Авдіївка

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що російські війська встановили «повний контроль» над Авдіївкою Донецької області, оскільки російські війська продовжили просування до населеного пункту 17 лютого, а українські сили, ймовірно, відійшли з Авдіївки.

Американський Інститут вивчення війни (ISW) проаналізував дії українських та російських сил під час виходу Сил обороні України з Авдіївки.

Увечері 17 лютого Шойгу доповів президенту Росії Володимиру Путіну, що підрозділи російського Центрального угруповання військ завершують захоплення Авдіївки та очищають райони, де, за словами Шойгу, російські війська захопили українські сили. Путін назвав 30-у мотострілецьку бригаду (2-а загальновійськова армія (ЦВО), Центральний військовий округ (ЦВО)); 35-а, 55-а та 74-а мотострілецькі бригади (всі 41-а ОМС, ЦВО); 1-а, 9-та та 114-а мотострілецькі бригади та 1454-й мотострілецький і 10-й танковий полки (усі – 1-й армійський корпус “ДНР”); і 6-й, 80-й і 239-й танкові полки (всі 90-та танкова дивізія 41-ї ЗВА, ЦВО) для захоплення Авдіївки під керівництвом командувача Групою військ Російського Центру генерал-полковника Андрія Мордвічева.

Геолокаційні кадри, опубліковані 17 лютого, показують, що російські війська просунулися в північну Авдіївку вздовж залізничної колії, у східній частині Авдіївського коксохімічного заводу та в промисловій зоні поблизу Авдіївського кар’єру на північному сході Авдіївки. Додаткові кадри з геолокацією показують, що російські війська просунулися до центру Авдіївки з півдня та захопили будівлі міськадміністрації та Палацу культури. Російські мілблогери переважно стверджували, що російські війська захопили більшу частину Авдіївки, за винятком деяких західних околиць, і просунулися до Ласточкиного (на захід від Авдіївки), хоча деякі відомі мілблогери стверджували, що осередки українських військ залишаються в західній частині Авдіївки, в Коксохімічному заводі, в мікрорайоні Хімік на південному заході Авдіївки та в житловому масиві на південному сході Авдіївки.

Українські чиновники зазначили, що українські війська завдали російським військам значних втрат під час оборони та відходу з Авдіївки. Прес-служба Таврійського угруповання військ України повідомила, що українські війська на Таврійському напрямку (з Авдіївки до західної частині Запорізької області) завдали ворогу втрат у період з 1 січня по 15 лютого: 20 018 осіб особового складу, 199 танків і 481 бойових броньованих машин. Більшість втрат війська РФ зазнали в районі Авдіївки. Як повідомляється, український військовий, який діяв поблизу Авдіївки, заявив, що тільки 17 лютого російські сили втратили сотні бійців, а 16 лютого зазнали великих втрат. Командувач Таврійської групи військ бригадний генерал Олександр Тарнавський заявив, що деякі українські сили були захоплені в полон під час відходу з Авдіївки, але відхід в основному відбувався згідно з планом і що російські сили не завершили запланованого оточення українських сил.

Російські джерела в основному характеризували український відхід як неорганізований і дорогий і стверджували, що російським військам вдалося оточити великі українські групи в Авдіївці, але ISW не знайшов жодних доказів, що підтверджують ці російські заяви. Російські ультранаціоналістичні мілблогери значною мірою розширили ті самі кілька відео з жменькою українських військовополонених, захоплених поблизу Авдіївки, щоб стверджувати, що російським військам вдалося оточити великі групи українських сил у цьому населеному пункті. Російські мілблогери також стверджували, що українські сили зазнали непомірних втрат в Авдіївці через безладне відведення, а Шойгу так само стверджував, що українські сили втратили понад 1500 особового складу за останні 24 години. Російські мілблогери зазвичай публікують і значно посилюють кадри захоплення українських військовополонених і кадри загиблих під час боїв, що мають високу інформаційну важливість, і кадри, які російські мілблогери наразі посилили, не узгоджуються з російськими заявами про українські втрати та захоплення українських військовополонених. Російські мілблогери також розширили обмежені кадри кількох українських військовослужбовців, які відступають під вогнем, щоб підтвердити заяви про те, що виведення було неорганізованим, але ці кадри самі по собі не вказують на те, що мали місце великі хаотичні українські виведення. Деякі мілблогери також розширили кадри, на яких видно, як українські війська вільно ходять просто неба під час відступу.

Відсутність кадрів, які підтверджують російські заяви про те, що відхід не був упорядкованим або що російські сили забрали багато українських військовополонених, сама по собі не спростовує російських заяв, але ця відсутність таких кадрів є дуже незвичною для інформаційного середовища, коли російські сили захоплюють населений пункт. “Донецька народна республіка” публікує численні зйомки безпілотників районів, в яких діє 1-й армійський корпус “ДНР”, включно з районом Авдіївки, а російські війська схильні оприлюднювати значні українські втрати, щоб продемонструвати масштаб своїх успіхів. Хоча нинішній російський інформаційний простір не так прославляє жахіття бойових дій, як це робили афілійовані з «Вагнером» джерела під час взяття Соледара та Бахмута взимку та навесні 2023 року, Авдіївка є настільки помітною ділянкою фронту, що відсутність кінозйомок чи посилення кадрів таких подій є незвичним, якщо ці події відбулися, як заявлено.

Схоже, що російські війська тимчасово встановили обмежену та локалізовану перевагу в повітрі та змогли надати наземним військам безпосередню підтримку з повітря в останні дні своєї наступальної операції із захоплення Авдіївки, ймовірно, вперше, коли російські сили зробили це в Україні. Речник української бригади, яка діє поблизу Авдіївки, 17 лютого заявив, що російські сили випустили 60 плануючих бомб КАБ по українських позиціях в Авдіївці за минулу добу, а український військовий, який діє в цьому районі, заявив, що російські сили випустили до 500 плануючих бомб по Авдіївка за останні дні. Командувач Таврійської групи військ ЗСУ бригадний генерал Олександр Тарнавський заявив, що російські війська 14 лютого завдали 73 авіаудари на Таврійському напрямку, що є рекордною кількістю, оскільки російські війська активізували тактичний розворот в Авдіївці. Пов’язаний з Кремлем мілблогер 17 лютого заявив, що російські війська за останні 48 годин випустили 250 плануючих бомб FAB тільки в одному районі Авдіївки. Російські джерела широко приписували використання росіянами плануючих бомб, що дозволило російським військам подолати українську оборону в Авдіївці, а деякі російські мілблогери стверджували, що російські сили мають перевагу в повітрі в цьому районі.

З початку 2023 року російські збройні сили поступово збільшили використання плануючих бомб на всьому ТВД, але нещодавнє масове застосування плануючих бомб в Авдіївці — це перший випадок, коли російська авіація застосувала ці бомби в масштабі для забезпечення безпосередньої підтримки з повітря наступаючим піхотним військам. Російський інструктор «Шторм-Z» стверджував, що російські війська раніше мали труднощі з нанесенням масових авіаударів під час операцій ближньої підтримки з повітря, і висловив надію, що операції російської авіації в Авдіївці стануть сповіщенням про зміну російських операцій в інших місцях уздовж лінії фронту. Здатність Росії завдавати ці масові удари протягом кількох днів на найактивнішій ділянці лінії фронту свідчить про те, що українські сили не змогли відмовити їм у доступі до повітряного простору навколо Авдіївки, і російські сили, ймовірно, використали цю тимчасову локалізовану перевагу в повітрі для полегшення захоплення значної частини міста.

Затримки західної допомоги з питань безпеки можуть призвести до подальших значних обмежень для української протиповітряної оборони, що могло б дозволити російським силам відтворити тісну повітряну підтримку, яка сприяла масштабному просуванню Росії в Авдіївці та в Україні. Міністр оборони України Рустем Умеров 17 лютого заявив, що одним із головних уроків оборони Авдіївки є те, що українським силам потрібні сучасні системи протиповітряної оборони, щоб не допустити використання російськими військами плануючих бомб. Речник ВПС України полковник Юрій Ігнат заявив, що українській ППО необхідно збивати російські штурмовики Су-34 і Су-35, які запускають плануючі бомби, щоб зупинити удари. Плануючі бомби мають радіус дії до 70 кілометрів, і російські війська почали широко використовувати плануючі бомби, щоб дозволити тактичній авіації наносити удари з-за лінії фронту, щоб мінімізувати втрати росіян в Україні. Українським силам потрібна велика кількість систем ППО, які можуть ефективно вражати російські літаки на цих відстанях. Українські офіційні особи підкреслили, що Україна зіткнулася з «критичною нестачею» ракет ППО, а New York Times 9 лютого повідомив, що американські офіційні особи оцінюють, що українські запаси ракет ППО вичерпаються в березні 2024 року без подальшого поповнення з боку західної безпекової допомоги.

Обмежені ефективні системи протиповітряної оборони, скорочення запасів ракет протиповітряної оборони та триваючі російські ракетні та безпілотні удари по тилових населених пунктах, ймовірно, змусять Україну зробити важкий вибір щодо того, які ділянки лінії фронту отримають прикриття ППО. Повторювана тимчасова локалізована та обмежена російська перевага в повітрі, ймовірно, дозволить російським військам більш агресивно просуватися вздовж лінії фронту. Поширена перервана перевага в повітрі дозволила б російським силам проводити звичайні широкомасштабні авіаційні операції та бомбити українські міста за лінією фронту з руйнівним ефектом.

Повідомляється, що 17 лютого українські війська збили три російські винищувачі — два Су-34 і один Су-35 — над Донецькою областю, ймовірно, використавши дефіцитні засоби протиповітряної оборони, щоб допомогти прикрити відведення українських сил з Авдіївки. Головнокомандувач Збройних сил України генерал-полковник Олександр Сирський заявив, що українські війська збили всі три літаки під час сортування для нанесення плануючих бомб. Російські джерела в основному заперечували перестрілки, але твердження різних російських мілблогерів розійшлися. Деякі російські джерела стверджували, що українські джерела брешуть про збиття, інші стверджували, що Су-34 повернулися на базу, але доля Су-35 неясна, а деякі стверджували, що російські війська випадково збили Су-35 за допомогою “дружнього вогню”. Командувач ВПС України генерал-лейтенант Микола Олещук опублікував дані супутника Коспас-Сарат, які, очевидно, показують місцезнаходження збитих літаків. Українські сили володіють можливостями збивати такі цінні авіаційні засоби за наявності сучасних систем протиповітряної оборони та ракет і, можливо, використовували ці системи під час критичного періоду виведення українських сухопутних сил з Авдіївки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 × four =