Росія біля Фінляндії

Намети, укриття для винищувачів та склади для військової техніки свідчать про посилення російської присутності поблизу одного з найновіших членів НАТО.

Про це пишуть Джеффрі Геттлман, Амелія Ніренберг та Йоганна Лемола у статті для The New York Times.

Згідно з нещодавніми супутниковими знімками, російські війська зміцнюють бази та будують військову інфраструктуру поблизу фінського кордону, що може розкрити їхню стратегію щодо того, що станеться після війни в Україні.

На знімках, підтверджених представниками НАТО, видно ряд за рядом нових наметів; нові склади, де можна зберігати військову техніку; ремонт укриттів для винищувачів; а також постійну будівельну діяльність на вертолітній базі, яка здебільшого не використовувалася та заросла.

Поки що ці кроки виглядають як ранні етапи більшого, довгострокового розширення, і представники НАТО кажуть, що це зовсім не схоже на нарощування військ вздовж кордону з Україною перед повномасштабним вторгненням Росії у 2022 році. Наразі Росія, стурбована війною в Україні, має дуже мало військ уздовж кордону, а фіни наполягають, що нічого з цього поки що не становить великої загрози.

Але Фінляндія є одним із найновіших членів НАТО, який приєднався два роки тому, і ці кроки, безсумнівно, відображають власне сприйняття Москвою загрози: цей 1328-кілометровий кордон зараз є найдовшою лінією зіткнення західного альянсу з Росією. Військові аналітики прогнозують, що він може стати гарячою точкою, особливо враховуючи, що значна його частина знаходиться у дедалі оспорюванішому Північному полярному колі.

Американські та фінські війська нещодавно провели в цьому регіоні складні арктичні військові навчання, під час яких сотні солдатів бігали лісами, а фіни мчали між деревами на лижах. Ймовірний ворог? Росія.

Фінські представники оборонного відомства прогнозують, що якщо закінчиться фаза високої інтенсивності війни в Україні — одна з цілей невдалих мирних зусиль, що розгортаються в Туреччині — Росія передислокує тисячі військових на фінський кордон.

Фіни вважають, що у них є приблизно п’ять років, перш ніж Росія зможе наростити свої збройні сили до загрозливого рівня. Але вони впевнені, що це станеться, і що кількість російських військ, які їм протистоять, потроїться.

«Йтиметься про набагато вищу чисельність військ», – сказав бригадний генерал Пекка Турунен, директор Фінської оборонної розвідки.

З точки зору Москви, росіянам потрібно зміцнити свою оборону, щоб захиститися від розширення НАТО, що завжди було болючою темою. Країни Балтії були першими членами колишнього Радянського Союзу, які вступили до НАТО, що призвело до того, що великі ділянки кордону Росії зійшли з кордонами НАТО. Перспектива того, що Україна, ще більша колишня радянська республіка, наслідуватиме цей приклад, була настільки загрозливою для Москви, що стала однією з причин найруйнівнішої сухопутної війни за останні покоління.

«Російські збройні сили зазнали значного розширення», – сказав Майкл Кофман, старший науковий співробітник Фонду Карнегі у Вашингтоні. «Після війни сухопутні війська, ймовірно, будуть більшими, ніж до 2022 року. Дивлячись на заплановану реструктуризацію військових округів, очевидно, що вони нададуть пріоритет районам, що стоять перед НАТО».

Один високопосадовець НАТО заявив, що щойно війна в Україні закінчиться, Росія передислокуватиме війська все далі й далі на північ.

Росія вважає, що Арктика та доступ до Арктики є ключем до статусу великої держави, заявив чиновник, який побажав залишитися анонімним для обговорення делікатної теми.

Оскільки українські безпілотники атакують аеродроми по всій європейської території Росії, російське командування перемістило свої сили на північ, щоб вийти за межі їх досяжності. Це значно наблизило російські сили до території НАТО.

Згідно зі супутниковими знімками, нещодавно на авіабазі Оленя, також в Арктиці, менш ніж за 160 кілометрів від фінського кордону, було помічено десятки російських військових літаків. Серед інших нещодавніх виявлень – понад сотня нових наметів, які з’явилися близько року тому в Кам’янці, російській базі менш ніж за 65 кілометрів від Фінляндії.

«Вони розширюють свої бригади до дивізій, а це означає, що кількість підрозділів поблизу наших кордонів значно зросте — на тисячі», — сказав Еміль Кастехельмі, аналітик Black Bird Group, фінської організації, яка аналізує військові події на півночі та в Україні.

Кастехельмі, який проаналізував десятки нещодавніх зображень для The New York Times, сказав, що наступні кілька років можуть принести величезні зміни на фінському кордоні, залежно від того, як і коли закінчиться війна в Україні.

В Алакуртті, що також знаходиться недалеко від Фінляндії, та в Петрозаводську, трохи далі, росіяни мають нові будівлі, які можуть вмістити щонайменше десятки транспортних засобів. Активність зросла й в інших місцях. Нові намети та військова техніка нещодавно з’явилися на базі приблизно за 130 кілометрів від Естонії.

У фінів є старий вислів: Росія ніколи не буває такою сильною, як здається, і ніколи не буває такою слабкою, як здається. Тому фінські лідери оборони, як завжди, були категорично налаштовані щодо нарощування військових збройних сил.

«Збільшення військової сили в наших сусідніх районах відбудеться після того, як вщухнуть бойові дії в Україні», – сказав Янне Куусела, директор з питань оборонної політики Міністерства оборони Фінляндії.

Скільки часу це триватиме, за його словами, він не знає.

Але, додав він, «саме до цього ми маємо бути готові».

У зв’язку з поступовим виходом США з Європи та ослабленням у зв’язку з цим військового контингенту НАТО на континенті, у російського військового командування, напевно, з’явиться бажання “помацати” п’яту статтю Північноатлантичного договору, влаштувавши невелику провокацію. Якщо військової відповіді не буде, можливе повномасштабне вторгнення. Першими російський удар можуть відчути країни Балтії, Латвія, Литва, Естонія, наступними – Польща і Фінляндія. Розширення російських військових баз на півночі європейської частини Росії пов’язане із відтворенням Путіним Ленінградського та Московського військових округів та необхідності, у зв’язку з цим, розвитку інфраструктури.

ZpTown