Приднестровье

Кремль проводить інформаційні операції проти Молдови, дуже схожі на ті, які він використовував перед вторгненням в Україну в 2014 і 2022 роках, імовірно, щоб встановити умови, щоб виправдати можливу майбутню ескалацію Росії проти Молдови.

Про це йдеться в аналітичної статті вашингтонського Інституту вивчення війни (ISW).

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров відповів на запитання після свого виступу в російській Держдумі 14 лютого про придністровський конфлікт і неправдиво заявив, що Сполучені Штати та Європейський Союз контролюють уряд Молдови. Лавров заявив, що Захід зупинив переговорний процес у форматі 5+2 у придністровському конфлікті. Процес “5+2” включав Росію, Україну, Придністров’я, Молдову та Організацію з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) як посередників та ЄС і США як спостерігачів. Лавров заявив, що Росія «зробить усе», щоб відновити процес “5+2”. Віце-прем’єр-міністр Молдови Олег Серебрян 28 січня заявив, що Молдова не повернеться до процесу “5+2”, доки російсько-українські відносини не покращаться і війна Росії в Україні триватиме. Лавров стверджував, що в Придністров’ї перебувають близько 200 000 російських громадян і що Росія «стурбована їхньою долею» і «не дозволить їм стати жертвами чергової авантюри Заходу». Далі Лавров стверджував, що Молдова вирішила не давати субсидії з державного бюджету таким регіонам, як Гагаузія, які виступають проти інтеграції Молдови в ЄС. Лавров порівняв дії Молдови щодо Гагаузії з тим, як Захід «відмовився» дати екс-президенту України Віктору Януковичу час переглянути Угоду про асоціацію України з ЄС у 2013 році. Лавров стверджував, що Захід висуває аналогічні «ультиматуми» Кишиневу щодо євроінтеграції.

Раніше Кремль звинуватив Україну у відмові від Мінських домовленостей, які встановили перемир’я після 2014 року після першого російського вторгнення в Україну та залучили Україну, Росію та ОБСЄ за участю Франції та Німеччини як посередників, а президент Росії Володимир Путін регулярно стверджував, що нібито порушення Україною Мінських домовленостей «змусили» Росію вторгнутися в Україну в 2022 році. Кремль також використовував ідею захисту своїх «співвітчизників за кордоном», щоб виправдати той факт, що російські війська окупували Придністров’я з 1992 року, а також повномасштабне вторгнення Росії в Україну в 2014 і 2022 роках. Кремль також звинуватив США в організації протестів, які спалахнули після виходу Януковича з Угоди про асоціацію з ЄС у 2013 році, і стверджував, що ймовірний подальший «державний переворот» за підтримки США змусив Росію вторгнутися в Крим і почати військові операції на Донбасі в 2014 році для того, щоб захистити тих, хто «проти перевороту» та російських «співвітчизників за кордоном».

ISW продовжує оцінювати, що чиновники та рупори Кремля намагалися встановити інформаційні умови, щоб виправдати можливі зусилля Росії дестабілізувати Молдову та запобігти її інтеграції до Заходу, і той факт, що Лавров сприяв цим наративам — і додав додаткові звинувачення — свідчить про те, що Кремль організовує ці ширші зусилля в інформаційному просторі. Інші посадовці російського МЗС, зокрема речник МЗС Марія Захарова, раніше заявляли, що влада Молдови намагається економічно «задушити» Придністров’я, перешкоджає дипломатичному вирішенню придністровського конфлікту та стикається з широким внутрішнім невдоволенням політика уряду Молдови. Пов’язаний із Кремлем мілблогер нещодавно взявся за питання Придністров’я, щоб послідовно просувати схожі кремлівські наративи, а також заяви про те, що Молдова «мілітаризується» з метою «примусово реінтегрувати» Придністров’я в Молдову — зусилля, для яких Росія, за словами мілблогера, повинна підготуватися. Нещодавно влада Молдови звинуватила російських миротворців у Придністров’ї у проведенні навчань і застосуванні зброї в зоні безпеки Молдови в порушення протоколів Спільної контрольної комісії (СКК) ОБСЄ. Терміни можливої ​​російської гібридної операції в Молдові невідомі, але Кремль створює інформаційні умови, щоб це стало можливим найближчим часом. Можливо, це інформаційна підготовка до вторгнення до Молдови після гіпотетичного поглинання України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

eighteen + one =