Американські компанії сплатили Росії понад 1 мільярд доларів податків на тлі війни в Україні

Американські компанії в Росії заплатили країні-агресорці 1,2 мільярда доларів податку на прибуток у 2023 році, згідно з даними агітаційної групи B4Ukraine та Інституту Київської школи економіки (KSE).

Про це пише Newsweek.

Цей податковий внесок робить США найбільшим платником іноземних податків на прибуток Росії, що колишній високопоставлений дипломат США назвав «ганебним».

Відколи Росія вторглася в Україну 24 лютого 2022 року, компанії з усього світу залишили країну, щоб висловити свою моральну опозицію конфлікту та чинити економічний тиск на режим російського диктатора Володимира Путіна.

Однак багато хто залишився. Дослідження Інституту лідерства керівників Єльської школи менеджменту (CELI) показує, що 123 великі американські компанії продовжують вести бізнес з Росією з різним рівнем участі. Інститут KSE, який також враховує середні та менші фірми, вважає, що в Росії залишилося близько 328 американських компаній.

Згідно з новим дослідженням, 10 компаній, які сплатили Росії найбільше податків на прибуток у 2023 році, це тютюнова компанія Philip Morris International ($220 млн), корпорація з виробництва напоїв PepsiCo ($135 млн), кондитерська компанія Mars ($99 млн), виробник товарів для здоров’я та гігієни товарна фірма Procter & Gamble ($67 млн), кондитерська компанія Mondelez ($62 млн), інвестиційний банк Citigroup ($53 млн), сільськогосподарська компанія Cargill ($50 млн), фармацевтична компанія Johnson & Johnson ($42 млн), незалежний виробник безалкогольних напоїв Coca-Cola Hellenic ($34 млн) і нафтосервісна компанія Weatherford ($32 млн).

Philip Morris International (PMI) заявила, що призупинила заплановані інвестиції та скоротила свої виробничі операції в Росії, коли почалася війна. Але в лютому 2023 року генеральний директор компанії Яцек Олзак заявив Financial Times, що він не бажає продавати бізнес на умовах Кремля через фінансовий удар, який це спричинить.

Mondelez залишився в Росії, стверджуючи, що інвесторів «морально не хвилює», чи компанії продовжуватимуть там вести бізнес.

Coca-Cola припинила продаж своїх напоїв у Росію, але розливник у регіоні Coca-Cola Hellenic продає продукт під назвою «Добра Кола» через Multon Partners. Coca-Cola володіє 21% акцій Coca-Cola Hellenic. Повідомляється, що Coca-Cola подала заявку на перереєстрацію своїх торгових марок у Росії у квітні 2024 року.

Тим часом PepsiCo, Mars, Procter & Gamble (P&G), Cargill і Weatherford скоротили свій бізнес, але, за словами компаній, продовжили виробляти товари та здійснювати операції, які вони вважали важливими.

У вересні 2024 року Citigroup оголосила про згортання діяльності в Росії. Представник Citigroup сказав: «Ми активно припиняємо майже весь наш інституційний банківський бізнес у Росії, за винятком операцій, необхідних для виконання решти юридичних і регулятивних зобов’язань, у той час як ми продовжуємо закриття нашого російського банківського бізнесу для споживачів».

Newsweek зв’язався з Кремлем та іншими компаніями, про які йдеться, щоб отримати коментар.

Доктор Майкл Макфол, науковець Стенфордського університету, який також працював в адміністрації Обами, зокрема в Раді національної безпеки та був послом США в Російській Федерації, назвав американські компанії «ганебними».

«Це абсолютно ганебно, що американські компанії вирішили залишитися в Росії та субсидувати варварську війну Путіна в Україні», — сказав він Newsweek. «Сподіваюся, акціонери цих компаній активніше переосмислять мудрість і моральність фінансування вбивства мирного населення України. Ще не пізно зробити правильні речі».

Деякі з податкових внесків компаній до Росії, схоже, компенсували їхні гуманітарні пожертви Україні, виявив B4Ukraine.

PMI пообіцяла надати Україні 10 мільйонів доларів допомоги, що на 210 мільйонів доларів менше, ніж 220 мільйонів доларів, які вона внесла у вигляді податку на прибуток у 2023 році.

У B4Ukraine повідомили, що Mars надав Україні допомогу на суму 22,5 мільйона доларів, при цьому сплативши понад чотири рази більше податку на прибуток.

Податкові рахунки американських компаній на суму 1,2 мільярда доларів зросли з 915,7 мільйонів доларів, які вони разом сплатили у 2021 році. Це відбувається незважаючи на зниження сукупних доходів із 50 мільярдів доларів у 2021 році до 30,5 мільярдів доларів у 2023 році.

Марк Темницький, нерезидент Євразійського центру аналітичного центру Atlantic Council, закликав Конгрес «накласти жорсткіші фінансові санкції» на американські компанії, які залишаються в Росії, стверджуючи, що вони «розвивають російську економіку», дозволяють Москві купувати зброю і військову техніку та підірвати «вплив міжнародних санкцій».

«Це опосередковано винагороджує Росію за її вторгнення в Україну, оскільки означає, що вторгнення в іншу країну є нормальним явищем і що бізнес може залишитися», — сказав він Newsweek.

«Закриття додаткових західних і американських підприємств у Росії принесе менше доходів на російському ринку, і це послабить російську економіку. Тоді Росія матиме менше коштів для закупівлі зброї та оборонного обладнання для своєї війни, і це призведе до швидшого припинити вторгнення, оскільки Росія більше не матиме економічних засобів, необхідних для фінансування війни».

Гіларі Інгам, професор економіки в Університеті Ланкастера у Великій Британії, сказала, що американські компанії, можливо, підтримують підтримку Росії у війні, надаючи своїм громадянам доступ до західних товарів.

«Цілком можливо, що народна підтримка війни серед росіян може бути серйозно обмежена, якщо вони не зможуть купувати американські товари», — сказала вона Newsweek.

Окрім США, другим за величиною платником податку на прибуток Кремлю у 2023 році була Німеччина, оскільки компанії заплатили Росії 693 мільйони доларів податку. На третьому місці опинилася Австрія, де фірми сплатили режиму Путіна 579 мільйонів доларів податку на прибуток.

Російський уряд стягує з компаній, які залишають країну, 15-відсотковий податок на виїзд – вони змушені продавати свої активи з 50-відсотковою знижкою. З січня по березень 2024 року податок на виїзд приніс Кремлю 385 мільйонів доларів.

Наближається ще один фінансовий головний біль для компаній, які бажають залишити країну. У 2025 році ставка податку на прибуток підприємств зросте з 20% до 25%, згідно з Податковим кодексом РФ.

Дані Бело, доцент професора, який викладає міжнародні відносини в Університеті Вебстера в Міссурі, стверджував, що відносини американського бізнесу з Росією «нормальні».

«Ця подвійна реальність боротьби з противником, а також ведення бізнесу з ним є нормальною характеристикою міжнародних відносин», — сказав він Newsweek. «Враховуючи, наскільки взаємопов’язаним став наш світ, ця торгівля в розпал конфлікту не є явищем, яке має нас дивувати».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

вісімнадцять − дев'ять =