Российский автомобиль управления БПЛА

Росія продовжує розширювати свої внутрішні виробничі потужності безпілотників на тлі постійно зростаючої ролі тактичних безпілотників у бойових операціях на передовій та дедалі масштабніших щоночі далекобійних ударів Росії проти України.
Про це йдеться в аналізі американського Інституту вивчення війни (ISW).

Прем’єр-міністр Росії Михайло Мішустін 8 липня заявив, що Росія вже більш ніж утричі збільшила заплановані загальні обсяги виробництва безпілотників на 2025 рік. Мішустін пояснює це збільшення державною фінансовою підтримкою виробників безпілотників та новаторів, включаючи цивільні компанії. Українська розвідувальна організація з відкритим кодом Frontelligence Insight 8 липня заявила, що російські війська запустили 28 743 безпілотники варіанту «Шахед» («Шахед-136/131» та «Герань-2») з початку повномасштабного вторгнення, і що російські війська запустили лише 10 відсотків від цієї загальної кількості (2736 безпілотників) у червні 2025 року. За оцінками Frontelligence Insight, Росія виробляла в середньому 60,5 безпілотників «Герань» на день, або приблизно 1850 безпілотників на місяць, у період з лютого по квітень 2025 року.

Головнокомандувач Збройних сил України генерал Олександр Сирський 8 липня заявив, що російські війська у червні 2025 року випустили в 1,6 раза більше ракет і безпілотників по Україні, ніж у травні 2025 року. Збільшення виробництва російських безпілотників далекого радіусу дії дозволяє Росії завдавати дедалі масштабніших нічних ударів по Україні, а також дозволяє російським військам інтегрувати «Герані» у удари по українських позиціях на передовій. Російські війська продовжують інтегрувати безпілотники у бойові операції на передовій, щоб завдавати ударів по українських позиціях на передовій та поблизу них, а також перекривати українські наземні лінії зв’язку (НЛК) разом з російськими РСЗВ та артилерійськими системами.

Постійна співпраця Росії з китайськими компаніями сприяє зростанню внутрішнього виробництва безпілотників у Росії. Документи, проаналізовані Bloomberg, включаючи службові записки російського виробника безпілотників Aero-HIT та невказаних російських посадовців за період з кінця 2022 року до червня 2025 року, свідчать про те, що російський військово-промисловий комплекс (ВПК) співпрацював з китайськими компаніями з метою збільшення виробничих потужностей Росії з виробництва безпілотників та обходу західних санкцій щодо компонентів безпілотників з початку війни Росії проти України в лютому 2022 року. Bloomberg повідомив, що російська делегація, яка відвідала Китай у травні 2023 року, створила спільне підприємство з китайським університетом для створення виробничого об’єкта безпілотників Aero-HIT у Хабаровську, Хабаровський край. Bloomberg повідомив, що у червні 2025 року компанія «Аеро-ХІТ» подала до Міністерства оборони Росії запит на фінансування у розмірі 7,1 мільярда рублів (приблизно 90 мільйонів доларів), у якому зазначалося, що «Аеро-ХІТ» співпрацює з китайськими інженерами з початку 2023 року. У службових записках «Аеро-ХІТ», з якими ознайомилося Bloomberg, зазначено, що завод «Аеро-ХІТ» може виробляти до 10 000 дронів на місяць у 2025 році та планує подальше збільшення виробництва. Bloomberg повідомив, що відносини «Аеро-ХІТ» з китайськими інженерами мають вирішальне значення для здатності «Аеро-ХІТ» виробляти у великих масштабах свій безпілотник з оглядом від першої особи (FPV) «Велес», який російські війська значною мірою використовували в Херсонській області. Український експерт з питань радіоелектронної війни Сергій «Флеш» Бескрестнов заявив 7 липня, що українські війська нещодавно виявили новий тип китайського Wi-Fi-роутера на китайських радіомодемах, встановлених на російських безпілотниках «Gerber». 7 липня Головне управління розвідки України (ГУР) повідомило «Радіо Свобода», що від 60 до 65 відсотків компонентів у безпілотниках типу «Герань» російського виробництва (російський аналог іранського безпілотника «Шахед») мають китайське походження. 4 липня Служба безпеки України (СБУ) повідомила, що українські слідчі виявили в російських безпілотниках типу «Герань», вилучених у Києві, компоненти, виготовлені на китайському підприємстві Suzhou Ecod Precision Manufacturing Company.

Скарги російських мілблогерів свідчать про те, що російське військове командування має труднощі з постачанням безпілотників передовим підрозділам, незважаючи на збільшення їх виробництва, що, можливо, свідчить про те, як централізація та бюрократія в Росії знижують ефективність російських операцій безпілотників та уповільнюють російський інноваційний цикл. Російський мілблогер та колишній інструктор «Шторм-З» 8 липня заявив, що російське військове командування надає пріоритет постачанням безпілотників кільком спеціалізованим підрозділам безпілотників, а стандарти оснащення штатних підрозділів безпілотників значно нижчі за фактичні потреби цих підрозділів. Інший російський мілблогер скаржився, що російське військове командування створює невелику кількість спеціалізованих підрозділів безпілотників з необмеженою підтримкою замість того, щоб створювати підрозділи безпілотників у всіх полках та бригадах. Мілблогер стверджував, що спеціалізовані підрозділи безпілотників дають результати, але інші підрозділи сильно недооцінені ресурсами. Мілблогер стверджував, що російське військове командування постачає лише 20 безпілотників на місяць неспеціалізованим підрозділам, і що ці підрозділи натомість змушені покладатися на добровольчі постачання безпілотників. Інший мілблогер скаржився, що російські військові мають склади, повні безпілотників, але лише «елітні» підрозділи отримують ці постачання. Російський Центр передових безпілотних технологій «Рубікон», якому Міністерство оборони Росії, як повідомляється, надає пріоритет у постачанні та укомплектуванні персоналом, схоже, є спробою Росії вибірково реорганізувати та централізувати підрозділи та засоби безпілотних систем.

ISW продовжує оцінювати, що Міністерство оборони Росії намагається відтворити українські програми розробки безпілотників через російські Війська безпілотних систем (ВСБ) та Центр «Рубікон», але схильність Росії до централізації та бюрократична некомпетентність призводять до перешкод у цьому процесі.