Теракт в Крокус сіті у Підмосков'ї

Російська влада заявила, що заарештувала чотирьох нападників та ще семеро осіб, причетних до нападу на концертний зал «Крокус Сіті Хол» 22 березня, під час якого, за повідомленнями російської влади, було вбито щонайменше 133 цивільних.
Американський Інститут вивчення війни (ISW) проаналізував події навколо теракту у Підмосковному «Крокус Сіті Холі».

Російські джерела стверджують, що зловмисники увійшли в «Крокус» 22 березня і о 19:55 за московським часом почали стріляти з автоматів по мирним жителям, о 20:03 дісталися головної зали, а о 20:13 втекли з місця події на автомобілі. Вся атака та закладка вибухівки, яка спалахнула місце, тривала лише 18 хвилин.

Російський Слідчий комітет і влада Москви повідомили, що станом на 23 березня в результаті нападу загинуло щонайменше 133 і поранено щонайменше 140, але ця кількість може зрости, оскільки російська влада виявить більше постраждалих під уламками в концертному залі. Федеральна служба безпеки Росії (ФСБ) повідомила, що затримала в Брянській області 23 березня чотирьох осіб, яких вона називає нападниками, а також ще семеро осіб, причетність яких поки не уточнюється. Російські джерела широко розповсюдили геолокаційні кадри, на яких російські силовики затримали чотирьох осіб, імовірних нападників, перед тим, як вони змогли втекти поблизу Коммуни Брянської області (приблизно 14 км на південний захід від міста Брянськ). Російська влада стверджувала, що вона затримала двох осіб у транспортному засобі, яким їхали четверо, і переслідувала двох інших, які втекли в навколишній ліс. Російські джерела також розширили кадри, на яких російські силовики допитували осіб, усі вони або мало розмовляли російською, або спілкувалися з російським персоналом через перекладачів. Російські джерела здебільшого стверджували, що всі нападники є громадянами Таджикистану, а прес-секретар МВС Росії Ірина Вовк стверджувала, що ніхто з осіб, які, як стверджувала російська влада, скоїли напад, не є громадянами Росії.

ISW вважає, що відповідальність за напад на Крокус Сіті Хол цілком імовірно несе Ісламська держава (ІД). Інформаційне агентство ІД Amaq взяло на себе відповідальність за атаку в ніч на 22 березня, стверджуючи, що бойовики ІД напали на «велике зібрання християн» на околиці Москви, «вбивши та поранивши сотні та спричинивши великі руйнування… перш ніж вони [нападники] безпечно пішли на свої бази». Інформаційне агентство Amaq пізніше опублікувало розмите зображення чотирьох бойовиків, які, як стверджували, здійснили «найжорстокішу атаку за роки», стоячи перед прапором ІД. Оголошення агентства новин Amaq узгоджується з точки зору стилю, брендингу та мови з попередніми претензіями Amaq щодо інших атак. Органи ЗМІ ІД роблять оманливі або неправдиві заяви лише «рідко» та обережно та намагаються підтримувати «високу довіру» у своїх комюніке, щоб визначити чіткі ідеологічні цілі та підтримувати потоки збору коштів. Пропаганда ІД дає змогу групі збирати кошти та поширювати свої вказівки серед командирів і прихильників нижчого рівня – ІД ризикує дискредитувати себе в середовищі конкуруючої салафітсько-джихадистської спільноти, неправдиво приписуючи собі відповідальність за дуже резонансні напади. Здійснення самої атаки також узгоджується з попередніми атаками ІД, включаючи терористичні атаки в Парижі 2015 року. Бойовики ІД у Крокус Сіті Холі та деякі з тих, хто був залучений до терактів у Парижі 2015 року, вирвали ціль і згодом деякий час уникали сил безпеки.

Можливо, афганський підрозділ “Ісламської держави” ІД-Хорасан (ІД-К)здійснив атаку на “Крокус Сіті Хол”. Ця філія здійснила принаймні чотири резонансні атаки за межами Центральної Азії за останні 18 місяців. Командувач Центрального командування США генерал Майкл Курілла, зокрема, заявив у березні 2023 року, що ІДІЛ зможе проводити «зовнішні операції проти інтересів США чи Заходу за кордоном менш ніж за шість місяців», тобто західна розвідка вже оцінила, що ІД та ІДІЛ будуть мати можливість створити можливості для таких зовнішніх атак до вересня 2023 року. Розвідка США нещодавно підтвердила, що ІД-К несе відповідальність за бомбардування в Кермані (Іран) нещодавно в січні 2024 року, ще більше підкреслюючи можливості зовнішніх атак ІД. Твердження про те, що атака на Крокус Сіті Хол була помилковою операцією, суперечать доказам, отриманим ISW від самої атаки, яка співвідноситься з іншими повідомленнями про попередні зовнішні атаки ІД, які ISW і CTP висвітлювали з моменту появи Ісламської держави, а також шаблон претензії ІД після атаки. Також дуже малоймовірно, що ІД здійснила атаку за наказом українських спецслужб, про що стверджували кілька російських джерел. Інформаційне агентство Amaq є центральним медіа-підрозділом ІД. ІД не буде фальшиво заявляти про напад, який могла бути здійснена однією християнською державою проти іншої (або Кремлем проти власного народу Росії в якійсь операції під фальшивим прапором), тому що наслідки здійснення нападу ІД за наказом переважно християнська країна зашкодить репутації ІД в середовищі салафітсько-джихадистської спільноти.

Незважаючи на це, Кремль без доказів швидко спробував прив’язати українських акторів до атаки на Крокус Сіті Хол, але досі офіційно не звинуватив Україну в причетності до атаки. Президент Росії Володимир Путін звернувся до російської громадськості 23 березня і заявив, що «контакти» нападників підготували «вікно» для виходу нападників через міжнародний кордон в Україну (не згадуючи, як нападники мали пройти через оборону, яку росіяни встановили вздовж кордону). Федеральна служба безпеки Росії (ФСБ) заявила, що затримала чотирьох нападників, коли вони намагалися зв’язатися зі своїми ймовірними контактами на українському боці кордону.

Речник Міністерства закордонних справ (МЗС) Росії Марія Захарова неправдиво стверджувала, що Україна протягом останніх десяти років поширює тероризм на замовлення Заходу, і тому нападники намагалися втекти в Україну. Росіяни кваліфікують удари українських військових по законних цілях у Росії як тероризм. Голова комітету Держдуми РФ з оборони Андрій Картаполов заявив, що Україна та її союзники є головними «зацікавленими сторонами» нападу на «Крокус Сіті Хол». Офіційні особи Кремля, ймовірно, мають на меті опосередковано прив’язати Україну до нападу, щоб створити умови для інформаційних операцій, які прагнуть приписати атаку Україні без негайного офіційного звинувачення. Російське опозиційне видання «Медуза» повідомило, що співробітник невстановленої російської державної ЗМІ заявив, що державні ЗМІ отримали вказівку з Кремля підкреслити нібито «український слід» у нападі на «Крокус Сіті Хол». Російські ультранаціоналісти відповіли на ці непрямі звинувачення і прямо заявили, що українські та західні спецслужби організували атаку на Крокус Сіті Хол.

Кремль, ймовірно, сподівається, що уявлення про причетність України до атаки посилять внутрішню підтримку російської влади у війні в Україні та створить інформаційні умови задля підтримки населенням загальної мобілізації. Кремль все одно може висунути офіційне звинувачення з цього приводу, якщо він вважає, що непрямих звинувачень недостатньо, щоб викликати внутрішню реакцію, як це ймовірно.

Російські ультранаціоналісти відповіли на напад повторенням типово ксенофобських закликів до антимігрантської політики, що відображає зростаючу напругу в російському суспільстві через погане поводження з мігрантами та вплив, який може мати позбавлення мігрантів прав на розширення життєздатної бази вербування в Росії для салафітсько-джихадистських груп. Російські ультранаціоналісти широко пов’язували атаку з тим, що вони вважають необмеженою міграцією до Росії та розвитком спільнот діаспори в Росії, які, як вони стверджують, діють як паралельні суспільства. Російські ультранаціоналісти заперечували, що їхні заклики до жорсткішої міграційної політики та ліквідації спільнот діаспори були етнічно вмотивованими, і натомість звинуватили Україну та Захід у виборі таджицьких нападників спеціально для розпалювання подальшого етнічного конфлікту в Росії. Російська ультранаціоналістична спільнота зробила ксенофобію та незахищеність щодо етнічного складу Росії одними зі своїх ключових ідеологічних принципів і все частіше використовує інциденти за участю мігрантів та неетнічних росіян, щоб виразити зростаючу ворожість до неетнічних росіян у Росії. Спроби ультранаціоналістів представити напад як питання міграції, водночас застерігаючи від нібито спроб Заходу розпалювати етнічну напругу, ймовірно, свідчать про певне усвідомлення того, що подальша етнічна ворожнеча може посилити безправність і спрямувати мігрантів до різних салафітсько-джихадистських груп. Зараз Росія проводить кампанію формування сил, яка відштовхує велику кількість мігрантів від економічного та соціального життя в Росії та робить військову службу одним із небагатьох способів залишитися в країні. Російські зусилля зі створення збройних сил і політика проти мігрантів, дедалі помітніший ультранаціоналістичний рух, який підтримує ксенофобну риторику, і дедалі більш ультранаціоналістичний Кремль, який наголошує на важливості російського православ’я в суспільному житті, ймовірно, ще більше позбавлять спільноти мігрантів громадянських прав і породжують ворожнечу, яку можуть отримати салафітсько-джихадистські групи, використовувати в зусиллях з вербування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

three × 5 =