Кремль продовжує висловлювати дедалі більшу антиізраїльську позицію у війні Ізраїлю та ХАМАС, незважаючи на те, що видавав себе зацікавленим бути нейтральним арбітром у конфлікті.
Так вважають аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).
Президент Росії Володимир Путін і прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху провели телефонну розмову 10 грудня, яка, як повідомляється, тривала 50 хвилин і була зосереджена на війні Ізраїлю та ХАМАС. Путін зазначив, що в секторі Газа склалася «катастрофічна гуманітарна ситуація» і підкреслив, що уникати наслідків для мирного населення під час протидії терористичним загрозам так само важливо, як і відкидати та засуджувати тероризм. Коментарі Путіна заслуговують на увагу в світлі руйнувань, які російське вторгнення в Україну завдало тамтешньому цивільному населенню, і навмисних зусиль Росії завдати страждань українським мирним жителям, атакуючи енергетичну інфраструктуру, що йде взимку, а також російських бомбардувань та масових вбивств мирних жителів у сирійському Алеппо та інших населених пунктів.
Повідомляється, що Путін повторив початкову риторичну позицію Кремля щодо війни Ізраїлю та ХАМАС, заявивши, що Росія готова полегшити страждання цивільного населення та деескалувати конфлікт. Останніми тижнями Путін дедалі більше відходить від цієї більш нейтральної риторики до набагато більш антиізраїльської позиції, зокрема стверджуючи, що війна веде до «знищення цивільного населення в Палестині».
Нетаньягу, як повідомляється, висловив невдоволення російською позицією щодо Ізраїлю, яку російські офіційні особи сформулювали в Організації Об’єднаних Націй (ООН) та інших багатосторонніх організаціях. Як повідомляється, Нетаньяху також критикував Росію за її «небезпечну співпрацю» з Іраном, зокрема після зустрічі Путіна з президентом Ірану Ібрагімом Раїсі в Москві 7 грудня. Ймовірно, Путін мав на меті пом’якшити занепокоєність Ізраїлю щодо російської підтримки ХАМАС і поглиблення російсько-іранського партнерства в галузі безпеки, але ізраїльська та російська риторика навколо розмови свідчить про те, що Путіну, ймовірно, не вдалося цього зробити.
Дедалі більш ненейтральний погляд Кремля на війну Ізраїлю та ХАМАС свідчить про потенційну зростаючу підтримку Росією інтересів Ірану в регіоні та зростаючу готовність протистояти Ізраїлю, вважають в ISW.