Якщо до кінця року Конгрес США не підтримає рішення про надання допомоги для України, то в січні вдасться вистояти, але скорочуватимуться бюджетні витрати. Підстави для оптимізму все ж таки є.
Як пише агентство УНІАН, голова Комітету з питань бюджету Верховної Ради України Роксолана Підласа вважає, що реалістичнішим є сценарій, що до кінця року буде підтримано рішення про виділення допомоги. За її словами, основою оптимізму є те, що Україна продовжує користуватися двопартійною підтримкою в Конгресі США.
“Безперечно є деякі радикальні республіканці, які не підтримують Україну і вважають, що потрібно зменшувати підтримку, але всі конгресмени, які аналізують ситуацію, розуміють, що кошти, які спрямовуються на військову підтримку України, переважно залишаються в США”, – підкреслила Підласа в ефірі телемарафону. .
За її словами, вони переважно прямують на відновлення та відродження оборонного виробництва у США. Вона навела приклад, що з 2005 року в США не було вироблено жодного зенітно-ракетного комплексу Stinger і тільки після того, як США почали постачати їх в Україну, Пентагон підписав контракт на 624 мільйони доларів для їхнього виробництва, щоб замінити на новіші моделі на складах ті, що були відправлені до нашої держави.
“Навіть якщо до кінця року не буде ухвалено рішення про надання коштів від США, то в січні ми впораємося. І державний бюджет буде виконано. Але тут треба розуміти, що це стосується фінансування не лише від США, а й усіх міжнародних партнерів України. Якщо ми матимемо недофінасування державного бюджету, тобто дефіцит буде покритий не повністю, то це означатиме велике скорочення видатків державного бюджету”,- зазначила нардеп.
При цьому песимістичному сценарії відбуватиметься скорочення тих витрат, які нині спрямовуються на підтримку економіки України.
“Зокрема, скорочуватимуться всі капітальні витрати, всі програми підтримки бізнесу. Якщо не буде достатнього фінансування, то про жодне відновлення також не може йтися у 2024 році. Крім того, ми, звичайно, продовжуватимемо говорити про перенаправлення податків з місцевого рівня на рівень державного бюджету для того, щоб ми могли забезпечувати виконання всіх наших зобов’язань перед працівниками бюджетної сфери, із соціальних виплат”, — зазначила голова бюджетного комітету.