Путин окровавленный

Російський диктатор Володимир Путін, який розв’язав у Європі найжахливішу війну 21 століття, натякає Заходу на готовність до переговорів щодо припинення вогню лінією фронту в Україні.

Про це пише The New York Times (NYT).

Незважаючи на войовничу риторику, президент РФ дипломатичними каналами передає сигнали, що він готовий припинити вогонь, розповіли виданню американські та колишні російські чиновники, близькі до Кремля. За їхніми словами, Путін з вересня натякає на готовність до перемир’я, яке б “заморозило” війну на поточних позиціях.

“Вони (представники Кремля) кажуть: “Ми готові до переговорів про припинення вогню”. Вони хочуть залишитися там, де зараз на полі бою”, — розповів високопоставлений іноземний чиновник, який зустрічався з представниками Москви восени. “Він готовий зупинитися на поточних позиціях”, – підтвердив один із колишніх російських чиновників. При цьому Путін не готовий відступити ні на метр від захоплених позицій.

Співрозмовники NYT кажуть, що Путін зараз бачить слушний момент: контрнаступ України “скінчився невдачею”, підтримка Заходу згасає.

У статті також йдеться про те, що восени 2022 року, після розгрому РФ у Харківській області, від Кремля надходив аналогічний план. Після цього глава генштабу США Марк Міллі закликав Київ до переговорів, вважаючи, що нинішній рівень досягнень був стелею “розумних очікувань”.

“Однак інші високопоставлені американські чиновники вважали, що переговори поки що передчасні”, – пише видання. Окрім того, воювати далі пропонував президент України Володимир Зеленський.

Коли домовитися тієї осені не вдалося, Путін “сприйняв свою роль головнокомандувача з майже місійською рішучістю”. За даними джерел NYT, взимку 2023 року російський президент проводив із військовими по дві відеонаради на день, обговорюючи ситуацію на полі бою.

На одній із закритих зустрічей міністр оборони РФ Сергій Шойгу тоді розповідав, що “Путін сповнений рішучості продовжувати боротьбу”. Міністр озвучив дані, за якими Росія має перевагу в танках і бойових літаках, і є плани щодо збільшення військового виробництва. Також Шойгу говорив, що Росія може у разі потреби мобілізувати до 25 мільйонів людей.

Водночас Кремль намагався створювати можливі канали для переговорів, щоб задіяти їх, “коли прийде час”. У тому числі для цього президент РФ запрошував до Москви лідерів африканських країн (які, нагадаємо, представили свій мирний план Україною та їздили з ним до Києва влітку).

Якщо на момент початку українського наступу Путін був “напруженим”, то до кінця літа, коли стало зрозуміло, що атаки ЗСУ вдалося відбити, російський президент почав “випромінювати стабільність та впевненість”, кажуть співрозмовники.

“Заспокоїлися” і ключові російські урядовці. Якщо спочатку вони розглядали війну як катастрофу, то “тепер вони до неї звикли”.

Російські чиновники, які давно знають Путіна, розповіли NYT про те, що в приватному порядку президент РФ висловлює бажання оголосити про перемогу, припинити війну по нинішній лінії фронту. Основна мотивація Кремля до завершення війни: “Путін прагне того, щоб більшість росіян продовжили нормальне життя”.

Тому “неофіційні російські емісари обговорювали із співрозмовниками (на Заході – Ред.) контури потенційної угоди, яку прийме Путін”.

При цьому співрозмовники NYT оспорюють тезу, що звучить на Заході, що Кремль продовжуватиме війну, чекаючи перемоги Трампа в США.

“Колишні російські чиновники заявили, що Путін хотів би укласти угоду раніше, враховуючи невизначеність, властиву війні”, – йдеться у статті.

Ситуацію, що склалася (при заморожуванні війни на лінії фронту) в Росії “легко можуть уявити як перемогу, підкреслюючи створення сухопутного коридору до Криму, армію, що впоралася з контрнаступом України, і анексію чотирьох українських регіонів”, пише видання.

За словами одного із співрозмовників, ідеальний час для ймовірної угоди для Кремля перед президентськими виборами в Росії в березні. При цьому американські чиновники повідомили виданню, що Путін хоч і повідомляє, що відкритий для угоди, але при цьому чекає від Заходу на конкретніші пропозиції.

Один із каменів спотикання, за даними газети, – ”рішучість Путіна не допустити вступу України до НАТО”.

Також високопоставлені американські чиновники “не вірять, що будь-який видний український політик міг би погодитися на угоду, за якою Росія залишиться з такою великою українською територією”.

Третя перешкода — бажання влади США змусити Путіна вдатися до поступок. Крім того, багато хто на Заході скептично ставиться до припинення вогню, оскільки кажуть, що Москва переозброїться для наступного нападу.

У коментарі The New York Times речник Путіна Дмитро Пєсков заявив, що викладені у статті тези “концептуально невірні”, і цілі РФ по Україні залишаються незмінними.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

eighteen − 17 =