Угоду про копалини підписано

Сполучені Штати та Україна 30 квітня підписали двосторонню угоду про економічне партнерство.

Міністерство фінансів США оголосило про угоду, яка створила Інвестиційний фонд реконструкції США та України, спрямований на прискорення економічного відновлення України. Точні умови угоди на момент публікації не уточнюються.

Міністр фінансів США Скотт Бессент повторив, що Сполучені Штати залишаються відданими миру та процвітанню у вільній Україні, і зазначив, що «жодна держава чи особа, яка фінансувала чи постачала російську військову машину», не зможе отримати вигоду від реконструкції України. Бессент також заявив, що угода сигналізує Росії про те, що адміністрація Трампа «віддана мирному процесу, зосередженому на вільній, суверенній та процвітаючій Україні в довгостроковій перспективі». Російська служба BBC повідомила, що угода містить формулювання про те, що майбутня військова допомога США Україні може бути названа «інвестиціями» США в Україну, хоча ці деталі залишаються на цей момент непідтвердженими.

З української сторони повідомляється, що підписана економічна угода (про копалини) стосується 57 мінералів. Це лише нові родовища, ліцензії на які Україна видаватиме після набуття чинності угоди. Вкладом США будуть, зокрема, нові постачання зброї для ЗСУ.

«На знак визнання фінансового та матеріального внеску народу США в оборону України після повномасштабного вторгнення Росії дана угода дозволить нашим двом країнам інвестувати разом, щоб забезпечити, що наші спільні активи, таланти та можливості прискорять економічне відновлення України. Ця угода посилає сигнал Росії, що адміністрація Трампа прихильна до мирного процесу на основі вільної, суверенної та процвітаючої України на довгостроковий період», — сказано в релізі, опублікованому Мінфіном США.

Уточнюється, що сторони працюватимуть над «остаточним твердженням того, як програма керуватиметься, і розвиватиме це важливе партнерство».

Віце-прем’єр та голова Мінекономіки України Юлія Свириденко підтвердила інформацію.

Вона прокоментувала деякі положення угоди.

1. Всі ресурси на нашій території та у територіальних водах належать Україні. Саме українська держава визначає, де і що добувати. Надра залишається в українській власності.

2. Рівне партнерство. Фонд створено 50/50. Ми керуватимемо цим Фондом спільно зі США. У жодній із сторін не буде переважаючого голосу, і це відображатиме рівноправне партнерство України та США.

3. Угода не передбачає змін у процесах приватизації чи управлінні держкомпаніями, вони й надалі належать Україні.

4. Угода не містить жодних згадок про будь-які боргові зобов’язання України перед США.

5. Фонд поповнюватиметься доходами виключно від нових ліцензій. На нього задіяно 50% коштів від нових ліцензій на критичні матеріали та нафтогазові проекти, які надійдуть до бюджету після створення фонду. Доходи від вже розпочатих проектів або запланованих до бюджету надходження не включаються до Фонду. Угода стосується подальшої стратегічної співпраці.

6. Для функціонування Фонду передбачено лише поправки до бюджетного кодексу. Зміни до Конституції не потрібні, оскільки не змінюється право власності українського народу на надра (ст. 13).

7. США допоможуть залучити додаткові інвестиції та технології.

8. Угода передбачає податкові гарантії.

«Ми очікуємо, що перші 10 років прибуток та доходи фонду не будуть розподілені, а можуть бути інвестовані лише в Україну – у нові проекти чи реконструкцію. Ці умови буде обговорено додатково», – зазначила Свириденко.