преговори

Спецпредставник США на Близькому Сході Стів Віткофф назвав 23 лютого Стамбульські протоколи початку 2022 року «орієнтирами» для переговорів між Росією та Україною.

Угода на основі цих протоколів буде документом про капітуляцію. Президент Росії Володимир Путін та інші високопосадовці Росії неодноразово визначали мирні переговори 2022 року в Стамбулі як ідеальну рамку для майбутніх мирних переговорів щодо припинення війни Путіна в Україні, оскільки така рамка змусить Захід поступитися всім давнім вимогам Росії.

Про це йдеться в аналітиці американського Інституту вивчення війни (ISW).

Wall Street Journal (WSJ) і New York Times (NYT) повідомили в березні та червні 2024 року, що обидва видання отримали кілька версій проектів договорів з українсько-російських мирних переговорів у Стамбулі в березні та квітні 2022 року, які вказують на те, що обидві сторони спочатку погодилися, що Україна відмовиться від своїх прагнень до членства в НАТО та буде «постійно нейтральною державою, яка не бере участі у військових блоках». Згідно з повідомленнями, проекти договорів також забороняли Україні отримувати будь-яку іноземну зброю або приймати будь-який іноземний військовий персонал. WSJ і NYT повідомили, що Росія наполягала на тому, щоб українська армія була обмежена 85 тисячами солдатів, 342 танками і 519 артилерійськими системами. Повідомляється, що Росія також вимагала, щоб українські ракети обмежили радіус дії 40 кілометрами, що дозволить російським військам розгортати критично важливі системи та матеріальні засоби поблизу України, не побоюючись ударів. Повідомляється, що в проекті договорів США, Велика Британія, Китайська Народна Республіка (КНР), Франція та Росія перераховуються як гаранти договору, а Росія, як повідомляється, хотіла включити Білорусь як гаранта. Держави-гаранти мали «розірвати міжнародні договори та угоди, несумісні з постійним нейтралітетом [України]», у тому числі угоди про військову допомогу. У проектах договорів не вказувалося, чи інші держави-негаранти також повинні будуть розірвати свої угоди з Україною, хоча це, ймовірно, з огляду на те, що договір забороняв Україні мати будь-яку іноземну зброю. Росія наполягала на цих умовах у перший і другий місяці війни, коли Російські війська наступали на місто Київ та по всій північно-східній, східній та південній Україні, і перед тим, як українські сили провели успішні контрнаступи, які звільнили значні ділянки території в Харківській та Херсонській областях.

Україна навряд чи прийме будь-яку мирну угоду на основі Стамбульських протоколів, оскільки такі умови фактично є повною капітуляцією України перед довгостроковими військовими цілями Росії. Стамбульські переговори фактично поступилися давнім вимогам Росії щодо «денацифікації» — повалення та заміни демократично обраного українського уряду та встановлення проросійської маріонеткової держави — і «демілітаризації» України — обмеження та скорочення української армії до межі, у якій вона навряд чи зможе захистити себе від майбутньої російської агресії. Стамбульські переговори також поступилися вимогам Росії, щоб Україна відмовилася від своїх прагнень приєднатися до НАТО чи будь-яких інших блоків безпеки в майбутньому. Президент України Володимир Зеленський вийшов зі Стамбульських переговорів за підтримки Європи та США у 2022 році та майже напевно відхилить такі умови у 2025 році.

Президент України Володимир Зеленський продовжує демонструвати свою відданість збереженню демократії в Україні та справедливому розв’язанню війни. Зеленський відповів на гіпотетичне запитання під час форуму “Україна. Рік 2025” 23 лютого про відставку з поста президента та заявив, що готовий піти у відставку у разі або для сприяння миру чи негайного членства України в НАТО. Зеленський зазначив, що він як і раніше відданий проведенню виборів після закінчення війни і не зацікавлений бути при владі «протягом десятиліття», і повторив, що Україна не може проводити вибори, доки Росія не припинить напади на Україну та не скасує воєнний стан. Конституція України забороняє уряду проводити вибори чи вносити зміни до Конституції України під час воєнного стану, і український уряд юридично не може скасувати воєнний стан, поки Росія продовжує атакувати Україну. Зеленський неодноразово відзначав прагнення України до проведення чесних і демократичних виборів у майбутньому.

Під час прес-конференції Зеленський заявив, що кілька європейських чиновників відвідають Київ на третю річницю повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2025 року, і повторив, що європейські країни мають брати участь у майбутніх мирних переговорах щодо війни в Україні. Зеленський зазначив, що членство в НАТО є однією з найкращих гарантій безпеки, яку може отримати Україна, і що Україна також розглядатиме членство в Європейському Союзі (ЄС), фінансування Заходом 800-тисячної української армії та присутність західного миротворчого контингенту в Україні як прийнятні гарантії безпеки в разі припинення вогню з Росією.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

16 − чотири =