Стамбул

Президент Росії Володимир Путін закликав Росію та Україну відновити двосторонні переговори на основі Стамбульських протоколів початку 2022 року, які включають вимоги Росії щодо повної капітуляції України. Будь-яка угода, заснована на цих протоколах, буде документом про капітуляцію.

Про це йдеться в аналітиці американського Інституту вивчення війни (ISW).

Путін виступив перед ЗМІ в ніч на 11 травня після спільної пропозиції США, України та Європи щодо загального припинення вогню тривалістю щонайменше 30 днів, починаючи з 12 травня. Путін не погодився на спільну пропозицію США, України та Європи, а натомість запропонував Росії та Україні «відновити» прямі переговори, які, за його словами, «[Україна] перервала» у 2022 році 15 травня. Помічник президента Росії Юрій Ушаков заявив, що Росія незабаром оголосить про свою делегацію на відновлених переговорах у Стамбулі, і що такі переговори повинні враховувати «розвиток переговорів 2022 року».

Путін та Ушаков мають на увазі російський проект угоди зі Стамбульських протоколів, підписаний Росією у квітні 2022 року, який містив умови, що означали б капітуляцію України та залишили б Україну безпорадною для захисту від потенційної майбутньої російської агресії. У березні та червні 2024 року видання Wall Street Journal (WSJ) та New York Times (NYT) повідомляли, що обидва видання отримали кілька версій проектів протоколів з переговорів між Україною та Росією у квітні 2022 року в Стамбулі. Проекти протоколів вимагали від України відмовитися від своїх прагнень до членства в НАТО та внести зміни до своєї Конституції, додавши положення про нейтралітет, яке забороняло б Україні вступати до будь-яких військових альянсів, укладати військові угоди або приймати іноземний військовий персонал, інструкторів чи системи озброєння в Україні. Росія також вимагала, щоб вона, Сполучені Штати, Велика Британія, Китайська Народна Республіка (КНР), Франція та Білорусь виступали гарантами безпеки угоди. Росія вимагала, щоб держави-гаранти «розірвали міжнародні договори та угоди, несумісні з постійним нейтралітетом [України]», включаючи угоди про військову допомогу. Росія вимагала обмежити українську армію до 85 000 солдатів, 342 танків та 519 артилерійських систем відповідно до Стамбульських протоколів. Росія також вимагала, щоб дальність дії українських ракет була обмежена 40 кілометрами, що дозволило б російським силам розгортати критично важливі системи та матеріали поблизу України, не боячись ударів з її боку.

Росія наполягала на цих умовах у перший і другий місяці війни, коли російські війська наступали на Київ та по всьому північно-східному, східному та південному регіонам України. Зараз Росія намагається повторити ці ж вимоги після трьох років війни, незважаючи на те, що українські війська з того часу успішно змусили Росію вивести війська з півночі України, звільнили значні ділянки території в Харківській та Херсонській областях та уповільнили темпи просування Росії по всьому театру військових дій. Путін відхиляє спільну пропозицію США, України та Європи щодо загального припинення вогню та натомість продовжує вимагати капітуляції України, намагаючись досягти своїх стратегічних цілей, затягуючи переговори, продовжуючи здобувати перемоги на полі бою.

Путін також продовжує вимагати, щоб будь-які переговори були спрямовані на усунення, на думку Росії, «корінних причин» війни в Україні. Він заявив під час прес-конференції, що метою поновлених двосторонніх російсько-українських переговорів буде «усунення корінних причин» війни в Україні. Путін припустив, що Росія та Україна можуть домагатися припинення вогню в рамках цих поновлених переговорів, але стверджував, що «справжнє перемир’я» не повинно дозволити «переозброєння» та «поповнення» українських військових. Кремль неодноразово заявляв, що Росія повинна усунути «корінні причини» війни в Україні, які російські чиновники визначили як нібито порушення НАТО зобов’язань не розширюватися до Східної Європи та вздовж кордонів Росії в 1990-х, 2000-х та 2010-х роках, а також нібито дискримінацію українським урядом етнічних росіян та російської мови, ЗМІ та культури в Україні. Кремлівські чиновники нещодавно заявили, що будь-яка угода про припинення вогню має обмежувати можливості України мобілізувати та навчати нові війська й отримувати західну військову допомогу, водночас не пропонуючи аналогічних поступок Росії щодо обмеження власних зусиль щодо формування збройних сил та виробництва оборонної продукції. Заклики до усунення цих нібито «корінних причин» та обмеження можливостей України щодо формування збройних сил відповідають вимогам Путіна щодо нейтралітету України, а також довоєнній вимозі Путіна, яка вимагала б від НАТО повернення до кордонів, що були до 1997 року.

Путін намагається маніпулювати поточними дискусіями щодо припинення вогню та майбутнього миру в Україні, ймовірно, намагаючись підірвати єдність України, США та Європи навколо всеохоплюючого 30-денного припинення вогню в Україні. Кремлівські чиновники нещодавно активізували свою взаємодію із західними ЗМІ, намагаючись безпосередньо звертатися до адміністрації Трампа та американської громадськості та зображувати умови капітуляції України, запропоновані Росією, як розумні. Прес-конференція Путіна 11 травня та нещодавні інтерв’ю речника Кремля Дмитра Пєскова західним ЗМІ є частиною спроби впровадити кремлівські наративи в західний інформаційний простір, спрямовані на те, щоб переконати Захід, що Росія здатна військово підкорити всю Україну, та залякати Україну та Захід, щоб вони поступилися вимогам Росії. Риторичні заяви Путіна – це спроба приховати обмеженні можливості російських військових та відвернути увагу від нездатності Росії досягти будь-якого значного прогресу на полі бою протягом останніх двох років. Путін та інші кремлівські чиновники твердо дотримуються своїх воєнних цілей, які рівносильні повній капітуляції України, і досі відмовляються розглядати будь-яку мирну угоду, яка не відповідає всім вимогам Росії. Кремль хибно зображує себе готовим до добросовісних переговорів з Україною, продовжуючи атакувати на передові українські позиції та створюючи умови для подальшої військової агресії проти України та НАТО в найближчі роки.

Президент України Володимир Зеленський та президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган прийняли пропозицію президента Росії Володимира Путіна провести двосторонні переговори в Туреччині 15 травня. Зеленський заявив, що особисто чекатиме на Путіна в Туреччині, а Україна чекає на згоду Росії на пропозицію США, України та Європи щодо загального припинення вогню. Путін обговорив поновлення стамбульських переговорів 2022 року під час телефонної розмови з Ердоганом 11 травня, і Ердоган висловив підтримку відновленню переговорів. Ердоган зазначив під час своєї розмови з Путіним, що всеохоплююче припинення вогню «створить необхідне середовище» для мирних переговорів. Європейські чиновники здебільшого закликали Путіна погодитися на всеохоплюючу угоду про припинення вогню, перш ніж розпочинати двосторонні мирні переговори з Україною.