Яндекс

Yandex NV уклав угоду на суму 475 мільярдів рублів (5,21 мільярда доларів США) щодо продажу так званого Яндексу російським інвесторам, що стало найбільшим корпоративним виходом із країни після вторглися Москви в Україну майже два роки тому.

Про це пише Reuters.

Підготовлена ​​Кремлем угода призведе до того, що найбільший російський технологічний гравець повністю потрапить під російську власність.

Колись розглядався як одна з небагатьох російських компаній із потенціалом стати глобальним бізнесом, Yandex (YNDX.O), зареєстрований на Nasdaq, це провідні онлайн-сервіси, включаючи пошук, рекламу та замовлення поїздок в Росії.

Його співзасновник Аркадій Волож, який переїхав з Росії до Ізраїлю в 2014 році, розкритикував вторгнення Росії в Україну в серпні як «варварство», що спонукало декого в Кремлі домагатися націоналізації Яндекса, кажуть люди, обізнані з цим питанням.

Але в кінцевому підсумку страх перед відтоком технологічних мізків допоміг утримати цю перспективу в страху і призвів до складної угоди, згідно з якою бізнес Яндекса, на який припадає понад 95% доходів, залишався в Росії та перебував під контролем цієї держави. Кремль, який привітав угоду, вів переговори з Яндексом близько 18 місяців, щоб спробувати відокремити російський бізнес від Yandex NV, його голландської материнської компанії.

Yandex NV завжди прагнув представити себе вільним від впливу Кремля, і це завдання стало більш складним, оскільки компанія стала таким стратегічним національним активом.

Угода розраховує ринкову капіталізацію Яндекса на рівні 10,2 мільярда доларів США на основі середньозваженого показника його акцій на Московській біржі за три місяці. Наприкінці 2021 року, перед вторгненням Росії, ринкова вартість Яндекса наближалася до 30 мільярдів доларів.

Ціна продажу відображає “обов’язкову знижку не менше 50% до “справедливої ​​вартості”, повідомив Yandex NV. Уряд Росії повинен схвалити угоди з продажу іноземних активів і вимагає дисконту не менше 50%.

Майже 88% структури власності Яндекса зараз знаходяться у вільному обігу, серед акціонерів якого багато західних фондів.

У заяві Yandex NV сказано, що угода складатиметься з грошового еквівалента щонайменше 230 мільярдів рублів і приблизно до 176 мільйонів акцій Yandex NV класу A.

«Готівкова винагорода буде виплачена в китайських юанях (CNH) за межами Росії», — повідомили в Yandex NV, додавши, що після завершення угоди вони припинять використання бренду Яндекс.

Покупець Consortium.First — новостворений інвестиційний фонд під управлінням довіреної особи Solid Management. Її очолювали члени вищого керівництва Яндекса в Росії та підтримували чотири фінансові інвестори, включаючи Аргонавт, інвестиційний фонд, який остаточно належить Лукойлу.

Серед покупців також були три інші компанії – Infinity Management, IT.Elaboration і Meridian-Servis, які належать Олександру Чачаві, Павлу Прасу та Олександру Рязанову відповідно.

Yandex NV уточнив, що жоден з учасників консорціуму не перебуває під санкціями США, ЄС, Великобританії чи Швейцарії. Ця вимога виключає інших потенційних російських покупців, повідомили джерела Reuters.

Після схвалення регулюючими органами та акціонерами продаж планується завершити у два етапи, перший із яких має завершитися в першій половині 2024 року, а другий етап – через сім тижнів.

Yandex NV планує вивести свої акції класу А з Московської біржі після того, як Яндекс отримає новий публічний лістинг.

Джон Бойнтон, голова ради директорів Yandex NV, сказав, що команда знайшла найкраще можливе рішення для своїх акціонерів і користувачів у «надзвичайних обставинах».

Yandex NV збереже портфоліо з чотирьох технологічних бізнесів на ранній стадії розвитку в хмарі, рішеннях для обробки даних, безпілотному керуванні й освітніх технологіях.

Він також збереже центр обробки даних у Фінляндії, а також «основний актив інтелектуальної власності» з 1300 співробітників і перехідні ліцензії до 2024 року.

У листі до співробітників у Росії керівництво Яндекса заявило, що головним завданням було уникнути руйнування його суті, підкресливши, що Яндекс залишиться незалежним.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 + six =