снайперы на стенах Кремля

Кремль повертається до експансіоністської риторики, яка востаннє спостерігалася перед повномасштабним вторгненням Росії в Україну, намагаючись відродити свої заяви про те, що Україна є частиною історично російської території, і обговорити кордони, які російські лідери вважають прийнятними для української держави.

Це прокоментували аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).

Заступник голови Ради безпеки Росії Дмитро Медведєв [який багатьма сприймається більше як придворний блазень путіна, ніж політик] під час спільної прес-конференції з президентом України Володимиром Зеленським 12 грудня спотворив відповідь президента США Джо Байдена на запитання ЗМІ про те, чи політика Сполучених Штатів полягає в тому, щоб виграти війну чи допомогти Україні захиститися. Байден заявив, що Сполучені Штати хочуть бачити перемогу України і що «перемога означає, що Україна є суверенною, незалежною нацією […], яка може дозволити собі захистити себе сьогодні та стримати подальшу агресію». Медведєв спотворив заяви Байдена, припустивши, що Сполучені Штати були б задоволені, якби Україна просто існувала як держава, але їм було б байдуже, як виглядають кордони України. Медведєв стверджував, що Україна все ще технічно може бути суверенною державою, якщо вся країна залишиться в межах, наприклад, Львівської області. Медведєв також неправдиво стверджував, що Байден натякнув, що Сполучені Штати лише підтримують Україну в самообороні, але не допоможуть Києву розпочати контрнаступ, щоб звільнити більше своєї землі та людей. Медведєв додав, що Україна гіпотетично може “захищатися” як крупна держава в межах Львівської області.

Медведєв регулярно й навмисно робить дивовижні заяви, але час цих заяв і зосередженість на ідеї, що Україна може існувати лише як окрема держава на території Львівської області, узгоджується з попередніми ознаками того, що Кремль повертається до своїх внутрішніх рамок, що Росія веде війну, щоб «звільнити свої історичні землі». Коментарі Медведєва були зроблені невдовзі після інтерв’ю прес-секретаря російського МЗС Марії Захарової 9 грудня агентству AFP, яке, ймовірно, ознаменувало офіційну риторичну зміну в кремлівському трактуванні війни. Захарова повторила максималістські вимоги Кремля щодо повної політичної капітуляції України та прийняття Києвом військових умов Росії та ввела розпливчасту передумову про те, що Україна повинна вивести свої війська з «території Росії» для вирішення війни. Тоді ISW оцінило, що Захарова, ймовірно, мала на увазі чотири незаконно анексовані українські області, які не повністю окуповані Росією. Проте заява Захарової, можливо, була навмисно розпливчастою, щоб дати Росії свободу визначати те, що вона вважає «російськими територіями». Коментарі Медведєва та Захарової схожі на тривалу інформаційну операцію Росії про те, що Україна може бути розділена на контрольовану Росією «Малоросію» (більшу частину України) та невелику частину Західної України, контрольовану Польщею. ISW помітив, що російські пропагандисти посилювали цю інформаційну операцію напередодні повномасштабного вторгнення та його помітне зменшення з того часу дотепер.

Повернення кремлівської ідеї «розділеної України», ймовірно, є організованою спробою ввести міжнародну спільноту в оману, щоб вона відкинула ключові складові суверенітету України: її територіальну цілісність, визначену усіма державами, у тому числі Росією, в 1991 році, і її право на самовизначення. ISW оцінило, що Кремль використовував подібні інформаційні операції наприкінці 2021 та на початку 2022 років, щоб створити умови для повномасштабного вторгнення Росії в Україну, водночас вводячи Захід в оману до пошуку дипломатичної деескалації. Росія все ще переслідує свою максималістську мету захопити і контролювати всю Україну та використовує ці інформаційні операції, щоб стримати подальшу військову допомогу Україні та загальмувати час, потрібний для відновлення її оборонно-промислового комплексу (ОПК) і відновлення її армії.

Роздуми Медведєва та заява Захарової, розглянута в контексті інформаційних операцій, які Кремль використовував перед повномасштабним вторгненням, ставлять під серйозний сумнів думку про те, що Москву влаштує навіть вся територія чотирьох українських областей, які вона незаконно анексувала, не кажучи вже про те, що з тим, де зараз стоять лінії фронту. Варто також відзначити, що Кремль, схоже, переглядає свої чіткі територіальні цілі в бік підвищення, оскільки підтримка США Україною, здається, коливається, а західні голоси, як повідомляється, стверджують, що потрібно тиснути на Україну, щоб вона запропонувала територіальні поступки, вважає ISW.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

four × one =