Ракета

Російські війська завдали найбільшої серії ракетних і безпілотних ударів по Україні з початку повномасштабного вторгнення вранці 29 грудня.

Українські військові джерела повідомили, що російські сили запустили 36 безпілотників «Шахед-136/131» і понад 120 ракет різного розміру по промислових і військових об’єктах та критичній інфраструктурі міст Києва, Харкова, Львова, Дніпра, Запоріжжя, Одеси та Сумської, Черкаської та Миколаївської областей.

Генштаб ЗС України повідомив, що російські сили випустили по Україні загалом 160 повітряних цілій і українські сили збили 27 «Шахедів» і 88 Х-101, Х-555, і ракети Х-55. Головнокомандувач України генерал Валерій Залужний повідомив, що російські війська першими запустили 36 безпілотників «Шахед» з півночі, південно-східному та західному напрямках вранці 29 грудня. Залужний повідомив, що російська стратегічна авіація та бомбардувальники пізніше випустили щонайменше 90 Х-101, крилатих ракет Х-555 і Х-55, восьми ракет Х-22 і Х-32. Російські війська також завдали ударів по м. Харків модифікованими зенітними ракетами С-300 і запустили загалом 14 балістичних ракет С-300, С-400 та Іскандер-М з окупованого Криму та Росії. Залужний повідомив, що російські сили також запустили п’ять гіперзвукових балістичних ракет повітряного базування “Кінжал”, чотири протирадіолокаційні ракети Х-31П і одну крилату ракету Х-59 по невстановленим цілям в Україні. Президент України Володимир Зеленський повідомив, що російські війська завдали ударів по об’єктах цивільної інфраструктури, таких як пологовий будинок, навчальні заклади, торговий центр, комерційний склад і житлові будинки в містах по всій Україні.

Пакет ударів, який російські війська застосували 29 грудня, здається, є кульмінацією кількох місяців російських експериментів із різними комбінаціями безпілотників і ракет, а також спроб випробувати українську ППО. Протягом останніх кількох місяців російські війська завдали серії ракетних і безпілотних ударів різного масштабу, використовуючи різні комбінації безпілотників, крилатих і балістичних ракет. У більшості останніх ударів російські війська використовували або виключно безпілотники типу «Шахед-136/131», або більшість безпілотників «Шахед» у супроводі меншої кількості ракет. Зокрема, українські сили не перехопили жодної з ракет Х-22/Х-32, балістичних ракет (С-300 та «Іскандер-М»), гіперзвукових балістичних ракет повітряного базування «Кінжал» (Х-47), протирадіолокаційних ракет Х-31П або крилатих ракет Х-59, які російські збройні сили запустили 29 грудня, що свідчить про те, що російські збройні сили змогли успішно застосувати деякі уроки щодо ефективних комбінацій ударних пакетів і що «Шахеди», які передували ракетам, можуть відвернули українську протиповітряну оборону або іншим чином уможливили удар. Росія, ймовірно, навмисно накопичувала ракети різних розмірів протягом осені та початку зими 2023 року, щоб створити більш різноманітний удар узагальнити та застосувати уроки, отримані під час різноманітних недавніх розвідувальних і дослідницьких місій, а саме використання «Шахедів» для обходу української протиповітряної оборони, одночасно використовуючи ракети для нанесення максимальної шкоди призначеним цілям. 21 жовтня ISW оцінив, що російські війська, ймовірно, диверсифікували поєднання ракет, плануючих бомб і безпілотників, які використовувалися в ударних пакетах, щоб визначити слабкі місця в українському прикритті протиповітряної оборони, щоб оптимізувати ударний пакет, такий як той, який запустили російські сили 29 грудня. Заступник начальника Головного управління військової розвідки України (ГУР) генерал-майор Вадим Скібіцький 28 серпня також зазначив, що російські війська, ймовірно, використовують ударні пакети, що складаються з більшої кількості безпілотників, ніж ракет, щоб визначити траєкторії польоту, які обходять українську протиповітряну оборону та дозволяють іншим снарядам більш надійно досягати призначених цілей. Українські військові чиновники, включно з речником ВПС України полковником Юрієм Ігнатом, давно відзначають, що російські війська часто використовують безпілотники типу «Шахед» для дослідження української протиповітряної оборони та визначення маршрутів ударів, які найбільш ефективно обходять українські оборонні кластери. Навпаки, пакет ударів 29 грудня включав 36 безпілотників «Шахед» і 120 ракет різних розмірів.

Росія продовжуватиме завдавати масштабних ударів по Україні, намагаючись принизити український моральний дух і здатність України вести військові дії проти Росії. Залужний заявив, що російські війська 29 грудня обстріляли об’єкти критичної інфраструктури, промислові та військові об’єкти в Україні. Офіційні особи вказали, що російські війська в основному завдавали ударів по житлових будинках, транспортній інфраструктурі та промисловим об’єктам, хоча це неповний перелік російських цілей. Російські джерела, зокрема Міністерство оборони, стверджували, що основними цілями були український оборонно-промисловий комплекс (ОПК) та українська військова інфраструктура.

Російські війська восени 2022 року та взимку 2022-2023 років провели першу кампанію масових ударів по українській енергетичній інфраструктурі, яка мала на меті зруйнувати українську енергетичну мережу взимку, щоб погіршити моральний стан українців до такої міри, щоб зламати волю українців до боротьби. Ця спроба зазнала невдачі, але російські сили провели послідовну ударну кампанію в Україні по цивільним об’єктам, яка все ще спрямована на приниження морального стану українців, а також зосереджена на створенні Україні збитків.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

one × 2 =