Верховна Рада

Ввечері у понеділок, 25 грудня, уряд вніс до парламенту законопроект №10378 про удосконалення мобілізації й військового обліку. Документ передбачає зміни до мобілізації та проходження військової служби. У ньому йдеться про зміну призовного віку, порядку вручення повісток, а також уточнення щодо осіб, які мають право на відстрочку.

Пропонується:

– змінити призовний вік з 27 до 25 років;
– скасувати строкову службу — усіх строковиків звільнять з військової служби, за бажанням вони можуть укласти контракт. Якщо строковика демобілізують, то призвати його зможуть лише через шість місяців після звільнення зі строкової служби;
– замість строкової служби ввести базову військову службу, яку громадянин України має пройти до 25 років;
– вилучити поняття “обмежена придатність”. Військово-лікарські комісії (ВЛК) будуть визначати лише придатність або непридатність до військової служби. Усі ті, хто має рішення ВЛК про обмежену придатність, мають протягом шести місяців після ухвалення закону заново пройти ВЛК;
– надати органам місцевого самоврядування повноваження сприяти та допомагати мобілізації;
– надати мобілізованим, які прослужать 36 місяців, право звільнитися з військової служби;
– дозволити надсилати повістки про виклик до ТЦК і СП через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста або на електронну пошту;
– громадяни України віком 18-60 років повинні стати на військовий облік. Жінки стають на військовий облік, якщо мають військову або медичну освіту, а ті, хто має професію, споріднену зі спеціальним переліком Міноборони, стають на військовий облік за бажанням;
– до громадян України, які порушуватимуть закон про мобілізацію (не уточнять дані, не стануть на облік, не зʼявляться за повісткою), можуть застосувати санкції. Їх внесуть до Єдиного реєстру боржників, що означатиме заборону на продаж рухомого і нерухомого майна, заборону на отримання водійського посвідчення та керування авто, заборону на виїзд за кордон, заборону на отримання кредитів, заборону на отримання пільг від держави, заборону на користування коштами тощо.

Також, згідно із законопроектом, вводиться нове військове звання — рекрут. Під цим поняттям йдеться про громадян України, які проходять випробування перед підписанням контракту, базову військову службу або призвані під час мобілізації. Під час випробування оцінюватимуть навички та придатність до служби.
– громадяни України, які перебувають на військовому обліку, повинні будуть завжди мати при собі військовий документ;
військові, які протягом шести місяців безперервно залучені до бойових дій, мають бути виведені на відпочинок і відновлення боєздатності. Період відновлення має становити не менше ніж два місяці;
– внести зміни до прав на відстрочку і звільнення з військової служби, а також до правил бронювання — їх значно скоротять.
– крім того, що повістки зможуть надсилати через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста або на електронну пошту, залишається функція особистого вручення:
— у приміщенні ТЦК його представниками;
— за місцем проживання (перебування) представниками ТЦК або поліціянтами;
— за місцем роботи представниками ТЦК, роботодавцем або поліціянти;
— у громадських місцях представниками ТЦК або поліціянтами.

Військовозобовʼязаних та резервістів, які вчасно не прибули до військових частин, вноситимуть до Єдиного реєстру боржників. Для них передбачені певні обмеження:
— заборона виїзду за кордон;
— заборона на проведення операцій з рухомим та нерухомим майном;
— обмеження на право керування власним транспортним засобом та отримання посвідчення водія;
— обмеження права на користування та розпорядження коштами та іншими цінностями;
— відмова в укладенні кредитного договору, договору позики;
— призупинення отримання пільг та послуг від держави.

Документом “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби” вказано, хто не підлягає мобілізації та має право на відстрочку.

Так, право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації мають:
–особи з інвалідністю І чи ІІ групи або ж тимчасово непридатні за станом здоров’я на термін до шести місяців;
— особи, дружина (чоловік) яких з-поміж осіб з інвалідністю I або II групи та/або одного зі своїх батьків або батьків дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю I або II групи за умови, що такі особи з інвалідністю обрали військовозобов’язаного для здійснення за ними догляду;
— жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю не більше домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
— вагітні жінки.
— чинні народні депутати України та депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Згідно із законопроектом, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації на особливий період:
— здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти та здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий за однією спеціальністю (професією), а також докторанти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти;
— наукові та науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової вищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, та педагогічні працівники вищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової вищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти за умови, що вони працюють відповідно в закладах вищої або фахової вищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах фахової (професійно-технічної) або загальної середньої освіти за основним місцем роботи на повну ставку.
— чоловіки й жінки, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час антитерористичної операції.

Законопроект встановлює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації протягом двох років з дня звільнення з військової служби військовозобов’язані, які проходили військову службу під час дії правового режиму воєнного стану та були звільнені зі служби в запас. Також не підлягають призову військовозобов’язані, які проходили військову службу і були звільнені в запас у зв’язку зі звільненням з полону. Ці категорії осіб можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації протягом шести місяців й військовозобов’язані, які були звільнені від строкової військової служби під час дії воєнного стану.

Право на відстрочку від призову не мають державні службовці, працівники Бюро економічної безпеки України, Державної виконавчої служби України та прокуратури.

Пропонується військовослужбовцям, звільненим із полону, відпочити та пройти відновлення шляхом під час додаткової відпустки зі збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів.

Цей документ планують обговорювати в Комітеті Верховної Ради. Однак експерти вважають, що все відбуватиметься за прискореною процедурою.

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський під час нещодавньої прес-конференції розповів, що Генштаб звернувся із запитом щодо мобілізації додаткових 450-500 тисяч українців. Про те, що військове керівництво вже внесло запит про мобілізацію 500 тисяч військових, повідомив 25 грудня голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

19 − 8 =