Махачкала - антисемитская сходка

Російські офіційні особи заявили, що 30 жовтня російські правоохоронці придушили антисемітські заворушення в Махачкалі (Республіка Дагестан).

Американський Інститут вивчення війни (ISW) проаналізував події у Російському Дагестані, пов’язані з єврейськими погромами, 28-30 жовтня.

Згідно звіту, МВС Росії заявили, що співробітники МВС та інших правоохоронних органів придушили масові заворушення в Махачкалі та навели порядок на місцевому аеропорту після виявлення понад 150 учасників і затримання 60 учасників заворушень. У МВС також заявили, що дебошири поранили щонайменше дев’ятьох поліцейських, а інших бунтівників розшукують. Глава Дагестану Сергій Меліков стверджував, що він особисто інспектував аеропорт Махачкали, який отримав незначні пошкодження, і стверджував, що МВС і Росгвардія застосували фізичну силу як крайній засіб, сподіваючись розумно заспокоїти натовп. Російські джерела стверджували, що заворушники кидали в правоохоронців каміння, а правоохоронці у відповідь стріляли в повітря. Меліков заявив, що невідомі іноземні актори, включно з проукраїнськими Telegram-каналами, намагаються дестабілізувати регіон і стверджував, що Telegram-канал, який опублікував чутки про прибуття «ізраїльських біженців» до Дагестану, керувався з території України.

Президент Росії Володимир Путін у відповідь на антисемітські виступи в Дагестані 29 жовтня звинуватив Україну в спробі «провокувати погроми в Росії» під керівництвом Заходу. Путін під час зустрічі з членами Радбезу Росії 30 жовтня заявив, що демонстрації в Махачкалі «інспіровані, в тому числі через соціальні мережі, з території України західними спецслужбами». Путін додав, що Захід намагається використовувати регіональні конфлікти, щоб зламати Росію зсередини, і доручив регіональній владі вжити «рішучих, своєчасних і чітких дій щодо захисту конституційного ладу Росії, прав і свобод [російських] громадян, міжнаціональних і міжрелігійної злагоди». При цьому Путін не уточнив, яких саме заходів буде вживати Росія для вирішення міжрелігійних конфліктів і антисемітизму в Росії [на Північному Кавказі Росії, в очевидь, може розпочатися полювання правоохоронців на етнічних українців, кому приписуватимуть діяльність із провокування міжетнічних конфліктів]. Речник Кремля Дмитро Пєсков не коментував заходи, які можуть бути вжиті проти демонстрантів. Офіційні особи Кремля багато в чому повторювали подібні заяви до виступу Путіна та утримувались від прямого засудження учасників заворушень, і наратив Кремля про іноземну участь у заворушеннях, ймовірно, є спробою відволіктися від міжнародної критики антисемітизму та зростання ворожості до етнічних і релігійних меншин у Росії.

Меншість російських офіційних осіб прямо засудила учасників заворушень і регіональну владу за ігнорування антисемітських настроїв у Дагестані. Меліков заявив, що бойовики зрадили російських військових, які воюють в Україні, «граючи на ворога», і зазначив, що йому соромно за заворушення. Депутат Держдуми Росії Василь Власов розкритикував владу Дагестану за ігнорування антисемітських настроїв і заворушень, які тривали три дні. Власов додав, що неназваних регіоналів потрібно звільнити з посад за те, що вони не вчасно попередили заворушення.

Заворушення 29 жовтня в Дагестані підкреслюють зростаючу радикалізацію та фракційність російського суспільства внаслідок гіпернаціоналістичних ідеологій, які посилила війна в Україні. Директор Центру передового досвіду стратегічних комунікацій НАТО Яніс Сартс заявив, що події в Махачкалі є одними з проявів радикалізації російського суспільства та навколишнього медійного середовища внаслідок війни в Україні. Сартс заявив, що російські ЗМІ розпалювали ненависть до українців, Заходу та Ізраїлю, і зазначив, що багато загиблих російських військовослужбовців, які воювали під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну, походять з Дагестану. Російський мілблогер так само натякнув, що спроби Кремля звинувачувати в заворушеннях іноземні психологічні та інформаційні операції дозволяють російським чиновникам уникнути відповідальності за сприяння зміцненню радикальних настроїв серед російського мусульманського населення.

Раніше ISW оцінював, що гіпернаціоналістичні ідеології, які підтримує Кремль як виправдання війни, мають внутрішні наслідки для Росії, особливо в громадах етнічних меншин.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 − 4 =