Взорванный Северный поток

Ключову роль у плануванні та здійсненні вибухів на трубопроводах “Північний потік” та “Північний потік-2” відіграв полковник, колишній командир однієї з частин Сил спеціальних операцій (ССО) України Роман Червінський, який зараз перебуває в Україні під слідством за іншим звинуваченням.

Про це у суботу, 11 листопада, повідомили газета The Washington Post (WP) та німецький тижневик Der Spiegel з посиланням на джерела в Україні та країнах Європи, а також інших співрозмовників, знайомих із деталями події.

За словами співрозмовників цих видань, Червінський був “координатором” операції “Північний потік”, керував логістикою та командою із шести осіб, яка орендувала судно та за допомогою глибоководного водолазного обладнання встановила вибухові пристрої на газопроводах.

Червінський, при цьому, був не один і не займався безпосереднім плануванням операції, стверджують джерела WP. Військовий підкорявся наказам вищих українських офіційних осіб, зокрема генерал-майора ЗСУ Віктора Ганущака, який зрештою звітував перед головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним, пише WP.

В Україні Червінський перебуває під слідством за звинуваченням у перевищенні посадових повноважень через провал спецоперації з вербування російського пілота, результатом якої, за версією СБУ, став удар російських сил по аеродромому Канатово в Кіровоградській області.

У минулому Червінський обіймав керівні посади у військовій розвідці країни, а також у Службі безпеки України. Він також брав участь у кількох резонансних успішних спецопераціях, проведених українськими силами.

З квітня 2023 року Червінський перебуває під вартою. Через своїх адвокатів він передав WP та Der Spiegel, що не має жодного відношення до вибухів “Північних потоків”, а подібні твердження назвав “російською пропагандою”.

Залужний також неодноразово заперечував причетність ЗСУ до вибуху трубопроводів. Президент України Володимир Зеленський стверджував, що Україна не причетна до атаки на “Північні потоки” і він не віддавав таких наказів. Джерела WP стверджують, що операцію було проведено без відома президента.

Як зазначає Der Spiegel, українські джерела лише нещодавно повідомили західні спецслужби про можливу причетність Червінського. При цьому в західних розвідколах визнають, що українському силовому апарату “властиві суперництво та інтриги”, а до отриманої інформації варто ставитись з обережністю.

У червні 2022 року військова розвідка Нідерландів дізналася, що Україна, можливо, планує атакувати Північний потік, пише WP з посиланням на свої джерела. Тоді представники Центрального розвідувального управління через посередника передали Залужному, що США виступають проти такої операції. Американські чиновники вважали, що атаку було скасовано, але виявилося, що її перенесли на три місяці, зберігши ключові елементи плану.

У вересні 2022 року було підірвано три з чотирьох ниток підводних газопроводів “Північний потік” та “Північний потік-2”. Європейська влада пообіцяла, що подібна безпрецедентна атака на діючу енергетичну інфраструктуру Європи “неприйнятна і спричинить найжорсткіші заходи у відповідь”.

У міру просування розслідування західні ЗМІ, зокрема The New York Times, Die Zeit та The Washington Post, дедалі частіше стали писати про український слід у вибуху. Україна під підозрою опинилася одразу – адже вона у цьому була зацікавлена як економічно, так і політично. Судячи з повідомлень у різних джерелах, слідство вважає, що диверсія була влаштована за допомогою 15-метрової вітрильної яхти “Андромеда”, що належить українцям, орендованої компанією з Польщі.

Диверсійна група, йшлося в матеріалах The Washington Post і Der Spiegel, складалася з шести осіб: капітана, двох водолазів, двох помічників та лікаря. Для оренди човна та переміщень Європою вони використовували підроблені паспорти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 × 2 =