Газпром

Втрата європейського ринку газу, який до війни йшло більше половини експорту “Газпрому”, вдарила по газових доходах російської економіки.

За підсумками січня — листопада 2023 року виторг від експорту газу скоротився втричі, повідомив у понеділок тимчасово виконуючий обов’язки голови Федеральної митної служби РФ Руслан Давидов.

“Постачання газу скоротилися у вартісному обсязі на 69%, а у фізичному обсязі – на 34% порівняно з минулим роком”, – звітував він.

Експорт нафти, незважаючи на європейське ембраго та санкції з вимогою дотримуватися “стелі цін”, просів на 7% у фізичному обсязі.

Хоча Путін двічі на рік зустрічався з головою КНР Сі Цзіньпіном і пропонував у п’ять разів збільшити імпорт російського газу, Пекін так і не підписав контракт, життєво необхідний “Газпрому”. За даними The Sourth China Morning Post, каменем спотикання стала ціна: Китай вирішив скористатися вразливим становищем путінської Росії на світових ринках. Вже російський газ, що купує, вдвічі дешевше, ніж Туреччина і Європа, Китай розраховує на нові знижки, а крім того, не бажає інвестувати кошти в будівництво. Багатомільярдне будівництво нового магістрального газопроводу, на думку Піднебесної, має сплатити “Газпром”.

Втім, путінський газовий монополіст, завдяки політиці диктатора, вже став банкрутом і навряд чи самостійно подужає таке будівництво. За рік, що завершився 30 червня 2023, “Газпром” отримає трильйон рублів чистого збитку, він опинився в стані касового розриву і був змушений витратити дві третини готівкових запасів. Видобуток “Газпрому” за підсумками першого півріччя впав на чверть порівняно з довоєнними рівнями – рекордно в історії російської газової промисловості.

До 2025 року газова монополія отримає трильйон рублів збитку через зниження виручки, збільшення податкового навантаження та необхідність оплачувати програму газифікації, говорив у листопаді голова комітету Держдуми з енергетики Павло Завальний.

За його словами, експорту “не буде”, а витрати “залишилися”.

Путін використовував трубопровідний газ як зброю, чинячи тиск на сусідів. Як будь-яка зброя, вона у якийсь момент відмовляє, ламається або зовсім вибухає в руках.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

three × four =