путин

Нещодавні опитування показують, що росіяни все більше підтримують продовження Росії війною в Україні, поки вона не досягне повної капітуляції України, але одночасно починають відчувати економічні втрати від трьох років російської війни, що ставить під сумнів здатність російського президента Володимира Путіна продовжувати балансувати між «маслом та зброю» вдома в середньо- та довгостроковій перспективі.
Американський Інститут вивчення війни (ISW) опублікував черговий звіт про стан Росії та її економіки.

Недавнє опитування, проведене незалежною російською опозиційною соціологічною організацією «Хроніки» з 5 по 13 лютого, показало, що 46 відсотків респондентів не підтримують виведення російських військ з України без досягнення Росією своїх військових цілей. Кількість респондентів, які не підтримують такий вихід Росії, постійно зменшувалася з лютого 2023 року (47 відсотків) по вересень 2024 року (31 відсоток), але потім у лютому 2025 року знову підскочила до рівня лютого 2023 року. У лютому 2025 року 54 відсотки респондентів заявили, що війна негативно вплинула на їхнє повсякденне життя. 36 відсотків респондентів заявили, що їхнє фінансове становище погіршилося — збільшення порівняно з 27 відсотками у вересні 2024 року. 36 відсотків респондентів у лютому 2025 року заявили, що російський уряд має віддавати пріоритет військовим видаткам у бюджеті — зменшення з 43 відсотків у вересні 2024 року. Кількість респондентів, які заявили, що найважливішою сферою для росіян витрачають соціальну сферу, зросла з 38 відсотків у вересні 2024 року до 48 відсотків у лютому 2025 року.

Кремлівська риторика щодо відносно швидшого темпу просування Росії на полі бою в останні місяці та постійні офіційні заяви про необхідність «денацифікації», «демілітаризації» та оголошення нейтралітету України — початкові заявлені Путіним воєнні цілі — ймовірно, впливають на більше росіян, які відхиляють відхід, вірячи, що Росія може досягти цих цілей шляхом продовження бойових дій. Однак затяжна війна Росії в Україні напружує російську економіку, в тому числі через збільшення інфляції, зменшення витрат російського державного фонду багатства та загострення існуючої нестачі робочої сили. Росія, ймовірно, зіткнеться з низкою матеріальних, людських та економічних проблем через 12-18 місяців, якщо українські війська продовжуватимуть завдавати шкоди російським силам на полі бою нинішніми темпами, що ймовірно збільшить економічний тягар, який російське населення відчує на себе в майбутньому.

Захоплення Росією українських територій у 2024 році.
Захоплення Росією українських територій у 2024 році.

Президент Росії Володимир Путін наразі залишається відданим продовженню своєї війни в Україні, незважаючи на зростання внутрішнього політичного та економічного тиску, і не демонструє жодних ознак того, що він переосмислює свою рішучість змусити Україну здатися. Російські державні ЗМІ здебільшого проігнорували третю річницю повномасштабного вторгнення під час програм 24 лютого, а натомість висвітлили зустріч, на якій голова Центрального духовного управління мусульман Росії Талгат Таджуддін похвалив Путіна за оголошення та ведення війни в Україні. Путін та інші чиновники Кремля не відмовилися від своїх початкових цілей війни в Україні та продовжують посилатися на свої цілі «денацифікації» та «демілітаризації» України та заборони Україні приєднуватися до будь-яких блоків безпеки в майбутньому, незважаючи на те, що Росія не змогла завдати Україні військової поразки протягом останніх трьох років.

Путіна, здається, не лякає ідея подальшого затягування війни, незважаючи на значні та ймовірно неприйнятні втрати особового складу та матеріальних засобів протягом останніх трьох років. ISW нещодавно зазначив, що російські військові, схоже, використовують метод просування в Україні, заснований на припущенні, що війна триватиме нескінченно довго і що російським військовим не потрібно досягати швидких або значних територіальних здобутків в одній наступальній операції. ISW нещодавно оцінив, що російським військам знадобиться понад 83 роки, щоб захопити решту 80 відсотків України, припускаючи, що вони зможуть підтримувати поточні темпи просування та значні втрати особового складу нескінченно довго — що малоймовірно. Однак Путін сформулював теорію перемоги, яка передбачає, що Росія може пережити Україну та Захід і продовжувати просуватися на полі бою, доки Росія не переможе Україну. Нещодавні заяви Путіна про відмову від можливості укладення мирної угоди з Україною свідчать про його бажання затягувати війну. Путін продовжує сигналізувати російським військовим і суспільству, що він не припинить війну, доки Україна повністю не капітулює, і що він не зацікавлений у досягнутій мирній угоді, яка вимагає від Росії поступитися своїми давніми військовими цілями, незважаючи на спроби Путіна продемонструвати зацікавленість у мирних переговорах західним лідерам.

Офіційні особи Кремля офіційно відкинули можливість припинення вогню на будь-яких умовах, крім повної капітуляції України та Заходу 24 лютого, ще більше підкреслюючи небажання Росії йти на компроміси під час майбутніх мирних переговорів. 24 лютого під час прес-конференції в Туреччині міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Росія припинить військову діяльність в Україні лише тоді, коли мирні переговори приведуть до «твердого, стабільного результату, який влаштовує Росію» та враховує «реалії» на полі бою. Лавров зазначив, що будь-яка мирна угода повинна містити положення про заборону вступу України в НАТО в майбутньому. Російське державне ЗМІ «Первый канал» узагальнив заяви Лаврова так: «[Росія] припинить бойові дії» тільки тоді, коли переговори завершаться так, як Росію це задовольнить. Заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков заявив російському державному інформаційному агентству РІА Новини 24 лютого, що Росія не погодиться на припинення вогню без усунення «корінних причин» війни (мабуть йдеться про ультиматум Путіна країнам НАТО і США). Рябков заявив, що припинення вогню, яке не усуває «корінні причини» війни, є шляхом до «швидкого відновлення» війни, і повторив, що Росія вважає першопричиною війни розширення НАТО на схід після 1991 року. 24 лютого речник Кремля Дмитро Пєсков також заявив, що було б «неможливо» розв’язати війну в Україні без розуміння та усунення її «корінних причин». Кремлівські чиновники неодноразово натякали на необхідність майбутніх мирних переговорів для вирішення «корінних причин» війни в Україні, яку Лавров у грудні 2024 року визначив як нібито порушення НАТО зобов’язань не просуватися на схід та «агресивне поглинання» територій поблизу кордонів Росії та ймовірну дискримінацію українським урядом російськомовного населення в Україні.

Російські офіційні особи також продовжують розглядати вимогу Росії щодо виведення українських військ із території, яку наразі контролюють українські сили на сході та півдні України, як «компроміс». Рябков заявив, що вимога президента Росії Володимира Путіна від червня 2024 року, щоб Україна «повністю вийшла» з підконтрольних Україні територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, які вона записала у свою конституцію, і відмовилася від своєї мети вступу до НАТО, містить «значні компроміси», які можуть стати основою майбутньої мирної угоди.

Рябков стверджував, що вимоги Путіна від червня 2024 року підкреслюють бажання Росії знайти розв’язку війни, яка «збалансує» інтереси Росії та України, незважаючи на те, що Путін закликав Україну поступитися значними територіями в обмін на відсутність поступок Росії.

Раніше ISW зазначав, що українська влада відхилила Стамбульський протокол 2022 року, оскільки його умови фактично означали повну капітуляцію України, і українська влада, ймовірно, відхилить будь-яке майбутнє припинення вогню чи мирну угоду, яка рівнозначна тому ж.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 × 1 =