Часів Яр

Російські війська наближаються до околиць Часів Яру Донецької області, але навряд чи будуть загрожувати населеному пункту оточенням або захопленням у найближчі місяці.

Так вважає американський Інститут вивчення війни (ISW). Він оцінює, що російські сили просунулися в межах 1,5 кілометрів від Часів Яру на основі наявних візуальних доказів, а російські мілблогери стверджували 24 березня, що російські сили нещодавно просунулися далі в напрямку та до околиць населеного пункту. Міністерство оборони Росії заявило 23 березня, що російські війська захопили Іванівське (на захід від Бахмута та безпосередньо на схід від Часів Яру), хоча ISW не отримав підтвердження захоплення російськими військами Іванівського чи просування до околиць Часів Яру. Російські війська в листопаді 2023 року розпочали локалізовану наступальну операцію на Бахмутському напрямку, метою якої є відвоювання території, звільненої Україною під час контрнаступу влітку 2023 року, та захоплення Часів Яру. Проте за останні чотири місяці російські війська досягли лише незначних тактичних успіхів на північний захід і захід від Бахмута. Окремі російські джерела описували російську наступальну активність у районі Бахмута в останні місяці як умови для потенційної посиленої наступальної операції з оточення та захоплення Часів Яру.

Доступні зображення, які ISW наразі не представлятиме та не описуватиме більш детально, щоб зберегти оперативну безпеку України, показують, що українські сили створили значні укріплення у формі кільця в районі Часового Яру, і російські війська, ймовірно, намагатимуться прорватися через ці оборони в поточному темпі наступу в цьому районі. Українські та російські джерела повідомляли, що російські сили планували перекинути сили в район Бахмута з Авдіївського напрямку після захоплення ними Авдіївки в середині лютого, але можливість використовувати тактичні українські вразливі місця безпосередньо на захід від Авдіївки спонукала російські сили підтримувати темп наступальних дій у цьому районі й, можливо, перешкодили російському командуванню накопичити додаткові сили на Бахмутському напрямку. Незрозуміло, чи достатньо російських елементів, які діяли в районі Бахмута з початку українського контрнаступу влітку 2023 року, для потенційної активізації зусиль із захоплення Часового Яру, чи російським військам потрібно буде накопичити додаткові сили поблизу Бахмута, якщо вони бажають продовжити такі зусилля. Російські тактичні успіхи на схід від Часів Яру не створюють умов для захоплення чи оточення населеного пункту, і російським військам, ймовірно, доведеться досягти значних тактичних успіхів на південний схід і північний захід від Часового Яру, перш ніж розпочати захоплення чи оточення населеного пункту. Російським військам раніше було важко провести значне оперативне оточення, але продемонстрували здатність здійснювати поступове охоплення або повороти, які становили тактичну загрозу українським силам, як це видно з відходу українців з Авдіївки. Російське військове командування може вважати, що російські сили зможуть здійснити успішне оперативне оточення, тоді як триваючі затримки допомоги Заходу з безпеки обмежують можливості України.

Захоплення Часів Яру дало б російським силам обмежені, але не незначні оперативні переваги, якби вони змогли цього досягти. Захоплення Росією Часового Яру та прилеглих територій ще більше убезпечить південно-західний фланг російської лінії фронту в районі Бахмут-Соледар, який довгий час був широким виступом. Захоплення Росією Часового Яру та просування на північ і південь від населеного пункту відштовхне українські сили ще далі від російських наземних ліній зв’язку у районі Бахмута. Захоплення Росією Часового Яру, ймовірно, виштовхне українські війська з зони дії ствольної артилерії на ділянці шосе E40 на схід від Бахмута, і українським силам, ймовірно, доведеться розгорнути цю артилерію на безпосередній лінії фронту, щоб перекрити логістику Росії вздовж більшої частини траси (Соледар-Бахмут-Горлівка). Часів Яр також запропонував російським військам шляхи просування до Костянтинівки, південного краю великої міської агломерації в Донецькій області, яку Росія довгий час розглядала як головну оперативну ціль в Україні. Просування через Часів Яр забезпечує більш безпосередній шлях до цієї міської агломерації, ніж можливі шляхи просування з півдня по трасі Н-20 з Авдіївки або з південного заходу з району Торецька. Навесні 2022 року російські війська спробували й не зуміли провести широкомасштабне оперативне оточення українських сил у Донецькій області з метою захоплення українського опорного пункту Слов’янська (одного з найбільших міст цієї міської агломерації). Російське командування може мати намір повторно спробувати широкомасштабний маневр у 2025 році або пізніше, а просування на захід від Часів Яру створить додаткові умови для цієї можливої ​​більш масштабної наступальної операції.

ISW пропонує ці спостереження, щоб представити оцінку того, що російське захоплення Часів Яру було б більш значущим з оперативної точки зору, ніж російське захоплення Авдіївки, але повторює, що ISW не прогнозує, що російські сили швидко візьмуть Часів Яр, якщо вони взагалі зможуть його взяти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

eighteen − twelve =