти типи балістичних ракет великої дальності, які Іран випустив по Ізраїлю в квітні та жовтні 2024 року. Іран має щонайменше 12 твердотільних балістичних ракет, у тому числі Хейбар Шекан, які КВІР використовував під час нападів на Ізраїль у квітні та жовтні 2024 року. Іран не може виробляти твердопаливні змішувачі всередині країни і повинен закуповувати нові змішувачі в Китаї. Придбання нових змішувачів може зайняти щонайменше рік, що підкреслює, як удари ЦАХАЛу перешкоджали, принаймні тимчасово, прогресу іранської програми балістичних ракет.

Зрив виробництва балістичних ракет в Ірані може перешкодити поставкам іранських балістичних ракет до країн Осі зла, у тому числі, Росії. Іран протягом багатьох років постачав балістичні ракети своїм партнерам по Осі, включаючи Хезболлу та хуситів, і нещодавно почав постачати Росії балістичні ракети, включаючи твердопаливні ракети Fateh-360, у вересні 2024 року. ЦАХАЛ завдав удару по іранським військовим об’єктам, такі як комплекс Ходжир, які беруть участь у виробництві ракет і компонентів ракет для Ірану та партнерів. Наприклад, невідомий іранський чиновник заявив у липні 2024 року, що Іран планує відправити ракети та ракетні компоненти, вироблені на комплексі Ходжир, хуситам і Росії відповідно.

Нещодавні ізраїльські удари також, ймовірно, зроблять Іран більш вразливим для майбутніх повітряних атак. Удари ЦАХАЛу по Ірану в квітні та жовтні 2024 року вивели з ладу чотири іранські системи ППО С-300. Незрозуміло, як саме ЦАХАЛ це зробив, але удари по компонентах цих систем, як-от згадані вище радари Tombstone, призвели б до того, що батареї С-300 не зможуть виконати свою місію. Росія поставила Ірану ці системи в 2016 році, і С-300 є найсучаснішою системою протиповітряної оборони, яку використовує Іран. Потреба Росії в С-300 для війни з Україною може обмежити можливості Ірану придбати нові компоненти С-300 у найближчому майбутньому. Крім того, історично Росія відхилялася від своїх зобов’язань щодо надання Ірану сучасного військового обладнання, що могло б подовжити терміни, коли Іран міг би відновити свої С-300. Удари ЦАХАЛу також завдали шкоди двом іранським радарам виявлення пасивної матриці Ghadir на південному заході Ірану.

Іран пообіцяв помститися Ізраїлю за недавні удари ЦАХАЛ по його території. Високопоставлені чиновники КВІР припустили, що Іран може здійснити прямий напад на Ізраїль, подібний до тих, які Іран здійснив у квітні та жовтні 2024 року. Прямий напад Ірану заслуговує на увагу, враховуючи, що Іран вже зазнав значної шкоди від останніх двох раундів ізраїльських ударів у відповідь удари по Ірану. Рішення здійснити таку атаку підкреслить, наскільки агресивніші голоси, такі як у верхівки Корпусу вартових ісламської революції (КВІР), залишаються в змозі переконати верховного лідера до ескалації. Останні повідомлення також свідчать про те, що Іран може здійснити спільну атаку з підтримуваними Іраном іракськими ополченцями з території Іраку. Така атака може призвести до подальшого розширення конфлікту в Іраку, що може залучити туди сили США.

Незалежно від того, як зрештою відповість Іран, той факт, що іранські офіційні особи обіцяють відповідь, свідчить про те, що нинішня ескалація між Іраном та Ізраїлем не закінчилася, вважають в ISW.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

fifteen − six =