Російські правоохоронні органи кодифікують ксенофобні методи профілювання, які дозволяють припустити, що мігранти схильні до злочинної діяльності на тлі триваючих конфліктів між громадянами Росії та натуралізованими мігрантами.
24 січня російське пропагандистське видання RTVI повідомило, що Міністерство внутрішніх справ Росії опублікувало «криміногенний індекс», де мігранти з яких країн скоїли найбільше злочинів у Росії, у відповідь на запит депутата Держдуми РФ Михайла Матвєєва визначити, чи «іммігранти з певних країн мають кримінальні ознаки». У звіті МВС виявлено, що злочини, вчинені мігрантами з «сусідніх країн», зменшилися між 2013 і 2019 роками, але зросли з 2019 року. У звіті МВС також встановлено, що громадяни Узбекистану скоїли 40 відсотків усіх злочинів, скоєних іноземцями з «сусідніх країн» у період з січня 2022 року по травень 2023 року.
Ймовірно, на громадян Узбекистану припадає найвищий відсоток злочинів, оскільки мігрантів з Узбекистану в Росії більше, ніж мігранти з інших країн Центральної Азії та Південного Кавказу. Матвєєв заявив, що звіт МВС виключає мігрантів з натуралізованим російським громадянством, маючи на увазі, що мігранти скоюють більше злочинів, ніж відображено в офіційних висновках МВС. Голова Слідчого комітету Росії Олександр Бастрикін у вересні 2023 року аналогічно заявив, що кількість тяжких злочинів, скоєних іноземними громадянами в Росії, зросла на 32 відсотки з 2022 по 2023 рік. Навмисні спроби російської влади висвітлити злочини мігрантів і зобразити мігрантів як небезпеку для російського суспільства, ймовірно, є частиною постійних зусиль, спрямованих на заспокоєння провоєнної російської ультранаціоналістичної спільноти, яка також регулярно висловлює ксенофобію по відношенню до спільнот мігрантів і діаспори та примушує мігрантів переходити на російську мову. військова служба через обмеження можливостей роботи в Росії.
Глава Республіки Саха Айсен Ніколаєв та інші російські джерела стверджували, що невідомі іноземні актори могли спровокувати протести в Якутську, Республіка Саха, після того, як натуралізований громадянин з Таджикистану нібито вбив громадянина Росії. Ніколаєв припустив, що іноземні агенти могли заохочувати ці протести з метою розпалювання конфлікту та розколу російського суспільства. Ніколаєв доручив владі Республіки Саха стежити за мігрантами та розслідувати обставини, за яких підозрюваний у вбивстві отримав російське громадянство. Відповідь Ніколаєва, яка засуджує протести як задумані ззовні, і підтримує жорстку позицію щодо натуралізованого громадянина Росії, ймовірно, відображає ширшу боротьбу, з якою продовжують стикатися російські ультранаціоналісти, намагаючись зобразити громади неетнічної російської діаспори як внутрішню загрозу для російського суспільства, тоді як Кремль продовжує зображувати Росію як гармонійне багатонаціональне суспільство.